پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

چهارشنبه 14 تیر 1402 ، 15 : 15

کد خبر :

افتتاح مدرنترین بیمارستان خدمت رسانی به مصدومان حوادث کشور در عید غدیر

بیمارستان مدرن و مجهز ۸۲۱ تختخوابی غدیر که در روز عید سعید غدیر خم توسط رئیس جمهور افتتاح می شود، مرکز معین و خدمت رسانی فوریتی به مصدومان حوادث و مغز و اعصاب و جراحی عروق توام با پذیرش باز نسبت به تمام شهرهای همجوار است.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت سبحان ، مجتمع آموزشی، پژوهشی و درمانی شهدای تجریش بیش از هفت دهه خدمت رسانی به مردم از اقصی نقاط کشور را در ویترین افتخارات خود دارد. با نیاز به افزایش تخت ها و امکانات پیشرفته درمانی، پروژه کلان بیمارستان غدیر به همت یکی از خیرین سلامت در سال ۱۳۹۰ در زمینی به مساحت ۶ هزار متر مربع کلید خورد و در سال ۱۳۹۴ با پیشرفت فیزیکی حدود ۵ درصد جهت تکمیل و احداث به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) واگذار شد.

با شروع دولت سیزدهم و تاکیدات رییس جمهور مبنی بر تکمیل پروژه های نیمه تمام، عملیات اجرایی پروژه با تعجیل و فوریت پیگیری با حمایت های مسوولان و اهتمام شبانه روزی و با هزینه ای بالغ بر یکهزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به اتمام رسید.

کلان بیمارستان مدرن و مجهز غدیر، با زیربنای ۶۲۰۰۰ متر مربع در پنج بلوک و ۱۳ طبقه با ظرفیت ۸۲۱ تخت و امکانات بی نظیر در تراز و استانداردهای جهانی از جمله اتاق عمل های جراحی هوشمند با ۲۴ تخت، بخش های ویژه CCU, NICU, ICU، زایمان LDR، اورژانس پیشرفته مجهز به هلی پورت هوایی، آنژیوگرافی مغز، تصویر برداری، دیالیز، فیزیوتراپی، درمانگاه های فوق تخصصی، آزمایشگاه، بخش های بستری زنان و مردان و کودکان، در نظر دارد با به کارگیری کادر مجرب و خدوم این سرزمین و بهره گیری از فناوری های روز جهان با رعایت استاندارد های درمانی به عنوان یکی از کلان بیمارستان های مطرح در غرب آسیا، در تسهیل هر چه بیشتر فرایند درمان به بیماران از سراسر ایران اسلامی به وظیفه ذاتی خود عمل کند.

این پروژه بزرگ بیمارستانی در دوره دولت سیزدهم بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۱۰۰ درصد تجهیزات در این دوره مجهز شده است و می تواند نیاز بیماران را از سراسر کشور به خصوص در بخش مغز و اعصاب تامین کند.

کل اعتبار هزینه شده برای ساخت بیمارستان غدیر یکهزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، اعتبار هزینه شده بابت تجهیزات پزشکی و اداری ۴۱۲ میلیارد تومان و اعتبار هزینه شده بابت عملیات عمرانی پروژه ۹۸۸ میلیارد تومان و اعتبار هزینه شده در دولت جدید ۶۱۷ میلیارد توم

موقعیت قرار گیری بیمارستان غدیر

بزرگترین بیمارستان غدیر در شمال شهر تهران به عنوان گلوگاه ارتباطی با استانهای شمالی و شرق کشور که به ارایه خدمت به مردم شهید پرور کشورمان می پردازد، دسترسی بیمارستان به حمل و نقل عمومی و مترو و نزدیک به شریان های اصلی منطقه از موقعیت های قرارگیری برای تسهیل و تردد بیماران است.

مشخصات عمومی ابنیه و معماری ساختمان

این بیمارستان از اسکلت فلزی با سیستم قاب خمشی ویژه و سقف کامپوزیت بر اساس آخرین ورژن آئین نامه مقاومت در برابر زلزله و مجهز به سیستم پسیو مقاوم در برابر حریق بر اساس ضوابط و آئین نامه های سازمان آتش نشانی ساخته شده و سرامیک خشک ترکیب با آجر و ورق کامپوزیت و نمای کرتین وال(رعایت آیین نامه ۲۸۰۰(طراحی ساختمان در برابر زلزله)، پنجره های آلومینیومی دو جداره ترمال بریک، فضاهای عمومی از سنگ های اسلب مرمریت و تراورتن از نمایه این مرکز درمانی بوده و مجهز به ۸ دستگاه پله فرار، مجهز به سیستم اکتیو در مقابل حریق(دربهای ضد حریق خودبسته شو متصل به سیستم اعلام حریق بوده و استفاده از کفپوش و دیوارپوشهای کانداکتیو و آنتی باکتریال در فضاها، استفاده مناسب از نور روز جهت صرفه جویی در مصرف انرژی، رعایت سرانه تخت(۸۰مترمربع به ازای هر تخت)، استفاده از درب های الکتروگالوانیزه مقاوم در برابر رطوبت و ضربه، سازگار با محیط زیست، استفاده از عایق حرارتی و پنجره های دو جداره در نما جهت صرفه جویی در مصرف انرژی مطابق با مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و رعایت تمامی ضوابط آتش نشانی ساختمان از مزیت های آن است.

بیمارستان مدرن غدیر؛ مرکز معین خدمت‌رسانی فوریتی به مصدومان حوادث کشور

تامین برق اضطراری توسط ۶ دستگاه دیزل ژنراتور به ظرفیت ۱۱۰۰KVA به صورت سنکرون با قابلیت برنامه ریزی جهت برق دهی بر اساس توان مورد نیاز در زمان قطعی برق که در حقیقت یک نیروگاه برق پشتیبان در بیمارستان طراحی و اجرا شده و استفاده از باسداکت با ظرفیت های مختلف به جای کابل جهت توزیع سیستم برق که از این سیستم برای نخستین بار در ساخت یک بیمارستان استفاده شده و باعث کاهش چمشگیر آتش سوزی ناشی از اتصال کابل و همچنین مقاومت بالا در وقوع زلزله خواهد شد.

دو دستگاه UPS مرکزی به ظرفیت ۴۰۰KVA با ظرفیت برق دهی(بک آپ) حداقل یک ساعت جهت بارهای الکتریکی حساس نظیر اتاقهای عمل، بخش های ویژه و غیره در زمان قطعی برق، کنترل اتوماتیک سیستمهای تهویه مطبوع HVAC شامل ۵۲ دستگاه هواساز، ۲۵۰ دستگاه اگزاست فن، ۲۰۰ دستگاه فن کوئل کانالی، موتورخانه و ۸ دستگاه چیلر، کنترل و مانیتورینگ تابلوهای ۲۰ کیلو ولت، تابلوهای اصلی توزیع، تابلوهای ایزوله اتاق های عمل(۲۴ دستگاه)، کنترل و مانیتورینگ دیزل ژنراتورها و ترانسفورماتورها، تجمیع سیستم های اعلام حریق، دوربین مداربسته و آسانسورها، استفاده از چراغ های LED با ۵۰ درصد صرفه جویی در مصرف برق، سیستم تلفن بر اساس به روزترین سیستم از نوع تحت شبکه VOIP و امکان تله مدیسین، سیستم دوربیم مداربسته به صورت تحت شبکه IPCCTV، سیستم اعلام حریق کاملا اتوماتیک از نوع آدرس پذیر هوشمند و دارای سیستم صاعقه گیر الکترونیکی و تهیه و اجرای ۲۰ دستگاه آسانسور پکیج با ظرفیت های مختلف از نوع MRL (بدون موتورخانه) با سرعت ۶/۱ متر بر ثانیه در این بیمارستان مدرن نصب شده است.

تاسیسات مکانیکی شامل بیمارستان غدیر شامل موتورخانه مرکزی بوده که با توجه به اهمیت انرژی در کشورمان در موتورخانه بیمارستان از تجهیزات با رانمان بالا و از بهترین مارک های بازار تهیه و نصب و همچنین از چیلرهای هوا خنک SCREW استفاده گردیده که کلیه سیستم ها از طریق سیستم BMS کنترل می شوند.

این مرکز درمانی عظیم دارای دریچه های لامینار اتاق های عمل بوده و لامینار فلو نسل جدیدی از تجهیزات تهویه مطبوع است که با کاهش سرعت هوا با کمترین افت فشار دارای بیشترین تمیزی بوده، در پروژه بیمارستان غدیر کلیه دریچه های اتاق های عمل از نوع لامینار دارای باکس استنلس استیل با حداقل ۸ فیلتر هپا با قابلیت خروجی به میزان مورد نیاز فضا جهت به حداکثر رساندن میزان کنترل آلودگی، هواسازهای هایژنیک بوده که این امر منتج به کنترل عفونت به میزان بسیار زیاد در بیمارستان خواهد شد.

 

 

بیمارستان مدرن غدیر؛ مرکز معین خدمت‌رسانی فوریتی به مصدومان حوادث کشور

این بیمارستان به سیستم تصفیه خانه فاضلاب مجهز بوده و بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب بیمارستانی در سطح کشور از نوع راکتور ناپیوسته متوالی SBR تحت لیسانس CLEARFOX آلمان است و از پساب فاضلاب جهت آبیاری محوطه استفاده خواهد شد.

این پروژه دارای هلی پورت استاندارد با سیستم گرمایش از کف الکتریکی هوشمند و پوشش نهایی بتن ضد سایش و قابلیت ارتباط با سازمان هواپیمایی کشوری و اورژانس کشور جهت استفاده از اورژانس هوایی و دارای سیستم گازهای طبی شامل دستگاه اکسیژن ساز ۶۰۰ لیتری و منابع ذخیره اضطراری مورد نیاز، سیستم هوای فشرده و وکیوم و گاز بیهوشی است.

علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این زمینه گفت: ابنیه قدیمی مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهدای تجریش ۳۲ هزار متر مربع مساحت دارد، مساحت ساختمان جدید ۶۴ هزار مترمربع در ۱۳ طبقه است که در ضلع جنوب شرقی بیمارستان شهدای تجریش قرار گرفته است.

وی با اشاره به نقش قرارگاه خاتم الانبیا (ع) در تکمیل این پروژه بیمارستانی و ضدزلزله بودن بنای این بیمارستان، افزود: بیمارستان غدیر مرکز معین و خدمات رسانی فوریتی به مصدومان حوادث و مغز و اعصاب و جراحی عروق توام با پذیرش باز نسبت به تمام شهرهای همجوار و معین غرب کشور است.

زالی تاکید کرد: این بیمارستان اکنون علاوه بر موارد یاد شده، مرکز پذیرش سکته حاد مغزی بوده و تعداد پزشکان و اعضای هیأت علمی تعداد پزشکان بیمارستان ۱۵۴ نفر است که حدود ۱۱۷ نفر از آنان عضو هیات علمی و ۳۷ پزشک، درمانی هستند.

زالی تصریح کرد: بطور متوسط در هرماه ۲۳۰ تا ۲۵۰ دستیار و حدود ۸۰ کارآموز وحدود ۸۰ کارورز در این بیمارستان مشغول به کار آموزی هستند.


چهارشنبه 14 تیر 1402 ، 15 : 15

کد خبر :

بازدید : 222
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اجتماعی

پربازدیدترین ها