پنجشنبه 30 فروردین 1403    2024/4/18

دوشنبه 19 تیر 1402 ، 43 : 13

کد خبر :

سخنگوی وزارت خارجه چین:

چین: ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین موجب بحران انسانی می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد ارسال بمب‌های خوشه‌ای آمریکا به اوکراین می‌تواند موجب بحران انسانی شود.

به گزارش خبرگزاری سبحان، به نقل از اسپوتنیک، «مائو نینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد ارسال بمب‌های خوشه‌ای آمریکا به اوکراین می‌تواند موجب بحران انسانی در جنگ اوکراین شود.

وی دراین‌باره گفت: بسیاری از کشورها با این اقدام (آمریکا) مخالفت کردند و تأمین غیرمسئولانه مهمات خوشه‌ای می‌تواند منجر به بحران انسانی شود. در این رابطه باید مسائل انسانی و نظامی در نظر گرفته شود.

مائونینگ در ادامه درباره وضعیت جنگ در اوکراین افزود: طرف‌های ذی‌ربط نباید به این بحران را شعله‌ور کنند و تناقض‌ها را تشدید کنند که نتیجه آن تشدید بحران اوکراین است.

پس از گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای، «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» رسماً تأیید کرد که این کشور تصویب کرده که برای نخستین بار تسلیحات مناقشه‌انگیزِ «بمب‌های خوشه‌ای» را در اخیار ارتش اوکراین قرار دهند.

بایدن مدعی شد که این تصمیم، «تصمیمی سخت» برای دولت آمریکا بوده، اما او و کابینه‌اش در نهایت «پس از مشورت با متحدان و همکاران در کنگره» این تصمیم را اتخاذ کرده‌اند، زیرا «مهمات اوکراینی‌ها در حال اتمام است و در ضدحملات به این نوع تسلیحات نیاز دارند.»

رئیس‌جمهور آمریکا در حالی از ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین و مشورت بامتحدان خبر می‌دهد که پیش از این «بوریس پیستوریوس» (Boris Pistorius) وزیر دفاع و «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه در گفت‌وگوهایی جداگانه مخالفت برلین با ارسال بمب خوشه ای به اوکراین اعلام کردند.وزیر دفاع آلمان در برن در این خصوص گفت: آلمان مهمات خوشه‌ ای به اوکراین نمی‌ دهد، زیرا این کشور کنوانسیون منع تولید و استفاده از این نوع سلاح را امضاء کرده است.از سوی دیگر، الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش هم هم‌زمان اعلام کرد: اتریش با ارسال مهمات خوشه ای به اوکراین به دلیل تهدید طولانی مدت برای غیرنظامیان مخالف است.


دوشنبه 19 تیر 1402 ، 43 : 13

کد خبر :

بازدید : 182
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها