دوشنبه 07 اسفند 1402    2024/2/26

سه شنبه 13 تیر 1402 ، 30 : 9

کد خبر :

ایران رتبه اول آسیا در اهدای عضو:

اعضای دو سوم مرگ‌مغزی‌ها اهدا نمی‌شود

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: با وجود اینکه خانواده دو سوم متوفیان مرگ مغزی(۲ هزار مورد در سال) با اهدای عضو مخالفت می‌کنند، ایران در حوزه اهدای عضو در قاره آسیا رتبه نخست و در دنیا رتبه ۳۱ را در اختیار دارد.

به گزارش خبرگزاری سبحان از قزوین، کتایون نجفی‌زاده شامگاه دوشنبه در دومین همایش استانی جشن نفس که با حضور معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استاندار و مدیران کل استانی در سالن اجتماعات سازمان اجتماعی، فرهنگی و ورزشی شهرداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: ایران در حوزه اهدای عضو در قاره آسیا رتبه نخست و در دنیا رتبه 31 را در اختیار دارد.

وی با بیان یک‌سوم مرگ‌های مغزی رخ‌داده در کشور منجر به اهدای عضو فوت‌شدگان می‌شود، اضافه کرد: در واقع از هر 3 هزار مرگ‌ مغزی که در سال در کشور داریم، هزار مرگ مغزی منجر به اهدای عضو شده و 2 هزار مرگ یعنی دوسوم کل مرگ‌های مغزی ما به اهداف عضو منجر نمی‌شود که دلایل آن فرهنگی و مسائل احساسی است.

نجفی‌زاده ادامه داد: مرگ مغزی در واقع یک مرگ کامل است که در نهایت یک‌بیمار مرگ مغزی‌شده تا 2 هفته می‌تواند به زندگی گیاهی ادامه دهد. با این حال هر چه‌قدر از زمان مرگ مغزی بگذرد، امکان اهدای اعضای او کمتر می‌شود. اگر بیمار مرگ مغزی‌شده بلافاصله اهدای عضو شود، می‌تواند 8 عضو و 53 بافت بدنی خود را اهدا کند.

کلیه پرتقاضاترین عضو پیوندی است

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان میزان رضایت خانواده‌ها برای اهدای اعضو افراد مرگ‌ مغزی‌شده بدون کارت اهدای عضو را 48 درصد بیان کرد و گفت: کلیه، قلب و ریه 3 عضوی است که بیشترین نیاز برای پیوند آنها در بین بیماران کشور ما وجود دارد. با این حال اگر هر فرد کارت اهدای عضو داشته باشد، معمولاً تا 100 درصد خانواده به اهدای عضو راضی می‌شوند.

نجفی‌زاده با بیان اینکه تعداد زیادی از بیماران ما در فهرست انتظار پیوند عضو قرار دارند، افزود: با وجود پیگیری هر روزه خانواده‌های این عزیزان اما در نهایت هر روز 7 تا 10 بیمار در انتظار پیوند جان خود را به دلیل دیر رسیدن عضو پیوندی از دست می‌دهند و به همین خاطر باید با تمام‌وجود در این زمینه کار کنیم و از همه ظرفیت‌های مردمی و دولتی بهره بگیریم.

سقوط 19 پله‌ای دانشگاه علوم‌پزشکی قزوین در رضایت‌گیری برای پیوند عضو

رئیس انجمن اهدای عضو استان قزوین هم در این مراسم از انتظار 317 بیمار پیوندی برای دریافت عضو خبر داد و گفت: 3 سال قبل 50 بیمار پیوندی و نیازمند به اهدای عضو را به خاطر نرسیدن عضو پیوندی از دست دادیم و به همین خاطر باید فکری به حال توسعه فرهنگ اهدای عضو در استان قزوین داشته باشیم.

محمدحسن ارداقیان همچنین از سقوط 19 پله‌ای دانشگاه علوم‌پزشکی قزوین در حوزه رضایت‌گیری برای پیوند عضو خبر داد و افزود: دانشگاه علوم‌پزشکی از رتبه 25 در سال 1400 به رتبه 44 در پایان سال 1401 سقوط کرده است و بنابراین باید به سراغ فرهنگ‌سازی از سوی گروه‌های محبوب مردم مانند ورزشکاران و هنرمندان برویم.

وی ادامه داد: در ضمن استان قزوین مرکز پیوند عضو در هیچ بیمارستانی ندارد، در حالی که مراکز درمانی و زیرساخت‌های درمانی مختلفی در استان قزوین ساخته شده و یا در دست ساخت و تکمیل قرار دارند.

صدور 3 هزار کارت اهدای عضو در استان قزوین

مدیرعامل انجمن اهدای عضو استان قزوین هم در این همایش از صدور 3 هزار کارت اهدای عضو در استان قزوین خبر داد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای با ادار‌ه‌کل آموزش و پرورش منعقد کردیم که بر مبنای این تفاهم‌نامه در دوره‌های ضمن خدمت به معلمان و دانشجومعلمان موضوعات مرتبط با پیوند عضو آموزش داده می‌شود.

سعید مظفری با اشاره به رکود برنامه‌های این انجمن در دوران 3 ساله کرونایی اضافه کرد: در استان قزوین رسانه‌ها و مردم از ما جلوتر حرکت می‌کنند و به همین خاطر باید برای رسیدن به آنها کار زیادی انجام دهیم.

توسعه اهدای عضو نیازمند فرهنگ‌سازی است

معاون استاندار قزوین هم در این همایش توسعه اهدای عضو را نیازمند فرهنگ‌سازی دقیق دانست و گفت: با توجه به اینکه 67 درصد مرگ‌مغزی‌ها به اهدای عضو نمی‌انجامد، بنابراین توسعه فرهنگ اهدای عضو بسیارسخت است و باید برای تصمیم‌گیری آسان خانواده در این حوزه کارهای اطلاع‌رسانی و اقناع‌سازی صورت بگیرد.

عباس کاظمی ادامه داد: بنابراین باید از مسیر کارهای فرهنگی نسبت به توسعه اهدای عضو اقدام کنیم و در این حوزه نقش اصلی بر عهده هنرمندان و رسانه‌هاست که با تولید آثار فاخر و ماندگار فرهنگ اهدای عضو در استان قزوین را اشاعه دهند.

به گزارش تسنیم، در پایان این همایش 36 خانواده اهداکننده عضو استان قزوین با اهدای آثار نفیس خوشنویسی و خطاطی تجلیل شدند و بلیط سفر آنها به مشهد مقدس هم در اختیار آنها قرار گرفت.


سه شنبه 13 تیر 1402 ، 30 : 9

کد خبر :

بازدید : 173
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار استان ها

پربازدیدترین ها