پنجشنبه 30 فروردین 1403    2024/4/18

دوشنبه 19 تیر 1402 ، 5 : 14

کد خبر :

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال:

عضو کمیته داوران اظهارات تاج را رد کرد

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال اظهارات اخیر مهدی تاج در مورد استفاده از VAR در فصل جدید لیگ برتر را رد کرد‌.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری سبحان ، علی خسروی در حاشیه مجمع عمومی فدراسیون کارگری، درمورد آخرین وضعیت داوری کشور، اظهار داشت: در این هفته یکی از سخت‌ترین جلسات را داریم که تاکنون در کشور تشکیل نشده است. نزدیک به ۱۵۰ داور سال گذشته در کشور داور و کمک داور بودند که امسال این آمار می‌خواهد به ۸۰ نفر برسد. ای کاش همین امشب از کمیته داوران برکنار می‌شدم و به این جلسه نمی‌رفتم زیرا باید تعداد داوران نصف شود و قطعا متری می‌گذاریم که شامل تست بدنی، دانش داوری، تعداد داوری در لیگ برتر، سابقه قضاوت در لیگ برتر، همکاری با استان، فدراسیون، کاریزما، شخصیت و خیلی چیزهای دیگر است. هرکس در این متر و جدول قرار گرفت، در دوره آتی لیگ برتر شرکت خواهد کرد.

وی درمورد دلیل نصف شدن تعداد داوران لیگ برتر، عنوان کرد: برای ۸ بازی در هفته ۳۲ نفر لازم داریم اما ۱۵۰ نفر داور را به دوره‌های پیش فصل دعوت می‌کنیم‌ و به آن تعداد نمی‌رسیم. خود من در دوران قضاوت در ۳۰ هفته دست‌کم در ۲۵ هفته سوت می‌زدم. لین تمرین داوری است. در آن زمان ۱۶_۱۵ داور بودیم اما الان فقط ۴۵ داور وسط داریم درحالیکه در هر هفته فقط ۸ داور وسط و ۸ داور چهارم نیاز داریم.

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال تاکید کرد: زیاد شدن تعداد داوران به نفع فوتبال ما و خودشان نیست. الان داوری به لیگ برتر دعوت شده که فقط یک بار سوت زده و ۲ بازی هم داور چهارم بوده است. یک داور خوزستانی با من تماس گرفت و گفت از نیم فصل آمدم و فقط ۲ بازی پرچم زدم. این اصلا  نمی‌تواند داور باشد زیرا بازیکنان او را نمی‌شناسند. یکی از دلایلی که بازیکن به داور احترام می‌گذارد این است که او را زیاد ببیند. ان‌شاءالله امسال خود داوران و استان‌ها کمک کنند.

خسروی افزود: خواهش می‌‌کنم استان‌ها پاس تو در ندهند. اگر می‌خواهند نفرات اصلی‌شان را به ما معرفی کنند اما می‌گویند نفر به کمیته داوران می‌دهیم و خودتان انتخاب کنید. این کار درست نیست. داور جوان خود را نفر اول بگذارید و داور پیشکسوت را نفر پنجم اما اگر کمیته داوران، داور پیشکسوت مرا لازم دارد او را بردارد. ظاهرا هرچه داور اضافه بدهند، یک هنر است اما هنر نیست بلکه داوری با تعداد زیاد داوران عقب می‌ماند.

وی درخصوص اینکه آیا از VAR در فصل جدید استفاده خواهد شد، گفت: خیر. وزیر ورزش روز گذشته گفت ان‌شاءالله در این فصل باشد اما من می‌گویم امسال هم VAR نداریم زیرا این سیستم یک پروسه ۹ ماهه دارد. پس از ۳_۲ ماه آموزش باید ۹ ماه آفلاین  از آن استفاده کرد. یک سال باید تمرین کنیم‌ و قطعا به لیگ آینده نمی‌رسد. هیچ مقامی مردم را امیدوار نکند.

عضو کمیته داوران درپاسخ به این سوال که آیا مسئولی که مدعی است در لیگ جدید از VAR استفاده می‌شود اطلاعات ندارد یا با وجود مطلع بودن، این حرف را می‌زند، توضیح داد: قطعا اطلاعات دارد اما فکر می‌کنند با این حرف‌ها کمک می‌شود که اینگونه نیست. آدم باید در هر مسئولیتی با مردم صریح و روراست باشد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما برای اعتماد نداشتن یه مسئولان، استفاده کردن‌شان از کلمه ان‌شاءالله است. اگر این کلمه را برداریم چه می‌شود؟ باید گفت می‌شود یا نمی‌شود‌. به عنوان یک آدم فنی می‌گویم. در کارگروه نیستم و به من گفته‌اند درمورد VAR صحبت نکن اما اگر همین امروز این سیستم بیاید، باید یک تا ۲ ماه به داوران‌مان آموزش بدهیم. پس از آن هم باید ماه آفلاین استفاده کنیم. یک سال تمرین کردن شوخی نیست. 

خسروی درمورد اینکه VAR از کدام کشور وارد ایران خواهد شد، پاسخ داد: ۵ کشور لایسنس فیفا را دارند. یکی از مقصران اصلی خود فیفا است. به ما می‌گوید اگر VAR نداشته باشید، محروم می‌شوید، به ایران میزبانی نمی‌دهیم یا داوران‌تان به مسابقات جهانی نمی‌روند اما خودش به آن کشورها بگوید چرا به ایران جنس نمی‌‌دهید؟ بحث تحریم هست اما فیفا هم باید به خودمان واگذار کند. شعاری داریم به نام دانش بنیان. هر روز این کلمه را می‌بینم. دانش بنیان این نیست که در فلان جا آلبالو یا انجیر بچینید. این‌ها که دیگر نمایش ندارد. پدر من بچه روستا بود و خودم به اندازه کافی انجیر و آلبالو چیده‌ام!

وی ادامه داد: اگر کلمه دانش بنیان است و می‌خواهیم از صنایع داخلی استفاده کنیم مثل اینکه وقتی به فروشگاه‌های شهروند و رفاه می‌روید، باید جنس داخلی بخرید و حتی کارت قسطی هم می‌دهند، باید بیاییم و بگوییم ما هم بلد هستیم VAR را درست کنیم. در جنگ ۸ سال کل دنیا را دور زدیم. بلد هستیم که موشک درست کنیم تا آن سمت دنیا هم برود. چرا نمی‌توانیم از ظرفیت دانش بنیان در بحث کمک داور ویدئویی استفاده کنیم؟ یا باید فیفا با ما راه بیاید یا خودمان درست کنیم.

عضو کمیته داوران درمورد اینکه در صورت درست کردن VAR داخلی می‌توانیم از فیفا مجوز بگیریم، گفت:  برخی شرکت‌ها در تهران ادعا دارند که فدراسیون به آنها فضا نمی‌دهد. این شرکت‌ها اگر صدای مرا می‌شنوند به وزارت ورزش و فدراسیون بروند. الان تاج به این افراد فضا می‌دهد . در دوره‌های قبلی عده‌ای بودند که به آنها فضا نمی دادند اما الان فدراسیون به ابن افراد نیاز دارد. مهندسانی در استان‌های مختلف مثل اصفهان هستند که باید ورود کنند و بگویند من می‌توانم انجام بدهم و باید از فیفا نمایندگی بگیرم. اگر غیر از این باشد ، امکان ندارد بتوانیم از VAR استفاده کنیم.

خسروی اضافه کرد: می‌توانیم از کشورهایی که با آنها تجارت اقتصادی داریم، ما را در لیست تحریم قرار نداشته باشند و آن کشور مورد تایید فیفا باشد، می‌توانند در زمینه VAR با ما همکاری کنند.

وی درمورد اظهارات اخیر مهدی تاج مبنی بر اینکه از اواخر فصل آینده از VAR در لیگ برتر استفاده خواهد شد، گفت: ۹ ماه باید آفلاین برویم. این قانون است. اگر همین امروز بیاوریم، از همین امروز کار آموزش و استفاده آفلاین را شروع کنیم و ۹ ماه را به ۶ ماه کاهش بدهند، به نیم فصل دوم می‌رسیم. اصلا نمی‌گذارند از همان ابتدا آنلاین کار کنیم بلکه باید آفلاین کار کرد. شاید با زدن این حرف‌ها مرا دعوا کرده و بگویند دیگر به کمیته داوران نیا اما واقعیت را می‌گویم. ۳۰ سال است رسانه‌ای هستم و اطلاعات هم دارم‌. ۸_۷ سال قبل هم‌ گفتم VAR در ایران یک معضل خواهد شد. همه فکر کردند مخالف هستم اما از ۲۲ سالگی ترخیص‌کار گمرک بودم  . در زمان جنگ برای راه سازی راه آهن بافق_ بندرعباس جرثقیل آمریکایی را با مبدا ایتالیا می‌آوردیم. یعنی قانون را دور می‌زدیم. در آن شرایط جنگی این امکان را داشتیم اما الان چگونه نداریم؟ باید به فکر باشیم. الان جنس VAR در دنیا برای چند کشوری است که ایران را تحریم کرده‌اند. باید دولت کمک کند تا از طریق گواهی مبدا به صورت ترانزیت کاری انجام بدهیم. 

عضو کمیته داوران درمورد بازیکنان و مربیان پرسپولیس و استقلال مدام می‌گویند نمی‌گذارند ما قهرمان شویم، گفت: ۴۲ سال است در فوتبال هستم و ۳۰ سال داور بودم‌. تیم‌هایی که نتیجه می‌گیرند و در صدر جدول هستند، همه چیز برای‌شان خوب و گل، گلاب  و بلبل است. اصلا برای آنها ایران سوئیس است اما بلافاصله پس از پایین آمدن وزیر استقلالی یا پرسپولیس می‌شود. یک سال گفتند سلطانی‌فر پرسپولیسی و سجادی استقلالی هستند. درحالیکه اصلا اینگونه نیست. من الان عضو کمیته داوران هستم و اگر نباشم نیز با تمام داوران ارتباط دارم. به هیچ عنوان به هیج داوری گفته نشده این کار را بکن. هیچ فدراسیونی خودش را خراب نمی‌کند تا قهرمانی نوبتی باشد. اگر قرار بود این اتفاق بیفتد، پرسپولیس پس از لیگ برتر در جام حذفی قهرمان نمی‌شد.  به قول خودشان ۳ جام گرفتند.

خسروی افزود: این حرف‌ها برای افرادی است که پول میلیاردی می‌گیرند اما حرف آماتور می‌زنند. این رفتار غلط است و با آن برخورد نمی‌شود. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هرکسی چنین حرف‌هایی می‌زند به جلسه بکشاند و در صورت تکرار برای همیشه محرومش کنند. خیلی از مدیران و مربیان ما پول حرفه‌ای می‌گیرند اما آماتور حرف می‌زنند.


دوشنبه 19 تیر 1402 ، 5 : 14

کد خبر :

بازدید : 190
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار ورزشی

پربازدیدترین ها