دوشنبه 01 مرداد 1403    2024/7/22

شنبه 14 مرداد 1402 ، 37 : 9

کد خبر :

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی:

آخرین وضعیت بیمه کارگران ساختمانی

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی درباره بیمه کارگران ساختمانی گفت: مجلس این هفته یا باید با قانون سال ۱۴۰۲ موافقت کند یا مصوبه‌ی کمیسیون اجتماعی که از نیم درصد تا ۶درصد حداقل حقوق را مبنای سهم بیمه‌ی کارفرما قرارداده، بپذیرد.

به گزارش سبحان ، اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی، درباره آخرین وضعیت بیمه کارگران ساختمانی گفت:طبق گفته ی نمایندگان مجلس طرح جدید بیمه کارگران ساختمانی هفته ی آینده به صحن علی می رود امیدواریم اتفاق خوبی رخ دهد.

 وی ادامه داد:از مجلس قبل این موضوع مطرح بود؛ دوسال پشت سر هم این طرح به صحن علنی آمد وبا ایرادهایی مواجه شد و به کمیسیون اجتماعی برگشت, برگشت آن از کمیسیون اجتماعی حدود 2سال زمان برد. در نهایت پیشنهادی که کمیسیون اجتماعی ارائه کرده بود, به گونه ای دیگر در بهمن ماه سال1401 تصویب شد. برای اولین بار مشاهده کردیم که شاهد این بودیم که مجلس قانونی را تصویب کرد و درست سه ماه بعد بر علیه قانون خود اصلاحیه ای را تصویب کرد و درست سه ماه یک اصلاحیه ای را بر روی آن اصلاحیه تصویب می کند. با پیشنهاد نماینده قائم شهر2سال این قانون متوقف شد.

شوکت ادامه داد: خوشبختانه شورای نگهبان با مصوبه‌ی توقف طرح بیمه کارگران ساختمانی به مدت دو سال مخالفت کرد و آن را مغایر با اصل 75قانون اساسی دانست. مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به صراحت اعلام کرد که این مصوبه با سیاست های کلی ابلاغی کاملاً مغایر است. بنابراین دیگر بهانه‌ای باقی نمی‌ماند. مجلس دو راه بیشتر ندارد؛ یا باید با اجرای قانون سال 1402موافقت کند  یا مصوبه‌ی کمیسیون اجتماعی که از نیم درصد حداقل حقوق در متر مربع تا 6درصد حداقل حقوق را مبنای سهم بیمه‌ی کارفرما قرارداده، بپذیرد. 

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی گفت: تعداد کارگران ساختمانی بیمه شده در بازه زمانی سه سال اخیر از 900هزار نفر به کمتر از 650هزار نفر رسیده است. همچنین حدود 500هزار نفر در نوبت بیمه هستند. دراین 5و 6سال گذشته هزاران کارگران ساختمانی فوت کردند که فاقد بیمه بودند.

شوکت بیان کرد:مافیای ساخت و ساز با قدرتی که دارد نگذاشتند این قانون تصویب شود. برای این افراد اهمیتی ندارد که 500 هزار نفر اکنون در نوبت بیمه هستند و با این حجم از مشکلات در کار هنوز نتوانسته اند بیمه پردازی را شروع کنند. انجمن صنفی کارگران ساختمانی، فعالان در این حوزه و مرکز پژوهش های مجلس با اعداد و ارقام به نمایندگان اثبات کردیم که کل بار مالی بیمه کارگران ساختمانی نیم درصد قیمت یک ملک می شود و وظیفه ذاتی و قانونی کارفرماست که حق بیمه سهم کارفرما را پرداخت کند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به آمار 50 درصدی حوادث ناشی از کار برای کارگران ساختمانی گفت: کارگران ساختمانی حدود 10 درصد شاغلان کل کشور را تشکیل می دهند، اما 50 درصد ازحوادث ناشی از کار برای این افراد رقم می خورد. روزانه در حوادث ناشی از کار، جان باختگی، قطع عضو و قطع نخاع داریم. این آمارها بجز آمارهای ساده مرگ و میر بر اثر سکته و غیره است. کارگرانی را داریم که با 60 سال سن حتی یک روز هم سابقه پرداختی بیمه ندارند و با این گذر از عمر و سختی کار دیگر تاب و توان اشتغال را ندارند حال تکلیف آتیه خود و خانواده اش چه می شود؟ یارانه ای که دولت به اقشار کم درآمد می دهد کفاف چند روز زندگی در این اوضاع اقتصادی کشور را دارد؟ پازل معیشت، کار و بیمه این افراد را که کنار هم قرار دهید متوجه خواهید شد که خانواده کارگران ساختمانی متحمل چه مشکلات و درد و رنج هایی هستند. در حال حاضر که این قانون متوقف شده است به ازای هر روز آن در حق کارگران ساختمانی ظلم می شود.


شنبه 14 مرداد 1402 ، 37 : 9

کد خبر :

بازدید : 214
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اقتصادی

پربازدیدترین ها