يكشنبه 03 تیر 1403    2024/6/23

شنبه 17 تیر 1402 ، 38 : 10

کد خبر :

نخستین گردهمایی چین شناسان جهان در پکن با حضور نماینده دانشگاه تهران

استاد دانشگاه تهران عضو هیات امنای مرکز جهانی چین شناسی شد

نخستین مرکز بین المللی چین شناسی با حضور چین شناسان کشورهای مختلف در پکن و معرفی اعضای این مجموعه افتتاح شد و در جریان این نشست دکتر حامد وفایی، استاد زبان و ادبیات چینی دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران ضمن ایراد سخنرانی در این نشست به عنوان یکی از اعضای هیات امنای این مجموعه معرفی شد.

نخستین مرکز بین المللی چین شناسی با حضور چین شناسان کشورهای مختلف در پکن و معرفی اعضای این مجموعه افتتاح شد. در جریان این نشست دکتر حامد وفایی، استاد زبان و ادبیات چینی دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران ضمن ایراد سخنرانی در این نشست به عنوان یکی از اعضای هیات امنای این مجموعه معرفی شد.

در این مراسم اساتیدی از دانشکاه های آمریکا، روسیه، آلمان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، اوکراین، ترکیه، قزاقستان، انگلیس، پرو، کنیا، یونان، مالزی، افغانستان، ایرلند، اتریش و کشورهای دیگر حضور داشتند.

همزمان با افتتاح نخستین مرکز بین المللی چین شناسی در شهر چینگ دائوی چین، با پیام شی جین پینگ، به عنوان عالی ترین مقام این کشور و حضور مقامات خارجی و اندیشمندان کشورهای مختلف نخستین کنفرانس چین شناسان جهان نیز در پکن افتتاح شد.

در پیام شی جین پینگ به این نشست آمده است: تعامل و ارتباط برابر میان تمدن های مختلف جهان و آموزش متقابل آن ها از یکدیگر، رهنمودهای معنوی قدرتمند و قابل توجهی را برای حل مسائل و معضلات کلان جهانی ارائه خواهد نمود. او همچنین در پیام خود خطاب به چین شناسان حاضر در این نشست اظهار داشت: امید است چین شناسان کشورهای مختلف به عنوان سفرای ارتباط و ادغام تمدن چین با دیگر تمدن های جهانی، با تلاش مثبت خویش، ضمن ایجاد زمینه های تعامل فرهنگی فی مابین، موجبات افزایش درک متقابل، دوستی و همکاری بیناتمدنی را فراهم آورند.

 استاد دانشگاه تهران عضو هیات امنای مرکز جهانی چین شناسی شد

در این کنفرانس که همزمان با سومین نشست گفتگو و تعاملات فرهنگی - تمدنی جهان در محل آرشیو ملی کشور چین در پکن برگزار می شد، هن جنگ، معاون رییس جمهور چین به ایراد سخنرانی پرداخت و از نقش مهم چین شناسان سراسر جهان در تقویت و غنی سازی مطالعات چین در جهان سخن گفت.

وی همچنین با اشاره به توجه جهانی به امر مطالعات چین طی سال های اخیر، تعمیق در این موضوع با توجه به تمایل جهانی به عبور از فضای یکجانبه کرایی را ضروری توصیف کرد.

در این نشست همچنین لیو جیان چائو، وزیر ارتباطات خارجی حزب کمونیست چین، رییس مجلس سابق مالزی، نماینده سازمان ملل متحد، نخست وزیر سابق آفریقای جنوبی و تعداد دیگری از مقامات بین المللی به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر حامد وفایی، استاد دانشگاه تهران که به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور داشت، در سخنانی با اشاره به طرح ابتکار «پیکره مشترک سرنوشت جامعه بشری» از سوی کشور چین گفت: بسیاری از ابتکاراتی که در سال های اخیر از جانب چین مطرح می شود ریشه در بنیان های تمدنی مشرق زمین داشته و با جستجو در منابع معرفتی شرقی از اندیشه های کنفسیوس و لائوزه تا افکار ابن سینا، سهروردی یا مولانا می توان به مشترکات قابل توجهی در این زمینه دست یافت.

وی که در سالن اصلی آرشیو مبی کشور چین سخن می گفت، با اشاره به نمونه هایی از ادبیات پارسی افزود: از سویی در اشعار سعدی، شاعر نام آور که از قضا در ایران نیز بسیار شناخته شده است و در زندگی روزمره مردم و حتی در اسکناس مورد استفاده آنان نیز دیده می شود، تمثیل «پیکره مشترک آدمیان» و لزوم همیاری انسان ها با یکدیگر دیده می شود و از سوی دیگر در ابیاتی از ناصر خسرو قبادیانی، دیگر ساعر ایران زمین، آدمیان به درختان خدا تشبیه شده اند که همه محترم اند و نباید به ایشان آسیبی رساند.

 استاد دانشگاه تهران عضو هیات امنای مرکز جهانی چین شناسی شد

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در قرآن کریم که مهم ترین اثر محترم کلاسیک در میان مسلمانان جهان است و بسیاری از متون ادبی - فرهنگی جهان اسلام متاثر از آن بوده نیز «سرشت مشترک انسان ها» که این روزها از سوی چین مورد تاکید قرار گرفته، مورد اشاره است و حتی در بسیاری از احادیث منقول از پیامبر اسلام (ص) و دیگر بزرگان دینی نیز بر این امر و لزوم همدردی و همیاری آدمیان با یکدیگر تاکید شده است.

وفایی گفت: ریشه مشترک تمام این موارد به «گنجینه معرفتی مشرق زمین» باز می گردد که بنظر می رسد در صورت ایجاد شناخت متقابل و شکل گیری گفتگوی تمدنی در شرق عالم، معارف شرقی ظرفیت قابل توجهی برای ارائه راه حل جهت حل معضلات کنونی جامعه بشری را خواهند داشت؛ ادیان و مکاتب فلسفی شرق از جنبه اسلام، دائوییسم، مکتب کنفسیوس، بودیسم و … در صورت شناخت بی واسطه یکدیگر قابلیت ارائه محصولات مشترک معرفتی برای مواجهه با بسیاری از مشکلات انسان امروز را خواهند داشت و چنانچه این شعاع های پراکنده نور در نقطه ای متمرکز شوند، موجب تاثیرگذاری جهانی خواهند شد.

استاد دانشگاه تهران همچنین با اشاره به اهمیت مطالعات چین با بهره گیری از منابع دست اول اظهار داشت: تصویر کنونی در بسیاری از کشورهای جهان از چین تصویری با واسطه و حاصل بهره گیری از منابع عمدتا غیر چینی است که هم در حوزه های علمی و هم در عرصه های رسانه ای شمایلی ناقص از وجوه محتلف این کشور جهان را بدست داده است. بنظر می رسد چین را باید خواند و در این زمینه چین شناسی بی واسطه امری اساسی تلقی می شود که با توجه به توسعه چین و جایگاه این کشور در جهان امروز یکی از نیازهای اساسی کشورهای مختلف است.

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت شناخت تمدن های شرقی از یکدیگر برای ایفای نقش موثر در جهان امروز و فردا و شکل دهی به گفتگوهای تمدنی، چین شناسی حقیقی با استناد به متون غنی دست اول ادبی و فلسفی کشور چین امری حیاتی است که در این نشست نیز مورد توجه تمام شرکت کنندگان قرار داشته است.


شنبه 17 تیر 1402 ، 38 : 10

کد خبر :

بازدید : 237
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها