شنبه 29 اردیبهشت 1403    2024/5/18

شنبه 17 تیر 1402 ، 2 : 15

کد خبر :

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت:

۱۱۰ رقم زیتون در کلکسیون ارقام زیتون شیراز تولید خواهد شد

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در کلکسیون بین المللی ارقام زیتون در جنوب ایران در شیراز بیش از ۱۱۰ رقم زیتون کشت و تولید خواهد شد و بانک ژن زیتون در استان فارس تقویت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری سبحان از شیراز، محمد مهدی برومندی در حاشیه آئین کاشت رقم‌های مختلف زیتون در کلکسیون بین‌المللی ارقام این محصول در شیراز، اظهار داشت: در این مجموعه تلاش می‌کنیم بهترین ارقام زیتون برای استان فارس با توجه به شرایط اقلیمی به ویژه مسئله کم آبی تعیین کنیم و به باغداران توصیه شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در واقع در این کلکسیون سازگار‌ترین ارقام زیتون با شرایط استان فارس شناسایی و به باغداران معرفی می‌شود، اظهار کرد: در نقاط دیگری از کشور که نقاط زیتون خیز است مثل استان‌های زنجان، قزوین، گیلان و گلستان کلکسیون ارقام داشته ایم، ولی در استان فارس این را نداشتیم و امروز این را ایجاد می‌کنیم. 

به گفته وی؛ استان فارس رتبه دوم تولید زیتون را در کشور دارد و از استان‌های مهم تولید زیتون در کشور به شمار می‌آید که بیش از 12 هزار هکتار زیتون در استان فارس کشت شده است. 

برومندی با اشاره به اینکه با این اقدام در واقع به توسعه تولید زیتون در کشور آنهم با یک نگاه دانش محور کمک می‌شود، ابراز کرد: ما بیش از 25 میلیون تن محصولات باغبانی در کشور تولید می‌کنیم که یکی از گونه‌هایی که برای ما بسیار مهم است زیتون است.

وی می‌افزاید: حدود 90 هزار هکتار زیتون در سطح کشور داریم و سالانه بیش از 200 هزار تن میوه زیتون و حدود 17 هزار تن روغن زیتون در کشور تولید می‌کنیم؛ یکی از برنامه‌های مهم در وزارت جهاد کشاورزی توسعه زیتون و آن هم توسعه پایدار زیتون در کشور است؛ براساس اسناد بالادستی برنامه اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب تکلیف داریم که در جهت توسعه پایدار این محصول قرآنی تلاش کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: از آنجایی که ایران عضو شورای بین‌المللی زیتون است و از کشور‌های تولیدکننده زیتون در دنیا به شمار می‌رود، دعوت کردیم از غدیرا دبیرکل شورای بین‌المللی زیتون تا با حضورش در ایران از چند رویداد مهم بهره‌برداری کنیم.

برومندی افزود: در ادامه حضور غدیرا در ایران در استان گلستان یک مدرسه زیتون را رونمایی خواهیم کرد، یک باغ زیتون دیگر در علی آباد در طارم که در واقع آنهم به عنوان باغ بین‌المللی از حمایت‌های شورای بین المللی زیتون برخوردار خواهد بود نیز راه اندازی می‌شود. 

در آئین مذکور مجتبی دهقان پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، عبدالطیف قدیرا دبیر کل اجرایی شورای بین المللی زیتون و اولانو مانر و مدیر روابط خارجی این شورا، جواد میر عرب رضی مجری طرح زیتون کشور و مهدی طاهری رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی، نیز حضور داشتند. کلکسیون بین المللی ارقام زیتون پروژه مشترک ارقام سالم سازی شده و گواهی شده ایران و شورای بین المللی زیتون است که در باغ بش در بلوار امیر کبیر شهر شیراز واقع شده است.


شنبه 17 تیر 1402 ، 2 : 15

کد خبر :

بازدید : 207
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار استان ها

پربازدیدترین ها