جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

سه شنبه 17 مرداد 1402 ، 45 : 10

کد خبر :

آغاز کنفرانس ایران و بریکس؛

چشم‌اندازهایی برای شراکت و همکاری

کنفرانس ایران و بریکس؛ چشم‌اندازهایی برای شراکت و همکاری صبح امروز (سه‌شنبه) در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری سبحان ، کنفرانس ایران و بریکس؛ چشم‌اندازهایی برای شراکت و همکاری صبح امروز (سه‌شنبه) ۱۷ مرداد ماه به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه آغاز به کار کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این از برگزاری این کنفرانس خبر داده بود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۱۶ مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره سفر ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه به تهران بیان کرد: موضوعات مختلفی برای تبادل نظر داریم. فردا سه‌شنبه ۱۷ مرداد ماه نشست مهمی را در مرکز مطالعات سیاسی وزارت خارجه شاهد خواهیم بود. در خرداد سالجاری وزیر خارجه ایران در نشست وزرای خارجه کشورهای بریکس و بریکس پلاس در کیپ تاون شرکت و سخنرانی داشت و ملاقات‌های دوجانبه‌ای انجام داد و به موضوعات مرتبط با همکاری‌های آتی ایران با بریکس پرداخت. موضوع عضویت ایران در بریکس مورد گفت‌وگو قرار گرفت. در همان سفر هم امیرعبداللهیان اعلام کرد که بزودی کنفرانسی را در تهران برگزار خواهیم کرد که ظرفیت‌های همکاری ایران و بریکس را مورد بررسی قرار دهیم و بر این اساس روز سه‌شنبه این کنفرانس در تهران برگزار خواهد شد.

در پانل اول امروز با عنوان «بریکس و نقش آن در یک جهان چندقطبی در حال ظهور»، نمایندگان کشورهای عضو بریکس ضمن معرفی بریکس و دستاوردهای آن، درباره نقش این بلوک قدرتمند اقتصادی در نظام بین‌الملل سخنرانی خواهند کرد.

در پانل دوم تحت عنوان «ایران چندجانبه گرا»، برخی مدیران و صاحبنظران ایرانی به ارائه عملکرد موفقیت آمیز جمهوری اسلامی ایران در برخی ساختارهای چندجانبه در حوزه‌هایی نظیر انرژی، تزانزیت و فنآوری و نوآوری خواهند پرداخت.

همچنین قرار است دبیرکل سازمان اکو و دبیرکل سامان همکاری اقتصادی دی هشت و وزیر همگرایی اتحادیه اقتصادی اورآسیا نیز در این پانل به تشریح تجربیات سازمان‌های متبوع خود در همکاری با ایران بپردازند.

نشست سوم هم که تحت عنوان «ایران و بریکس: حال و آینده» است شرکت کنندگانی از ایران و کشورهای عضو بریکس به حوزه‌های بالقوه همکاری در ارتباط با وضعیت جاری گروه مزبور و ظرفیت‌ها و برنامه‌های آتی آن، فعالیت‌های چندجانبه و بین‌المللی ایران و زمینه‌های همکاری جمهوری اسلامی ایران با گروه کشورهای عضو بریکس در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، انرژی، مالی و سرمایه گذاری، فناوری‌های نوین و... می‌پردازند.

همچنین قرار است حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست پایانی این کنفرانس به ایراد سخنرانی بپردازد.


سه شنبه 17 مرداد 1402 ، 45 : 10

کد خبر :

بازدید : 305
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها