يكشنبه 03 تیر 1403    2024/6/23

شنبه 14 مرداد 1402 ، 20 : 10

کد خبر :

تجمع‌کنندگان در سومین سالروز انفجار بندر بیروت خواستار اجرای عدالت شدند

صدها لبنانی به رهبری خانواده‌های قربانیان انفجار بندر بیروت، در مراسم سومین سالگرد این انفجار خواستار اجرای عدالت شدند.

به گزارش سبحان، به نقل از خبرگزاری فرانسه، همزمان با سومین سالگرد انفجار بندر بیروت در لبنان، صدها تن از مردم لبنان روز جمعه به همراه خانواده‌های قربانیان این حادثه به سمت محل حادثه راهپیمایی و در آنجا یک دقیقه سکوت کردند.

در این راهپیمایی که از مقابل ساختمان اصلی آتش نشانی بیروت آغاز شد، تعدادی از نمایندگان فعلی و سابق پارلمان لبنان نیز شرکت کردند.

روز جمعه همزمان با سالگرد انفجار بندر بیروت عزای عمومی و تعطیلی ادارات دولتی، نهادهای عمومی و شهرداری‌ها اعلام شد.

در حالی که هنوز ابهاماتی پیرامون روند تحقیقات وجود دارد، شرکت کنندگان در تظاهرات با سردادن شعارهایی خواستار عدالت و مجازات برای عاملان این فاجعه شدند.

هنری خوری وزیر موقت دادگستری در بیانیه‌ای تاکید کرد که مطمئن است قوه قضاییه به نتیجه مطلوب خواهد رسید و تمامی حقایق پرونده انفجار بندر را روشن خواهد کرد.

گفته می‌شود که این انفجار بر اثر آتش سوزی در انباری در بندر بیروت که مواد شیمیایی از سال ۲۰۱۳ ذخیره شده بود، رخ داد.

حوالی ساعت چهار بعد از ظهر (به وقت گرینویچ) و پیش از حرکت به سمت بندر بیروت، فعالان لبنانی به رهبری خانواده‌های قربانیان با سر دادن شعار در مقابل مقر آتش نشانی در الکرانتینا تجمع کردند.

گفتنی است در ۴ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۰۷ بعد از ظهر، انفجار مهیبی در بیروت رخ داد که منجر به کشته شدن بیش از ۲۲۰ نفر، زخمی شدن بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر و ویرانی گسترده در بندر و تعدادی از محله‌های پایتخت لبنان شد.

پس از این انفجار، مقامات قاضی فادی صوان را به عنوان بازپرس پزشکی قانونی منصوب کردند، اما او در فوریه ۲۰۲۱ پس از متهم کردن حسن دیاب، نخست وزیر وقت و سه وزیر پیشین به «سهل انگاری و معرفی به عنوان مقصران»  برکنار شد.

جانشین وی، قاضی طارق بیطار، با اعلام قصد خود برای بازجویی از دیاب، همزمان با راه اندازی پیگرد قضایی علیه تعدادی از وزرای سابق، از جمله معاونان، و مقامات امنیتی و نظامی، با همین موانع روبرو شد.

شرکت کنندگان در تظاهرات ساعت شش و هفت دقیقه بعد از ظهر، لحظه وقوع فاجعه در مقابل بندر یک دقیقه به سکوت ایستادند.

سخنگوی خانواده‌ها نیز نام قربانیان را پی در پی با تشویق و اشک قرائت کرد.

شرکت کنندگان با سر دادن شعارهای متعدد از جمله «فراموش نمی‌کنیم، خون شهدا را فراموش نمی‌کنیم» سرودهای ملی خواندند.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان نیز جمعه ابراز امیدواری کرد که در مورد انفجار بندر بیروت عدالت اجرا شود.

میقاتی گفت: چون حقیقت به تنهایی مرهم زخم‌هاست، امید است هر چه زودتر خورشید عدالت در حادثه انفجار بندر بیروت ظهور کند تا روح شهدا آرام گیرد.


شنبه 14 مرداد 1402 ، 20 : 10

کد خبر :

بازدید : 71
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها