پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

يكشنبه 18 تیر 1402 ، 0 : 11

کد خبر :

ظرفیت‌های قابل توجه قاره آفریقا :

«آفریقا» چشم اندازی امیدوار کننده برای سرمایه گذاری

ظرفیت‌های قابل توجه قاره آفریقا به سبب تراکم جمعیتی و نیز میل به فعالیت در بخش‌های جدید مالی، اطلاعاتی و خدماتی علاوه بر ظرفیت سنتی کشاورزی و معادن، سبب شده تا علاوه‌بر سرمایه‌گذاران سنتی بازمانده از دوران استعمار، در سال های اخیر سرمایه‌گذاران تازه‌ای نیز جذب آن شوند.

به گزارش روز یکشنبه سبحان ، قاره آفریقا به لطف اقتصاد رو به رشد، بخش‌های صنعتی متعدد و جمعیت جوان، یکی از قوی‌ترین بازارهای جهان محسوب می‌شود. به عنوان مثال، نیجریه، آنگولا و آفریقای جنوبی رشد چشمگیر درآمد اقتصادی در چندین بخش را تجربه می کنند. کشاورزی، مخابرات، بانکداری، زیرساخت‌ها و نفت و گاز از جمله صنایعی هستند که سریع‌ترین رشد را تجربه کرده اند.

چشم انداز رشد برای آفریقا به عنوان یک کل، چشمگیر اما وضعیت بسته به کشور و هر منطقه متفاوت است. پایگاه پلتفرم‌های صنعتی مجتمع ARISE (IIP) فعال در حوزه صنعت و اقتصاد در گزارشی فرصت‌های ارائه شده توسط برخی از صنایع آفریقا را بررسی کرده است. در سال های اخیر بیش از ۲۰۰ میلیون مرد و زن آفریقایی به بازار بانکداری و مخابرات ورود و در نتیجه به رشد این بخش‌ها کمک کرده اند.

آفریقا بیش از یک چهارم زمین‌های قابل کشت جهان را در خود جای داده است. همچنین یازده کشور آفریقایی در میان ده تولیدکننده برتر مواد معدنی مختلف جای دارند و به همین دلیل کارشناسان معتقدند که آفریقا چشم اندازهای امیدوارکننده ای برای سرمایه گذاری در اختیار سایر مناطق جهان قرار می‌دهد.

رشد سریع اقتصاد آفریقا سبب شده تا این قاره، گذاری از صنایع معدنی و کشاورزی به سایر بخش ها مانند عمده فروشی، خرده فروشی، گردشگری و ارتباطات داشته باشد. همچنین گذار این قاره از اقتصاد سنتی به یک اقتصاد مبتنی بر دانش، شکوفایی در بخش‌های فناوری‌های دیجیتال، تجارت الکترونیک، بانکداری و سایر خدمات را به‌همراه داشته است.

«آفریقا» چشم اندازی امیدوار کننده برای سرمایه گذاری

بخش‌های اقتصادی رو به رشد آفریقا با نرخ رشد بالا و سودآوری چشمگیر متعدد هستند و این قاره به بخش خاصی متکی نیست. اما کدام بخش‌ها رشد سریع‌تری دارند؟

بخش بانکی و مالی

بخش بانکداری آفریقا در دهه‌های گذشته به سرعت رشد کرده است. این صنعت که زمانی در آفریقا نسخه کم رنگ از بخش بانکداری غرب محسوب می‌شد، به یک صنعت کلیدی تبدیل شده است که کمک زیادی به توسعه اقتصاد آفریقا می کند. امروزه یک منبع ضروری شغل برای آفریقایی ها و مشاغل مختلف است و چشم اندازهای جالبی را برای سرمایه گذاران خارجی ارائه می دهد.

بخش فناوری اطلاعات و مخابرات (ICT)

این بخش بهبودی چشمگیر را تجربه و اقتصاد آفریقا را وارد عصر تازه‌ای کرده است. این زمینه فعالیت به شدت رقابتی شده است و تنها شرکت‌های برتر می‌توانند به حیات خود ادامه دهند. قاره آفریقا ۴۰۰ میلیون مشترک خدمات مخابراتی دارد و همین تعداد قابل ملاحظه راه را برای پیشرفت بازاریابان آنلاین حتی در بازارهای خاص هموار کرده است. تقاضای فزاینده برای خدمات مخابراتی به جذب سرمایه گذاران در این بخش انجامیده است.

بخش حمل و نقل و پشتیبانی

در سال‌های اخیر، چندین دولت آفریقایی سرمایه گذاری‌های قابل توجهی در زیرساخت‌های حمل و نقل مدرن و گسترده صورت داده اند. هدف این تلاش‌های مالی بیش از هر چیز تشویق و گسترش توسعه اقتصادی است. آفریقا با دارا بودن ظرفیت‌های لجستیک محلی و بین‌المللی می تواند به رشد سایر بخش‌های جذاب برای سرمایه گذاران خارجی کمک کند.

صنعت معدن

صنایع معدنی آفریقا در سال ۲۰۱۵ دوره کوتاهی از رکود را تجربه کرد. ظرفیت استفاده نشده قبلی این بخش از آن زمان توسط برنامه‌های دولتی برای افزایش سهم آن در تولید ناخالص داخلی به ۳۰ درصد طی ۱۵ سال آینده آشکار شده است. برای مثال گابن چهارمین تولیدکننده بزرگ منگنز در جهان است: در سال ۲۰۱۵، ذخایر سنگ معدن این کشور ۱۵۰ میلیون تن برای استخراج یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن منگنز اعلام شد. این کشور همچنین دارای بیش از ۲ میلیارد تن سنگ آهن و بیش از ۴۰ تن ذخایر معدنی شامل مقداری طلا و طیف گسترده ای از مواد معدنی دیگر مانند سرب، روی، مس، الماس، نیوبیم و تیتانیوم است. این تنها نمونه‌ای از فرصت های موجود برای سرمایه گذاران خارجی است.

«آفریقا» چشم اندازی امیدوار کننده برای سرمایه گذاری

بخش کشاورزی و صنعت کشت

کشاورزی دهه‌ها است که بخش مهمی از اقتصاد آفریقا را تشکیل داده است. این بخش، خواه در زمینه فعالیت‌های اقتصادی پیرامون کشاورزی و خواه در زمینه بازار یا فرآوری محصولات، فرصت‌های سرمایه گذاری قابل توجهی را فراهم آورده است. به عنوان مثال بنین یکی از تولیدکنندگان عمده محصولات کشاورزی است که نقش قابل توجهی در رشد اقتصادی این قاره ایفا کرده است.

بخش بهداشت و سلامت

ظرفیت قاره آفریقا در بخش بهداشت و داروهای تجویزی در حالی سه میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که این بخش در حوزه داروهای نوآورانه نیز ظرفیتی یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری دارد. هزینه ها در بخش داروهای فروش آزاد نیز ۳۷۸ میلیون دلار ارزیابی می‌شود. رشد فعالیت و تعداد شرکت‌های داروسازی در دنیای امروز در کنار جمعیت ۸۵ درصدی قاره آفریقا که از خدمات درمانی عمومی بهره مند می‌شوند، این قاره را برای سرمایه‌گذاران خارجی این حوزه جذاب کرده است.

در حالی که بخش‌هایی مانند بانکداری و امور مالی همچنان محرک‌های اصلی توسعه آفریقا هستند، بخش‌های جدیدی مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات در رشد اقتصادی این قاره و نیز جذب سرمایه‌گذاران خارجی ایفای نقش می‌کنند. همچنانکه همه‌گیری کووید۱۹با اثبات اهمیت مدرن‌سازی بخش‌های مراقبت‌های بهداشت و سلامت، فرصت‌های رشد بی‌پایان این بخش را آشکار ساخت.

فعالان بنگاه‌های اقتصادی آفریقا همچنین پویایی سایر بخش‌ها همچون املاک، مد، خودرو و بیمه را نیز یادآوری می‌کنند و معتقدند که سرمایه‌گذاران باهوش، فرصت کسب ثروت از بخش‌های اقتصادی آفریقایی را از دست نمی دهند.


يكشنبه 18 تیر 1402 ، 0 : 11

کد خبر :

بازدید : 206
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها