پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 21 : 15

کد خبر :

پیکر شاپور جورکش شاعر شیراز به خاک سپرده شد

پیکر استاد شاپور جورکش شاعر و ادیب شیراز روز سه شنبه با بدرقه پرشور اهالی ادبیات و فرهنگ کشور و استان فارس در شیراز به خاک سپرده شد.

به گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار سبحان ، شاپور جورکش شاعر، نویسنده، مترجم و منتقد ادبی شناخته شده فارس که روز جمعه پس از ۱۰ روز بستری در بیمارستان به دلیل بیماری ریوی درگذشته بود، امروز در دارالرحمه شیراز به خاک سپرده شد.

جورکش در طول ۷۳ سال زندگی خود آثار متعددی در نقد و پژوهش ادبی، شعر و داستان نگاشته است.

کتاب‌ معروف «زندگی، عشق و مرگ از دیدگاه صادق هدایت» یکی از نوشته‌های این نویسنده است که از کارهای شاخص حوزه هدایت‌پژوهی بشمار می‌رود و سال ۷۴ از سوی نشر آگه منتشر شده است.

شناخته شده‌ترین نوشته جورکش «بوطیقای شعر نو» است که از جامع‌ترین نوشته‌ها درباره شعر نیما یوشیج است و از سوی انتشارات ققنوس چاپ و نشر شده است.

پیکر شاپور جورکش شاعر شیراز به خاک سپرده شد

«هوش سبز» و «نام دیگر دوزخ» ۲ منظومه شعر جورکش هستند که از سوی انتشارات نوید و آگه به چاپ رسیده است و «دموکراسی و هنر» و «درآمدی تاریخی بر نظریه‌های ادبی از افلاطون تا بارت» از دیگر نوشته‌های این نویسنده، شاعر و منتقد ادبی نام آشنا است.

از او همچنین نوشته‌ها و مقالات بسیاری در نقد آثار ادبی به چاپ رسیده است.

پیکر شاپور جورکش روبروی دفتر دارالرحمه شیراز و در کنار سایر هنرمندان به خاک سپرده شد، پیشتر نیز در این قطعه ۲۴ نفر از ساتید فرهنگ و هنر فارس دفن شده‌اند.


سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 21 : 15

کد خبر :

بازدید : 149
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار استان ها

پربازدیدترین ها