پنجشنبه 30 فروردین 1403    2024/4/18

شنبه 17 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

در نشست خبری مشترک وزرای خارجه ایران و الجزایر مطرح شد:

روابط تهران و الجزیره در مسیر درستی قرار دارد

وزیر امور خارجه پس از دیدار با «احمد عطاف» وزیر خارجه الجزایر گفت: روابط دو کشور در مسیر درستی قرار دارد و برای لغو روادید سیاسی در گام اول و بعد از آن برای لغو روادید عادی توافقی حاصل شده است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی سبحان ، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز (شنبه) پس از دیدار با «احمد عطاف» همتای الجزایری خود، در نشست مشترک خبری با بیان اینکه روابط دو کشور در مسیر درستی قرار دارد اظهارداشت: ما در سطح سیاسی همواره گفت‌و گوها و رایزنی‌های نیرومندی را در سطح مقامات عالی و روسای جمهور، نخست وزیر، معاون اول رئیس جمهور و همچنین وزاری امور خارجه داشتیم و این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی گفت: به صورت اصولی در مسیر لغو روادید سیاسی در گام اول و بعد از آن برای لغو روادید عادی توافقی میان هم داشته باشیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در خصوص برگزاری کمیته پیگیری کمیسیون عالی مشترک بین دو طرف اتفاق نظر داریم. کمیسیون عالی ایران و الجزایر در سطح معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر الجزایر برگزار می‌شود و وزارتخانه های ذی ربط نیز کمیته پیگیری این کمیسیون عالی را برعهده دارند که در آینده نزدیک نشست‌های این کمیته در پایتخت‌های دو کشور برگزار خواهد شد.

امیرعبداللهیان افزود: دو کشور توافق کردیم در حوزه های علمی، فناوری، شرکت‌های دانش بنیان، کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی، صنعت و همچنین معدن به همکاری های دو طرف شتاب بیشتری داده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: امروز در خصوص مسائل منطقه‌ای گفتگو داشتیم، الجزایر اجازه نداد عضویت ناظر رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا انجام بشود، این کشور از فلسطین همواره حمایت کرده و در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نیز نقش مهمی داشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به توافق ایران و سودان برای از سرگیری روابط سیاسی در حاشیه نشست عدم تعهد در باکو افزود: در گفتگوهای امروز در جریان درگیری‌های سودان قرار گرفتیم و در خصوص تمرکز بر بحران داخلی در آن کشور و بازگشت طرفین به گفت‌وگو و آتش بس تبادل نظر کردیم.  

امیرعبداللهیان گفت: در آینده پیش روی نشست سران مجمع صادر کننده گاز در الجزایر برگزار می‌شود و ما بنا داریم که آقای رئیسی رئیس جمهور ایران در این نشست حضور داشته باشند که فرصتی مناسب برای رایزنی های دیپلماتیک میان ایران با الجزایر و سایر اعضای شرکت کننده در این مراسم خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: ما همچنان در جهت بی اثر کردن تحریم‌ها از مسیر گفت‌وگو و دیپلماسی تلاش می‌کنیم.

طرفیت بالای دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی

وزیر خارجه الجزایر هم در این نشست گفت: از برادرم اقای امیرعبداللهیان کمال قدردانی را به خاطر استقبال گرمی که داشتند دارم، امروز خوشحالم که در تهران حضور دارم که به دستور اقای رییس جمهور عبدالمجید تبون انجام میشود.  

وی گفت: بر اساس روابط خوبی که بین ایشان و آقای رییسی وجود دارد و همچنین اراده برای توسعه روابط، دیدار کاری که امروز صبح داشتیم فرصت ارزشمندی برای بررسی روابط دوجانبه و افق های پیش روی آن بود.

عطاف افزود: ما از این فرصت برای رایزنی در خصوص تحولات سریع فضای منطقه‌ای و همین طور عرصه بین المللی استفاده کردیم و من حقیقتا خوشحال هستم که نتایج گفت‌وگوهای امروز مثبت بود.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: این نتایج می تواند نشاط بیشتری به روابط دوجانبه تزریق کند. روابط دو کشور ممتاز و دارای ظرفیت توسعه بیشتر در حوزه های اقتصادی است.

وی ادامه داد: ما توافق کردیم زمینه لازم را برای برگزاری کمیسیون مشترک ایجاد کنیم. این سازوکارها نقش مهمی دارد. این حوزه ها مولفه های همگرایی میان دو کشور را داراست و می تواند فرصت مناسبی برای همکاری دو کشور باشد.

وزیر خارجه الجزایر گفت: در خصوص موضوعات منطقه ای در خصوص جنگ اوکراین و فلسطین و مشکلات برادرانمان در یمن و لیبی هم صحبت کردیم.

عطاف گفت: ما از روابط مثبت میان کشورهای عربی با ایران و توافق تاریخی میان ایران و عربستان با میانجگیری چین خوشحال هستیم و امیدواریم این موضوع به تقویت هم‌گرایی برای مقابله با چالش‌های پیش روی کشورهای منطقه‌ای کمک کند.

وی ادامه داد: در گفتگوی امروز بر عضویت دو کشور در بریکس اشاره کردیم و از تلاش های ایران برای عضویت الجزایر در شورای امنیت تقدیر کردیم.

وزیر امور خارجه الجزایر بیان داشت: امروز به شکل ویژه به نتایج نشست وزاری خارجه کشورهای جنبش عدم تعهد اشاره شد و از آن ابراز رضایت کردیم، جنبشی که می‌تواند نقش آفرینی بیشتری در عرصه بین‌المللی داشته باشد.

عطاف تصریح کرد: روابط ایران و الجزایر روابطی گسترده در حوزه های مختلف ملی و بین‌المللی است و پرداختن به همه جزئیات این روابط را فراتر از فرصت این نشست میدانم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: روابط ایران و الجزایر تاریخی و ممتاز است و آینده روشنی هم پیش روی داریم.


شنبه 17 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

بازدید : 197
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها