يكشنبه 03 تیر 1403    2024/6/23

شنبه 17 تیر 1402 ، 52 : 11

کد خبر :

کمیته سازمان ملل بازداشت جمعی معترضان در فرانسه را محکوم کرد

کمیته رفع تبعیض‌نژادی سازمان ملل گزارش‌ها درباره بازداشت جمعی معترضان در اعتراضات اخیر را محکوم کرد و خواستار ممنوعیت برخوردهای نژادپرستانه از سوی مجریان قانون شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، کمیته رفع تبعیض‌نژادی سازمان ملل (CERD) متشکل از ۱۸ کارشناس مستقل جمعه (هشتم ژوئیه) در واکنش به قتل یک نوجوان الجزایری‌تبار در فرانسه به دست پلیس و اعتراضات پس از آن، درباره رفتارهای نژادپرستانه و استفاده بیش از حد از زور از سوی مجریان قانون ابراز نگرانی کرد. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این کارشناسان همچنین غارت و تخریب اموال عمومی و خصوصی و همچنین گزارش‌ها درباره دستگیری‌های گسترده و بازداشت جمعی معترضان در فرانسه را محکوم کردند. 

از سه‌شنبه ۲۷ ژوئن (ششم تیر) که پلیس فرانسه یک نوجوان ۱۷ ساله را به دلیل عدم پیروی از فرمان ایست مورد اصابت گلوله قرار داد و کشت، شهرهای فرانسه هر شب صحنه اعتراضات خشن و درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان، غارت و آتش‌سوزی بوده که در یکی دو شب اخیر از شدت آن کاسته شده است.

«جرالد دارمانین» وزیر کشور فرانسه پنجشنبه در جریان یک جلسه استماع در سنا اعلام کرد پلیس فرانسه و ژاندارمری در جریان ناآرامی‌های اخیر این کشور در اعتراض به قتل نائل، چهار هزار نفر را بازداشت کرده‌اند.

این کمیته سازمان ملل از انجام تحقیقات درباره شرایطی که به قتل این فرد در فرانسه به دست پلیس منجر شد، استقبال کرد و افزود: فرانسه باید اطمینان حاصل کند که تحقیقات درباره شرایطی که به مرگ نائل ختم شد جامع و بی‌طرفانه است...عاملان را تحت تعقیب قرار می‌دهد و اگر محکوم شدند آن‌ها را مجازات می‌کند. 

کمیته سازمان ملل همچنین از فرانسه خواست قانونی را تصویب کند که پیش‌داوری نژادی را تعریف و ممنوع می‌کند. این کمیته توصیه خود را مبنی بر در اولویت قرار دادن دلایل ساختاری و سیستمیک تبعیض‌نژادی از جمله در اجرای قانون تکرار کرد. 

واکنش کمیته سازمان ملل بعد از آن اعلام شده که دادگاه اداری فرانسه علیه سازمان‌دهندگان یک راهپیمایی به یاد قربانی جدید پلیس فرانسه که توسط بنیاد «آداما ترائوره» سازماندهی شده رای داد. آن‌ها تلاش کردند ممنوعیت راهپیمایی که برای امروز شنبه برنامه‌ریزی کرده بودند را به چالش بکشند. ترائوره شهروند سیاه‌پوست در بازداشت پلیس فرانسه جان باخت که در سال ۲۰۱۶ چند شب اعتراضات خشن را در پی داشت. 

این کمیته سازمان ملل که بر اجرای کنوانسیون بین‌المللی رفع همه اشکال تبعیض‌نژادی نظارت دارد، تحت هشدار اولیه و رویه اقدام فوری خود درباره پرونده نائل نگرانی‌های را مطرح و اعلام کرده درباره تداوم رفتارهای نژادپرستانه همراه با استفاده بیش از حد از زور از سوی مقام‌های مجری قانون بخصوص پلیس علیه اعضای گروه‌های اقلیت بویژه افراد آفریقایی و عرب‌تبار عمیقاً نگران است. 


شنبه 17 تیر 1402 ، 52 : 11

کد خبر :

بازدید : 237
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها