جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

يكشنبه 15 مرداد 1402 ، 47 : 10

کد خبر :

حضور رزم‌ناوهای چین و روسیه پیرامون آلاسکا، واکنش آمریکا را برانگیخت

به گزارش فاکس نیوز دیجیتال، چین و روسیه در روزهای گذشته یک عملیات دریایی مشترک را در نزدیکی قلمرو ایالات متحده انجام دادند که با واکنش گسترده نیروی دریایی آمریکا مواجه شد.

به گزارش سبحان ، سناتور دن سالیوان، جمهوری‌خواه آمریکایی از ایالت آلاسکا که از سوی مقامات دفاعی ایالات متحده در جریان این موضوع قرار گرفته، گفت این عملیات مشترک که توسط «دو دشمن مهم» آمریکا انجام شد، با حضور ۱۱ کشتی بود و آنها به سواحل جنوب غربی آلاسکا نزدیک شدند. سالیوان گفت که نیروی دریایی ایالات متحده در نهایت چهار ناوشکن را برای هدایت کشتی‌های چینی و روسی برای رفتن از آب‌های آمریکا اعزام کرد.

سالیوان شامگاه شنبه در مصاحبه‌ای تلفنی به فاکس نیوز دیجیتال گفت: «این مانور نیروی ضربت دریایی مشترک روسیه و چین که بسیار نزدیک با هم کار می‌کنند، از نظر بزرگی و گستردگی بی‌سابقه است. چه مانند من در آلاسکا زندگی کنید، چه در ساحل شرقی ایالات متحده، تحرک یک گروه عملیاتی بسیار بزرگ از سمت دو دشمن اصلی ما در نزدیکی سواحل ایالات متحده، نگران‌کننده است.»

او ادامه داد: «این فقط این ایده را تقویت می‌کند که ما وارد دوره جدیدی از تخاصم اقتدارگرایانه به رهبری دیکتاتورهای پکن و مسکو شده‌ایم که به طور فزاینده‌ای متخاصم می‌شوند.»

وال استریت ژورنال اولین بار عملیات مشترک چین و روسیه را روز شنبه گزارش داد.

به گزارش وال استریت ژورنال، علاوه بر چهار ناوشکن، ایالات متحده همچنین هواپیماهای P-۸ Poseidon را برای تحت‌الشعاع قرار دادن کشتی‌های چینی و روسی در سواحل آلاسکا فرستاد. این کشتی‌ها به جزایر آلیوتی نزدیک شدند، اما به‌رغم ادعای سالیوان، هرگز وارد آب‌های سرزمینی ایالات متحده نشدند.

سالیوان افزود که واکنش آمریکا در مقایسه با حادثه مشابه در مقیاس کوچک‌تر که سپتامبر رخ داد، به طور قابل توجهی بهبود یافته است. او با اشاره به کشتی‌ها و هواپیمایی که آمریکا برای واکنش به مانور چین و روسیه فرستاد، گفت: «این قدرت دریایی زیادی است که عزم آمریکا را نشان می‌دهد.»

او افزود: «من به فشار به دولت‌های آمریکا ادامه می‌دهم، حال چه دولت اوباما باشد، چه دولت ترامپ یا دولت بایدن، تا حضور نیروی دریایی، گارد ساحلی و تفنگداران دریایی و تجهیزات آنها را در این بخش از آمریکا افزایش دهند. و دولت بایدن به طور گسترده‌تری باید بودجه‌های دفاعی قدرتمند و گسترده را جدی بگیرد.»

کاخ سفید هنوز به این گزارش واکنشی نداشته و پنتاگون هم فاکس نیوز دیجیتال را به فرماندهی شمالی آمریکا ارجاع داد که آن هم واکنشی نداشت.


يكشنبه 15 مرداد 1402 ، 47 : 10

کد خبر :

بازدید : 76
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها