يكشنبه 03 تیر 1403    2024/6/23

سه شنبه 17 مرداد 1402 ، 5 : 13

کد خبر :

کاهش هدررفت آب شرب در فارس؛

رفع ۶هزار و ۸۰۰ مورد حوادث و اتفاقات

طبق اعلام شرکت آب و فاضلاب فارس در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۲، حدود ۶هزار و ۸۰۰ مورد حادثه آب در خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع آب شرب شهرها و روستاهای این استان رفع شده است.

به گزارش خبرنگار سبحان ، ترویج فرهنگ صحیح مصرف آب امری حیاتی، مقدس و ارزشمند شمرده می‌شود و نهادینه کردن مصرف درست و صحیح منابع آبی امری حیاتی و ضروری به شمار می‌رود.

بر همین اساس آبرسانی به مناطق مختلف، محافظت از آب و جلوگیری از هدررفت این منبع باارزش یکی از دغدغه‌های مهم در دولت سیزدهم محسوب می‌شود.

بنا بر جدیدترین گزارش بانک جهانی که بر اساس شاخص‌های توسعه جهانی تعریف شده است، ایران در حوزه دسترسی به آب شرب در بخش شهری و روستایی در جهان و میان کشورهای منطقه در صدر جدول قرارداد؛ به‌ گونه‌ای که درصد دسترسی به آب شرب شهری و روستایی در ایران به ترتیب برابر با ۹۹.۸۳ و ۸۲ درصد است؛ این در حالیست که این شاخص‌ها به همین ترتیب در جهان اعداد ۸۵.۷ و ۵۹.۶ درصد و در میان کشورهای خاورمیانه ۸۳.۲ و ۶۹.۵ درصد را به خود اختصاص داده است.

با این حال هدررفت حجم زیادی از آب در اثر وقوع حوادث مختلف یکی از مشکلات عمده در شبکه‌های آب شرب است که عدم رفع این مشکلات هزینه‌های بسیار بالایی به دنبال دارد.

بدون شک تعویض به موقع لوله‌های نامناسب و کهنه، تعمیر انشعابات با لوله‌های مناسب، تعویض لوله‌های گالوانیزه و نصب و اجرای استاندارد لوله ها و اتصالات، تلفات آب تا حد قابل‌قبولی کاهش خواهد داد.

سرعت بخشیدن به رفع این معضلات، برطرف کردن شکستگی‌ها و اصلاح شبکه‌های توزیع آب فرسوده از جمله برنامه‌های شرکت آب به شمار می‌رود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس از رفع بالغ بر ۶هزار و ۸۰۰ مورد حادثه آب در خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع آب شرب شهرها و روستاهای استان طی چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۲ خبر داد.

علی جان صادق پور در این باره افزود: یکی از رویکردهای مهم شرکت آبفا فارس در حوزه خدمت‌رسانی، تعمیر و نگهداری تأسیسات آبرسانی جهت ارائه خدمات مستمر است که در ماه‌های گذشته تلاش این شرکت در شهرستان‌های استان فارس جهت نیل به این مهم مثمر ثمر بوده است.

وی اضافه کرد: طی چهار ماهه نخست سال جاری به همت مأموران حوزه بهره‌برداری و رفع اتفاقات بیش از ۶هزار و ۸۰۰ مورد حادثه آب در خطوط انتقال، شبکه‌های توزیع و سایر تأسیسات آبرسانی در کمترین زمان ممکن مرتفع شد به گونه‌ای که هم‌استانی‌های شریف با کمترین وقفه در آبرسانی مواجه شدند.

مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس ادامه داد: در طول این مدت در واحدهای رفع اتفاقات آب در شهرستان‌های استان، افزون بر ۲هزار و ۶۰۰ مورد اتفاقات در تأسیسات آب شرب روستاها و طی همان بازه زمانی قریب به چهار هزار و ۲۰۰ مورد در ۱۱۷ شهر استان رفع شده است.

صادق‌پور اضافه کرد: هم استانی‌ها در شهرها و روستاهای استان می توانند در صورت مشاهده هرگونه حادثه و اتفاق در خطوط انتقال، شبکه‌های توزیع و انشعابات آب، در هر ساعتی از شبانه روز با شماره ۱۲۲ تماس حاصل کرده و شرح حادثه را گزارش کنند.

مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس اظهار کرد: مردم اطمینان داشته باشند که مأمورین رفع حوادث این شرکت در تمامی شهرستان های استان همواره آماده حضور در محل حادثه و رفع اتفاق مورد نظر در کمترین زمان ممکن هستند.

با توجه به ضرورت استمرار این نوع اقدامات در استان فارس نیاز است با انجام مطالعات جامع ضمن‌ پیش‌بینی برنامه‌های مدون و گسترده، پروژه‌های مؤثری برای بهبود و ارتقای بهره‌وری هر چه بهتر و بیشتر شبکه‌های توزیع آب تعریف و عملیاتی شود.


سه شنبه 17 مرداد 1402 ، 5 : 13

کد خبر :

بازدید : 925
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار زنجان

پربازدیدترین ها