سه شنبه 28 فروردین 1403    2024/4/16

يكشنبه 18 تیر 1402 ، 8 : 11

کد خبر :

معاون نخست وزیر چین گفت:

«اتفاقات غیرمنتظره» بر روابط ما با آمریکا تاثیر گذاشته است

معاون نخست وزیر چین گفت، تلاشهای آمریکا و چین برای ایجاد روابطی نزدیکتر، در ماه‌های اخیر تحت تاثیر آنچه او "اتفاقات غیرمنتظره" خواند، قرار گرفته است.

به گزارش سبحان ، "هی لیفنگ"، معاون نخست وزیر چین در نشست با جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا در پکن اظهار کرد، تلاشهایی که آمریکا و چین در ماه‌های اخیر برای نزدیک‌تر ساختن روابطشان داشته‌اند دستخوش یک سری اتفاقات ناخوشایند قرار گرفت.

به نوشته پایگاه راشاتودی، ظاهرا یکی از موارد مورد اشاره این مقام‌ اتفاق مربوط به ورود یک بالون چینی به حریم هوایی آمریکا در زمستان گذشته بود؛ حادثه‌ای که مقام‌های واشنگتن را به طرح نگرانی‌های امنیتی جدی وا داشت.

لیفنگ در سخنرانی در نشست با جنت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا در شهر پکن گفت، "اتفاقات غیرمنتظره" تلاشها برای بهبود روابط بین دو کشور را بعد از اجلاس شی جینپینگ، رئیس جمهور چین و جو بایدن، همتای آمریکایی‌اش در نوامبر 2022 تضعیف کرده و از این بابت اظهار تاسف می‌کند.

هر چند این مقام چینی به طور دقیق به این اتفاقات اشاره نکرد، اما حادثه ورود بالون چینی به حریم هوایی آمریکا در اوایل ماه فوریه و سرنگونی آن از سوی ارتش این کشور تنشها را در روابط پکن و واشنگتن تشدید کرد. پنتاگون مدعی شد که این بالون در حال جمع آوری اطلاعات درباره تاسیسات استراتژیک آمریکا بوده اما پکن این اتهام را رد و ادعا کرد، بالون به دلیل "شرایط اضطراری" از مسیر خود منحرف شده است.

معاون نخست وزیر چین بیان کرد: "در روند اجرای اتفاق نظر حاصل شده بین سران دو کشور مشکلاتی وجود داشته است."

این مقام چینی همچنین بر لزوم وجود "روابطی به طور کلی باثبات بین آمریکا و چین" تاکید کرد.

به گزارش راشاتودی، جنت یلن نیز گفت، معتقد است واشنگتن و پکن باید پیگیر روابطی مبتنی بر رقابت اقتصادی سالم و "مجموعه قوانینی عادلانه" و سودمند برای دو طرف که در آن "همه چیز نصیب برنده نشود" ‌باشند.

او تاکید کرد، آمریکا برای محافظت از امنیت ملی خود "اقدامات هدفمندی که مشخصا پکن را خرسند نمی‌سازد اتخاذ خواهد کرد"اما دو طرف "نباید اجازه دهند که اختلافاتشان به سوتفاهم‌ها منجر شود."

شی جینپینگ و جو بایدن هنگام نشست قبلی خود بر سر حفظ روابط و برگزاری رایزنی‌های منظم و همچنین رسیدگی به مسائلی ویژه در روابط دو جانبه توافق کردند. با این وجود رخداد مربوط به بالون چینی در ماه فوریه روابط چین-آمریکا را دچار تنش ساخته و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا را به تاخیر در سفرش به چین وادار کرد.

این دیپلمات ارشد آمریکایی تا ماه ژوئن به پکن سفر نکرد. او در جریان این سفر مذاکراتی را با شی جینپینگ، رئیس جمهور چین برگزار کرد و دو طرف بر اساس گزارشها بر سر ایجاد ثبات در رقابت بین خود و جلوگیری از کشیده شدن آن به ورطه درگیری توافق کردند.

 


يكشنبه 18 تیر 1402 ، 8 : 11

کد خبر :

بازدید : 190
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها