سه شنبه 01 خرداد 1403    2024/5/21

دوشنبه 16 مرداد 1402 ، 21 : 12

کد خبر :

وزیر امور خارجه ایران:

امیرعبداللهیان: توسعه مناسبات با ژاپن مورد توجه جدی ماست

وزیر امور خارجه ایران در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌های ژاپنی گفت: در استراتژی رئیس‌جمهور کشورم آقای دکتر رئیسی نگاه به آسیا از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی کشورم به حساب می‌آید، در این چارچوب توسعه مناسبات با کشور دوست ژاپن مورد توجه جدی ماست.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری سبحان ، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که به‌منظور دیدار و گفتگو با مقامات ژاپنی به توکیو سفر کرده است، در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌های ژاپن درباره روابط دو کشور ایران و ژاپن گفت: در استراتژی رئیس جمهور کشورم آقای دکتر رئیسی نگاه به آسیا از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی کشورم به حساب می‌آید، در این چارچوب توسعه مناسبات با کشور دوست ژاپن مورد توجه جدی ماست.

وی افزود: سرمایه بزرگی مانند بیش از یک‌هزار سال مناسبات مردمی و فرهنگی و بیش از 9 دهه مناسبات رسمی دیپلماتیک در اختیار ماست، ما این مناسبات تاریخی را یک پشتوانه قوی برای مناسبات و همکاری‌ها می‌دانیم. اعزام آقای سعادت، سفیر جدید کشورمان به توکیو به‌عنوان یکی از دیپلمات‌های ایران در چارچوب مناسبات نیرومند بین دو کشور شکل گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره برجام و مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: گفتگوها و مذاکراتی که با تلاش و میانجی‌گری اتحادیه اروپا و آقای بورل انجام شد، ناظر بر بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات کاملشان در برجام است، البته تبادل زندانیان یک موضوع انسانی است که ما در این خصوص مذاکرات غیرمستقیمی را از سال گذشته با طرف آمریکایی داشتیم.

وزیر امور خارجه درباره دیدارهای خود در ژاپن گفت: با همتای خودم و آقای نخست وزیر دیدار خواهم داشت، علاوه بر آن ملاقات دیگری با وزیر محترم بهداشت، کار و رفاه اجتماعی خواهم داشت. طبعاً در گفتگو با وزیر محترم خارجه و نخست وزیر موضوعات متنوعی از مناسبات دوجانبه تا تحولات و رفع چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد توجه قرار خواهیم داد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤالی در خصوص بحران اوکراین گفت: ایران همواره این موضع ثابت و اصولی خود را مورد تأکید قرار داده است که جنگ راه‌حل نمی‌باشد. ما از ابتدای جنگ در اوکراین تلاش‌هایی را در عالی‌ترین سطح در سطح رئیس جمهور کشورم برای توقف جنگ و بازگشت طرفین به گفتگو و راه‌حل سیاسی در دستورکار قرار دادیم و در این چارچوب اقدامات فعالانه را ترتیب دادیم. ناتو و تحریکات ناتو را یکی از ریشه‌های اصلی جنگ اوکراین می‌دانیم و به تلاش‌های خود برای توقف جنگ و تمرکز طرفین بر راه‌حل سیاسی ادامه می‌دهیم.

وی همچنین درباره همکاری‌های ایران و روسیه گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران از توان دفاعی قوی و تکنولوژی بالایی برخورداریم. واحد کاری ما برای تامین حداکثری امنیت ملی ما و منطقه ما به کار گرفته می‌شود. طبعا روابط ممتازی هم با کشور روسیه داریم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در طول سالهای گذشته یکی از ابعاد همکاری های ما بر موضوع همکاری‌های دفاعی تمرکز دارد. اما هیچگاه برای بکارگیری از پهپادها و سلاح‌های ایرانی برای استفاده در جنگ اوکراین امکاناتی را در اختیار مسکو قرار ندادیم. شما می‌دانید که روسیه خود یکی از تولید کنندگان و صادرکنندگان سلاح در جهان است.

وی صریح کرد: امروز من گزارشی را در ژاپن مطالعه کردم و تایید می‌کند که تسلیحاتی که در اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد بخش عمده آن از آمریکا و کشورهای غربی تامین شده است. ما هیچگونه پهپادی برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار هیچ طرفی قرار ندادیم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت: سال گذشته شخصا از وزیر خارجه اوکراین خواستم چنانچه اسنادی در اختیار دارند به مقامات نظامی کشورم ارایه دهند. با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم هییت نظامی کشورم به ورشوی لهستان سفر و با مقامات نظامی اوکراین در این رابطه دیدار کند. هییت نظامی ما وارد ورشو شد اما طرف اوکراینی در محل ملاقات حاضر نشد. با وزیر خارجه اوکراین تماس گرفتم و گفتم مطمئن شدم که هیچ سند ادعایی در اختیار شما نیست و اتهامات به ایران در خصوص کاریرد پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین کاملا غلط است.

وی ادامه داد: مجددا با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم که نیروهای نظامی ایران و اوکراین در عمان دیدار کنند. هیچ سند قابل قبولی از طرف اوکراین در این دیدار ارائه نشد. قرار شد طرف اوکراینی بار دیگر اسناد خودش را بررسی و در نشستی دیگر با طرف ایرانی مورد بررسی قرار گیرد. ما بارها پیگیری کردیم که این نشست برگزار شود اما طرف اوکراینی در دور جدید گفتگوها تاکنون حاضر نشد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ما مخالف تسلیح هر یک از طرفین جنگ در اوکراین هستیم. تداوم ارسال گسترده سلاح‌های آمریکایی و غربی به اوکراین را عامل ناامنی و بی ثباتی اوکراین و کشتار و ویرانی بیشتر در این کشور می دانیم.

وی افزود: بار دیگر تاکید می‌کنم بر اساس گزارش ژاپن نیوز عمده قطعات بکار گرفته شده نظامی در اوکراین از کشورهای غربی تامین شده است. ایران هیچگاه در کنار جنگ در اوکراین، افغانستان و سایر کشورها قرار نگرفته و نخواهد گرفت. آمریکایی‌ها و غربی‌ها باید اتهامات بی اساس علیه ایران را متوقف کنند. فکر می کنم موضع مشترک ایران و ژاپن درباره جنگ اوکراین توقف جنگ و تمرکز بر صلح است.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص نقش ژاپن در منطقه خاورمیانه و چشم انداز  و مشکلات پیش روی روابط ایران و ژاپن گفت: ارزیابی مثبتی همواره نسبت به مردم و تمدن ژاپن داریم. معتقدیم که با توجه به تحولات مثبتی که در غرب آسیا در جریان است ژاپن می‌تواند نقش سازنده‌ای را در منطقه ایفا کند.

وی افزود: ایران طولانی ترین سواحل را در خلیج فارس و دریای عمان در اختیار قرار دارد. کشورهای منطقه از اراده و آمادگی لازم برای تامین امنیت منطقه خلیج فارس و امنیت انرژی در منطقه برخوردار هستند.

وزیر خارجه همچنین گفت: انتظار داریم که امنیت جمعی منطقه با ظرفیت و توان کشورهای منطقه به خوبی تامین شود و ژاپن از این سیاست حمایت کند. توکیو و تهران در این چارچوب می‌توانند همکاری نیرومندتری داشته باشند. ما کاملا در این چارچوب آمادگی داریم.

امیرعبداللهیان در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص روابط اقتصادی ایران و روسیه اظهار کرد: روسیه همسایه مهم برای ایران است. ما در حوزه استقلال سیاسی، شعار و الگوی نه شرقی و نه غربی را دنبال می‌کنیم. اما در چارچوب منافع ایران با غرب و شرق تعامل و همکاری داشته و خواهیم داشت.

وی افزود: سیاست اولویت همسایگی ایران در مرکز همکاری‌های دولت کشورم قرار دارد. در این چارچوب روسیه نیز همسایه شمالی ایران است. ما در چارچوب حقوق بین‌الملل با روسیه در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، گردشگری و سایر حوزه‌ها همکاری‌های متنوعی را داریم. طبعا همسایگی هم ظرفیت بیشتری را برای پیگیری این سیاست ایجاد کرده است.


دوشنبه 16 مرداد 1402 ، 21 : 12

کد خبر :

بازدید : 220
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها