دوشنبه 03 اردیبهشت 1403    2024/4/22

چهارشنبه 11 مرداد 1402 ، 38 : 14

کد خبر :

بهترین راهکار برای رفع چاقی شکمی

متخصص غدد داخلی ضمن هشدار درباره افزایش چاقی شکمی در ایرانیان عنوان کرد: طبق پیش بینی‌ها تا سال 2030 حدود 70 درصد از ایرانی‌ها دچار چاقی و کبد چرب خواهند شد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری سبحان ، ایمان صنعتی متخصص غدد داخلی در برنامه «روزنه» درباره رابطه چربی شکمی و بیماری دیابت اظهار کرد: بر اساس تحقیق و بررسی‌های جدیدی که در آمریکا انجام شده افرادی که چربی دور شکمی و شکم خیلی بزرگی دارند الزاماً دچار دیابت یا بیماری‌هایی مانند کبد چرب و فشارخون نمی‌شوند. 

وی افزود: صدها ژن در این قضیه نقش دارد و این نشان می‌دهد کسانی که چربی دور شکمی دارند ممکن است دچار بیماری دیابت نشوند و شکم بزرگ این افراد نقش حفاظتی هم داشته باشد اما قضیه نادر است. 

متخصص غدد داخلی با بیان اینکه چربی دور شکمی الزاماً منجر به دیابت نمی‌شود گفت: 5 ژن وجود دارد که نقش حفاظتی دارند اما این خیلی نادر است چراکه محیط و وراثت و سابقه خانوادگی هم تأثیرگذار هستند. در واقع، کسانی که وراثت قوی دارند ممکن است جزو آن دسته از افراد نادری باشند که چربی دور شکمی دارند و در عین حال از عوارض آن مانند دیابت هم به دور هستند. 

صنعتی متذکر شد: این موضوع به معنای این نیست که چربی دور شکمی اهمیتی ندارد و یا ما نباید سبک زندگی سالم را رعایت کنیم چراکه ارتباط چاقی و چربی دور شکمی با بیماری‌های زیادی ثابت شده و حتی به عنوان دومین عامل مرگ و میر در دنیا و یک بیماری مزمن محسوب می‌شود. 

وی ضمن هشدار درباره افزایش چاقی شکمی در ایرانیان عنوان کرد: طبق پیش بینی‌ها تا سال 2030 حدود 70 درصد از ایرانیان دچار چاقی و کبد چرب خواهند شد. 

این متخصص غدد داخلی، چاقی را به معنای تجمع نامناسب چربی‌ها در بدن تعریف کرد و گفت: طبق نتایج تحقیقاتی که اخیراً انجام شده ممکن است یک فرد چاق باشد اما از دسته افراد چاق سالم باشد که این هم از موارد نادر است. 

صنعتی، ورزش کردن را به عنوان بهترین راهکار برای رفع چاقی شکمی توصیه کرد و افزود: احتمال چاقی در فرزندانی که پدر و مادرشان چاق هستند، 80 درصد است و لذا بحث ژنتیک در کنار محیط، تأثیر بسیار زیادی بر چاقی افراد دارد. 

وی یادآور شد: تمام عوارضی که در دیابت وجود دارد در افرادی که دچار دیابت لب مرز هستند نیز وجود دارد یعنی ریسک بیماری قلبی و عروقی در این افراد بسیار بالاست و همچون دیابتی‌ها باید ورزش و تغذیه را رعایت کنند اما معمولاً این موضوع مورد غفلت واقع می‌شود.


چهارشنبه 11 مرداد 1402 ، 38 : 14

کد خبر :

بازدید : 68
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اجتماعی

پربازدیدترین ها