دوشنبه 07 اسفند 1402    2024/2/26

دوشنبه 19 تیر 1402 ، 35 : 10

کد خبر :

خبرگزاری اسپوتنیک:

تقلای آمریکایی‌ها برای افزایش دامنه اشغالگری در سوریه

منابع مطلع سوری از تقلای نظامیان آمریکا برای افزایش دامنه اشغالگری خود در خاک سوریه با بازگشت به مناطقی پرده برداشتند که در سال ۲۰۱۹ و در پی عملیات نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کُرد، از آنها خارج شده بودند.

به گزارش سبحان ، خبرگزاری اسپوتنیک در این رابطه به نقل از منابع محلی در حومه حسکه گزارش داد که نظامیان آمریکایی با استفاده از هفت خودروی زرهی نظامی و با همراهی یگان‌های مسلح ویژه وابسته به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) اقدام به گشت‌زنی در روستای «سیرانه» در شرق شهر الدرباسیه، واقع در شمال استان حسکه کردند.

به گفته این منابع، نیروهای آمریکا برای دومین بار ظرف ۲۴ ساعت این گشت‌زنی مشترک را با یگان‌های ویژه قسد در روستای مذکور واقع در ۶ کیلومتری شرق الدرباسیه در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه انجام دادند.

طبق این گزارش، تیم گشتی آمریکایی‌ها چند ساعت در روستای سیرانه مستقر شد و مجهز به سگ‌های پلیسی آموزش‌دیده و تجهیزات ارتباطی و اندازه‌گیری نظامی بود و نیروهای آن پس از بستن همه راه‌ها، در اطراف روستا پرسه زدند.

این منابع همچنین گزارش دادند: این گشت‌زنی آمریکایی‌ها حاکی از تصمیم آنها برای ایجاد یک مقر نظامی در روستای مذکور و در حد فاصل شش کیلومتری پایگاه محل استقرار نیروهای ارتش سوریه و مقر نیروهای روسیه در شهر الدرباسیه است.

چهار سال پیش، نیروهای آمریکایی در آستانه عملیات نظامی آنکارا که با تسلط ارتش ترکیه بر شهرهای راس العین در حومه حسکه و تل ابیض پایان یافت، از آن منطقه عقب‌نشینی کرده بودند. در همین راستا منابع اسپوتنیک می‌گویند که آمریکایی‌ها بار دیگر درصدد استقرار در این مناطق و گسترش دامنه اشغالگری خود در خاک سوریه هستند.

این در حالی است که یکشنبه نیز منابع خبری از تحرکات مشکوک نیروهای کرد تحت امر آمریکا در سوریه و استقرار تجهیزات و خودروهای نظامی توسط آنها در خطوط تماس با ارتش سوریه در حومه دیرالزور پرده برداشته بودند.

شبکه خبری المیادین در این باره اعلام کرده بود که شبه‌نظامیان موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) که تحت امر آمریکا هستند ۵۰۰ خودروی زرهی را از شهر «قامشلی» در حومه شمالی حسکه به شهرک‌های «عکیدات» و «البصیره» و همچنین میدان نفتی «العمر» در حومه شمال شرقی دیرالزور منتقل کرده و در خطوط تماس با ارتش سوریه مستقر کرده‌اند.

منابع محلی در این باره به المیادین اعلام کرده‌اند که نظامیان آمریکایی همزمان با ورود تجهیزات شبه‌نظامیان قسد به منطقه، یک بالون جاسوسی جدید را در میدان گازی «کونیکو» در حومه شمالی دیرالزور نصب کردند.

در همین راستا، خبرگزاری اسپوتنیک نیز اعلام کرد که خطوط تماس در مناطق تحت کنترل دولت سوریه از یک سو و ارتش آمریکا و شبه‌نظامیان قسد وفادار به آن از سوی دیگر در حومه استان دیرالزور در شرق سوریه با یک وضعیت هشدار نظامی و امنیتی در امتداد ساحل رود فرات مواجه شده و آسمان منطقه شاهد پرواز گسترده جنگنده‌های آمریکاست.

برخی منابع نیز در این باره از طرح آمریکایی‌ها برای متصل کردن پایگاه غیرقانونی «التنف» به مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال شرق این کشور به واسطه تشکیل نیروهایی از اهالی عشایر منطقه پرده برداشتند.


دوشنبه 19 تیر 1402 ، 35 : 10

کد خبر :

بازدید : 150
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها