جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

يكشنبه 15 مرداد 1402 ، 42 : 10

کد خبر :

امتناع فرانسه از خارج کردن نیروهایش از نیجر

با وجود مخالفت نظامیان حاکم بر نیجر، فرانسه اصرار دارد توافق‌های همکاری نظامی با این کشور را اجرا کند و قصد خارج کردن نیروهایش را ندارد، زیرا این توافقات را با «مقامات مشروع» این کشور آفریقایی امضا کرده است.

به گزارش سبحان ، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: یادآوری می‌کنیم که چهارچوب قانونی همکاری با نیجر در حوزه دفاعی بر پایه توافق‌های حاصله با مقامات مشروع نیجر بنا شده است. این‌ها تنها مقاماتی هستند که فرانسه و تمامی جامعه بین‌المللی به رسمیت می‌شناسد.

«آمادو آبدرامانه» سخنگوی شورای نظامی که چندی پیش با یک کودتا و با برکناری محمد بازوم، رئیس‌جمهوری نیجر بر این کشور مسلط شد، در بیانیه‌ای در روز پنجشنبه اعلام کرد که این کشور به صورت یک‌طرفه از توافق‌های نظامی میان نیجر و فرانسه خارج می‌شود.

در ۲۶ ژوئیه، گارد ریاست جمهوری نیجر، محمد بازوم را برکنار کرده، مرزها را بسته و منع آمدوشد اعلام کرد. عبدالرجمن چیانی، فرمانده گارد ریاست جمهوری، خود را به عنوان رئیس «شورای ملی موقت برای حفاظت از میهن» معرفی کرد.

توقف همکاری نظامی نیجر با فرانسه بدین معناست که فرانسه باید ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نیروی خود را که در نیجر مستقر هستند، از این کشور خارج کند. تعداد کمی از سربازان ایالات متحده نیز در نیجر مستقر هستند؛ کشوری که به دلیل هم‌مرزی با هفت کشور دیگر از جمله لیبی، چاد و نیجریه و همچنین به دلیل دارا بودن منابع معدنی غنی، از اهمیت ژئوپلتیک زیادی برخوردار است.


يكشنبه 15 مرداد 1402 ، 42 : 10

کد خبر :

بازدید : 82
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها