چهارشنبه 02 خرداد 1403    2024/5/22

چهارشنبه 11 مرداد 1402 ، 52 : 15

کد خبر :

آغاز مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی

معاون امور رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز مرحله جدید اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی و افزایش کمک دولت خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری سبحان ، علیرضا عسگریان در ارتباط زنده با شبکه خبر امروز اعلام کرد: مرحله جدید اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی از امروز آغاز شده و برای سه دهک کم‌درآمد جامعه که بخواهند از یارانه خود در قالب کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند، به شرط اینکه به میزان 50 درصد از یارانه سبد یعنی به میزان 200 هزار تومان از 11 قلم کالای مدنظر خریداری کنند، میزان کمک دولت برای آنها به 120 هزار تومان افزایش می‌یابد.

وی گفت: هدف دولت این است که مواد مغذی موردنیاز در 11 قلم کالای سبد مدنظر کالابرگ الکترونیکی به جامعه هدف برسد و سه دهک کم‌درآمد از نظر تغذیه شامل پروتئین، ویتامین و ریزمغذی‌ها مشکلی پیدا نکند.

به گفته عسگریان، هدف دولت این است که 11 قلم کالا شامل ( مرغ،‌تخم مرغ،‌شکر،قند، شیر،‌ماست، پنیر، روغن،‌ماکارونی،‌ برنج و گوشت) برای  اگر هزینه تامین 11 قلم کالای سبد کالابرگ بر اثر تورم افزایش یابد، دولت آن هزینه را حبران کند و برای مصرف کننده قیمت این اقلام بر اساس نرخ 1401 خواهد بود.

معاون امور رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سه دهک کم‌درآمد یارانه ماهانه400 هزار تومان دریافت می‌کنند، اما چون طرح کالابرگ الکترونیک کاملاً اختیاری است، اگر این افراد حداقل به میزان 200 هزار تومان در قالب کالابرگ الکترونیکی از 11 قلم کالای موردنظر خریداری کنند، آنگاه 120 هزار تومان شارژ اضافه برای آنها واریز می‌شود و درواقع کل یارانه آنها که صرف کالاهای مدنظر می‌شود به 520 هزار تومان در ماه افزایش می‌یابد.

عسگریان این را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم گفت: شرط اختصاص 120 هزار تومان یارانه مازاد این است که همین میزان اضافه هم صرف خرید کالاهای سبد تعریف‌شده دولت در کالابرگ شود.

به گفته عسگریان؛ سه دهک کم‌درآمد جامعه از نظر خانوار، حدود 8 میلیون خانوار و از نظر جمعیت 29 میلیون نفر هستند.

وی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم ظرف یک ماه آینده یکی دو دهک دیگر از یارانه بگیران از دهک‌های پایین جامعه به طرح کالابرگ الکترونیکی همراه با کمک دولت اضافه شوند. بار مالی برای این طرح هم توسط دولت پیش‌بینی شده است.

معاون امور رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: مردم می‌توانند به صورت اختیاری از 90 هزار فروشگاه طرف قرارداد با کالابرگ الکترونیکی کالاهای موجود از 11 قلم کالا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خریداری کنند و برای سایر دهک‌ها می‌توانند یک ماه زودتر اعتبار یارانه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صرف خرید کالاها کنند و برای سه دهک پایین جامعه به شرط اینکه به میزان 50 درصد از اعتبار یارانه، یعنی 200 هزار تومان از کالاهای مدنظر خریداری کنند، مبلغ 120 هزار تومان جدید به حساب این افراد شارژ می‌شود.

به گفته وی مردم با نصب برنامک اسفارا نسبت به نشانی مغازه‌ها آگاهی پیدا کنند.

به گزارش سبحان ، طبق قانون بودجه، دولت مکلف به اجرای کالابرگ الکترونیکی در کشور است که فعلا طرح کالابرگ الکترونیکی به صورت اختیاری برای همه آحاد جامعه اجرا می‌شود اما برای سه دهک به شرط اینکه به میزان 50 درصد از یارانه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صرف خرید کالاها کند، مبلغ 120 هزار تومان جدید به یارانه‌اش اضافه می‌شود.


چهارشنبه 11 مرداد 1402 ، 52 : 15

کد خبر :

بازدید : 235
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اقتصادی

پربازدیدترین ها