دوشنبه 14 اسفند 1402    2024/3/4

دوشنبه 19 تیر 1402 ، 16 : 9

کد خبر :

معاون اول رئیس جمهور:

پیام نخست‌وزیر عراق به مخبر

معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران و عراق می توانند با همکاری و مشارکت یکدیگر نسبت به احداث خط تولید دارو و صادرات به کشورهای اسلامی اقدام کنند و در منطقه پیشگام باشند.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری سبحان ، محمد مخبر عصر (یکشنبه) در دیدار «صالح الحسناوی» وزیر بهداشت و درمان عراق از آمادگی شرکت های تولید دارو و تجهیزات پیشرفته پزشکی ایران برای تامین نیازهای دارویی و پزشکی عراق خبر داد و گفت: ایران و عراق می توانند با همکاری و مشارکت یکدیگر نسبت به احداث خط تولید دارو و صادرات به کشورهای اسلامی اقدام کنند و در منطقه پیشگام باشند.

معاون اول رییس جمهور در این دیدار با اشاره به روند مثبت و در حال توسعه روابط دو کشور در سطوح مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، بر ضرورت تقویت و تحکیم هرچه بیشتر مناسبات تهران- بغداد به عنوان خواست دو ملت تاکید و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از ثبات، امنیت، استقلال، تمامیت ارضی، اقتدار و جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی عراق حمایت کرده است.

مخبر همچنین گسترش همکاری وزارتخانه‌های بهداشت دو کشور در زمینه‌های مختلف نظیر آموزش، تاسیس کلینیک‌های درمانی، خدمات بیمه و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه در ایام محرم و صفر را ضروری دانست.

  وی با اشاره به زمینه‌های متعدد همکاری برای توسعه مناسبات تهران- بغداد خاطرنشان کرد: ایران و عراق می توانند سطح مناسبات و همکاریهای فیمابین را در زمینه های مختلف حمل و نقل، علم و فناوری، صنعت و تجارت و انرژی ارتقاء دهند که پیش‌نیاز اصلی این تحول در روابط اقتصادی رفع موانع بانکی و تسهیل مراودات تجاری دو کشور است. 

مخبر با اشاره به اشتراکات دینی و فرهنگی و روابط صمیمانه مردم دو کشور تصریح کرد: اگر بستر فعالیت بخش خصوصی ایران و عراق فراهم و موانع بانکی برطرف شود، شاهد تحول و جهشی جدی در همکاری های اقتصادی خواهیم بود.

  «صالح الحسناوی» وزیر بهداشت و درمان عراق نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام نخست وزیر عراق به معاون اول رییس جمهور کشورمان، پیام محمد شیاع السودانی را به استحضار دکتر مخبر رساند. 

وی در ادامه گفت: مهمترین اولویت دولت عراق تقویت و تحکیم روابط دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران است.  الحسناوی با اشاره به بازدید خود و شرکت های همراه از کارخانجات دارویی ایران اظهار داشت: شرکت عراقی قراردادی را با طرف ایرانی جهت تولید دارو در عراق امضا کرده است.

  وی افزود: عراق آمادگی دارد شرایط لازم را برای فعالیت کارخانجات ایرانی و شرکت های دارویی در این کشور فراهم کند تا بتوانیم همکاری مشترکی در حوزه های مختلف داشته باشیم.


دوشنبه 19 تیر 1402 ، 16 : 9

کد خبر :

بازدید : 44
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها