يكشنبه 03 تیر 1403    2024/6/23

چهارشنبه 11 مرداد 1402 ، 7 : 11

کد خبر :

سفارت ایران در مادرید:

اراده‌ای در اروپا مصمم است به نفرت پراکنی دامن بزند

سفارت ایران در مادرید با اعلام اینکه تکرار مکرر اهانت به قرآن در سوئد و دانمارک نشان می‌دهد اراده‌ای در اروپا مصمم است به نفرت پراکنی دامن بزند، از اسپانیا رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا خواست که در قبال این اقدامات هتاکانه واکنش مؤثر نشان دهد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری سبحان ، در پی هتک حرمت قرآن کریم که در سوئد و دانمارک چندین مرتبه تکرار شد، سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید در بیانیه‌ای این اقدامات هتاکانه را شدیداً محکوم کرد.

 «سلوان مومیکا» ۳۷ ساله شهروند سوئدی - عراقی با حمایت پلیس سوئد در هفتم تیر ماه اقدام به اهانت به قرآن کریم کرد و ۲۹ تیر ماه و برای دومین بار این اقدام هتاکانه را مجددا تکرار کرد.در ادامه این اهانت‌های سریالی، یک گروه راست‌افراطی در دانمارک در اقدامی توهین‌آمیز یک روز بعد و در ۳۰ تیرماه نسخه‌ای از قرآن کریم را در مقابل سفارت عراق در «کپنهاگ» پایتخت دانمارک سوزاند و این اقدام هتاکانه در دانمارک روز دوشنبه دوم مرداد ماه و همچنین سه‌شنبه سوم مرداد ماه نیز تکرار شد. نهم مرداد ماه نیز بار دیگر این تبعه سوئدی - عراقی به همراه شخص دیگری اقدام به سوزاندن نسخه‌ای از قرآن در مقابل پارلمان سوئد کردند.

این اقدام هتاکانه برای سومین بار در یک ماه اخیر در سوئد در حالی صورت گرفت که وزارت امور خارجه سوئد روز یکشنبه هشتم مرداد ماه در بیانیه‌ای مدعی شد این کشور هرگونه اقدام اسلام‌هراسانه را به شدت رد کرده و هتک حرمت قرآن یا هر کتاب مقدس دیگر، توهین‌آمیز بوده و بی‌احترامی به شمار می‌آید.

در بیانیه سفارت ایران در مادرید در واکنش به این اقدامات هتاکانه آمده است: تکرار جسارت و اهانت به قرآن کریم در سوئد و تلاش برای این کار در دانمارک نشان می‌دهد اراده‌ای در اروپا مصمم است گستاخانه به بزرگترین ارزش‌های دو میلیارد مسلمان و از جمله جوامع اسلامی در کشورهای اروپایی توهین کند و از این طریق به نفرت پراکنی دامن بزند. صرفنظر از اصول کلی حقوق بشر مانند محکومیت نفرت پراکنی؛ اسناد متعدد سازمان ملل مانند میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (۱۹۶۶) و اسناد حقوقی متعدد در اروپا از جمله حقوق کیفری سوئد و کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، چنین رفتاری را آشکارا جرم انگاری و یا منع کرده است.

این بیانیه می‌افزاید: اصرار بر این امر پس از واکنش‌های مکرر جهان اسلام از جمله در قالب قطعنامه مورخ ۹ مردادماه (۳۱ جولای ۲۰۲۳) مصوب اجلاس فوق العاده وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، قطعنامه ۳ مردادماه (۲۵ جولای) مجمع عمومی سازمان ملل و قطعنامه ۲۱ تیرماه (۱۲ جولای) شورای حقوق بشر در محکومیت این اقدام نشان می‌دهد که عاملان این جنایت فرهنگی نه تنها ارزشی برای مقررات حقوقی در اروپا قائل نیستند، بلکه اعتنایی به اعتبار کنوانسیون‌ها و قطعنامه سازمان ملل نیز نمی‌کنند.

این بیانیه راهپیمایی اعتراضی جوامع اسلامی در اکثر کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا علیه این اقدام گستاخانه را تأکیدی بر این خواند که ارزش‌ها و حقوق شهروندی آنها مورد تعرض قرار گرفته است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در این بیانیه ضمن محکومیت ادامه این رفتار با شدیدترین واژگان، یادآور شده است: موضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه برای ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپایی (اسپانیا) تشریح و تأکید شده است از اتحادیه اروپایی انتظار می‌رود واکنش موثری نسبت به این موضوع نشان دهد.

این بیانیه می‌افزاید: تکرار این رفتار نشان می‌دهد نه تنها کشورهای اروپایی ذیربط تعهدات حقوقی و اخلاقی خود در این زمینه را ایفا نکرده‌اند، بلکه اتحادیه اروپا علیرغم برخی مواضع ضعیف اعلامی، تا ایفای مسؤولیت اخلاقی خود برای منع این رفتار و توجه غیرتبعیض آمیز به حقوق شهروندان اروپایی وفق ماده یک کنوانسیون حقوق بشر اروپایی فاصله زیاد و معنی داری دارد که ادامه آن به معنی تایید استاندارد دوگانه حقوق بشری است.


چهارشنبه 11 مرداد 1402 ، 7 : 11

کد خبر :

بازدید : 219
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها