سه شنبه 01 خرداد 1403    2024/5/21

يكشنبه 18 تیر 1402 ، 12 : 15

کد خبر :

تظاهرکنندگان معترض به نژادپرستی و خشونت پلیس:

صدها معترض فرانسوی در پاریس ممنوعیت برگزاری تجمع را به چالش کشیدند

صدها معترض فرانسوی ممنوعیتی را که دولت این کشور برای تجمع سالانه آنها در اعتراض به نژادپرستی و خشونت پلیس اعمال کرده بود، به چالش کشیده و به خیابان‌های شهر پاریس آمدند.

به گزارش سبحان ، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ تظاهرکنندگان معترض به نژادپرستی و خشونت پلیس فرانسه روز  شنبه تجمع سالانه‌ای را در سالگرد کشته شدن جوان سیاهپوستی به نام آداما ترائوره در سال ۲۰۱۶ در بازداشتگاه پلیس در مرکز پاریس برپا کردند.

نیروهای پلیس فرانسه در شهر پاریس جمعیت تظاهرکنندگان را در محل میدان بزرگ جمهوری در مرکز این شهر متفرق کردند و صدها معترض در واکنش به سمت بلوار ماژنتا رفتند. پلیس شهر پاریس بعد از این تظاهرات اعلام کرد،‌ دو تن از تظاهرکنندگان را دستگیر کرده است.

نیروی پلیس شهر پاریس پیش از این تظاهرات با درخواست خواهر ترائوره برای برپایی تجمع در مرکز پاریس به بهانه وجود "پیش زمینه تنش‌ها" مخالفت کرده بود.

هفت سال پیش در ژوئیه ۲۰۱۶، آداما ترائوره، مرد ۲۴ ساله سیاهپوست پس بازداشت توسط نیروهای پلیس فرانسه در بازداشتگاه جان باخت.

شهر های فرانسه از ۹ روز قبل در پی کشته‌ شدن نائل المرزوق نوجوان الجزایری‌تبار ۱۷ ساله به‌دست پلیس در منطقه نانتر در حومه پاریس، به هشت شب اعتراضات خشونت‌آمیز که خسارات زیادی به جای گذاشت، دست زدند.

روز شنبه همچنین معترضان فرانسوی برای برپایی تجمع در دو منطقه در حومه شمالی پاریس فراخوان داده بودند اما مقامات محلی با برگزاری این تجمع با این استدلال که هنوز "احتمال اخلال در نظم عمومی پای بر جا بوده و نیروی کافی برای حفظ امنیت در منطقه وجود ندارد" مخالفت کردند.

فلیکس بووارل، یک کارمند حوزه بهداشت و درمان فرانسه که از معترضان فرانسوی است و در تجمع روز شنبه شرکت کرد، ممنوعیتی که مقامات علیه تجمع سالانه آنها اعمال کردند را "شوک‌آور" خواند.

مقام‌های فرانسوی همچنین برپایی تجمع مشابه در شهر لیل در شمال این کشور در روز شنبه را ممنوع اعلام کردند. گروهی از معترضان ضد نژادپرستی در شهر مارسی نیز بعد از تغییر دادن مسیر تظاهرات و منتقل کردن آن از مرکز شهر به نقطه‌ای دیگر دست به تجمع زدند.

 


يكشنبه 18 تیر 1402 ، 12 : 15

کد خبر :

بازدید : 219
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها