يكشنبه 24 تیر 1403    2024/7/14

يكشنبه 22 مرداد 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

موافقت مجلس با بررسی لایحه حجاب براساس اصل ۸۵

نمایندگان در جلسه علنی امروز با بررسی لایحه عفاف و حجاب بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری سبحان، بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به لایحه یک فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) طبق اصل 85 قانون اساسی در اجرای ماده 164 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز قرار داشت.

پس از استماع نظرات موافقان و موافقان با بررسی این لایحه بر اساس اصل 85، نمایندگان با اکثریت آرا با این موضوع موافقت کردند.

بر این اساس لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب ( حمایت از سلامت اجتماعی ) برای بررسی به کمیسیون ویژه ارجاع داده می‌شود و پس از تصویب آن در کمیسیون، لایحه مستقیما به شورای نگهبان ارسال می‌شود و دیگر به جلسه علنی آورده نمی‌شود و پس از تصویب در شورای نگهبان نمایندگان در جلسه علنی فقط درباره مدت اجرای آزمایشی این لایحه تصمیم‌گیری می‌کنند.

به گزارش تسنیم، براساس اصل 85 قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌کند به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.

(اصل 72: مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند قوانینی وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی کشور یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد. تشخیص این امر به ترتیبی که در اصل 96 آمده، بر عهده شورای نگهبان است.)


يكشنبه 22 مرداد 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

بازدید : 374
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها