پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 31 : 14

کد خبر :

آغاز فعالیت موکب‌های اربعین در سامرا و بلد از اول شهریور

حرم امامین عسکریین علیهماالسلام برای میزبانی از زائران اربعین آماده می‌شود. فرمانده قرارگاه اربعین سامرا و بلد می‌گوید: موکب‌های پذیرایی از زائران از اول شهریور فعال می‌شوند.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری سبحان ، قرارگاه اربعین سامرا و بلد به منظور ارائه خدمات بهتر به زائران در سایه امنیت در حال برنامه‌ریزی است. بر همین اساس نیز نشست هم‌اندیشی کمیته‌ها و موکب‌های سامرا و بلد با حضور کمیته‌های این قرارگاه و مدیران موکب‌های شهر سامرا و بلد برگزار شد.

هرساله در ایام اربعین موکب‌هایی در حرم امامین عسکریین علیهماالسلام در سامرا و حرم سیدمحمد علیه‌السلام در بلد و حتی مسیرهای منتهی به این اماکن مقدس برپا می‌شود و به زائران خدمات مختلف ارائه می‌دهد.

سال گذشته نیز بیش از ۵۰۰ موکب در این مسیرها فعال بودند و شبانه‌روز به زوار خدمت می‌کردند. البته قرارگاه اربعین سال گذشته به موضوع اسکان توجه جدی داشت که این امر در سامرا و بلد نیز اجرایی شد.

امین شریعتی، فرمانده قرارگاه اربعین سامرا و بلد با اشاره به برنامه‌ریزی به منظور هماهنگی با دستگاه‌های مربوطه برای ارائه خدمات مناسب به زائران اربعین می‌گوید: ما با طرف عراقی هماهنگی لازم را داشتیم و پس از بررسی مشکلات سال گذشته در ارائه خدمات به زائران، در تلاش هستیم با رفع آن‌ها، زمینه حضور میلیونی زائران اربعین به سامرا را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه‌ حرم امامین عسکریین علیهماالسلام هر روز در سه وعده از زائران پذیرایی می‌کند، می‌افزاید: در ایام اربعین آشپزخانه حرم فعال‌تر شده و حجم غذای طبخ شده افزایش می‌یابد. همچنین موکب‌های پذیرایی از زائران راه‌اندازی می‌شود.

شریعتی با اشاره به زمان برپایی موکب‌های پذیرایی از زائران در سامرا و بلد، می‌گوید: با پیش‌بینی حضور میلیونی زائران اربعین در شهر سامرا و بلد، موکب‌های پذیرایی از زائران از اول شهریور راه‌اندازی شده و تا هفدهم شهریور فعالیت می‌کنند. بر همین اساس از اوایل ماه صفر ما به استقبال زائران اربعین می‌رویم و از آن‌ها پذیرایی خواهیم کرد. البته از زائران می‌خواهیم با توجه به احتمال تشرف پرشور زائران، مدت حضور در خانه امام زمان (عج) را کوتاه کنند تا سایر زوار هم بتوانند به زیارت بروند.

سال گذشته بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار زائر خارجی در ۱۰ روز منتهی به اربعین حسینی به زیارت حرم امامین عسکریین علیهماالسلام به عنوان خانه پدری امام زمان (عج) مشرف شدند و سامرا به صورت شبانه‌روز میزبان زائران از کشورهای مختلف بود. همچنین نیروهای حشدالشعبی با حضور در منطقه امنیت را برقرار کردند.

به گزارش ، امسال سامرا و بلد زودتر از سال گذشته به استقبال زائران اربعین می‌روند و خدمات به زائران را آغاز خواهند کرد. بر اساس برنامه ستاد اربعین، اعزام زائران از اول صفر هم‌زمان با ۲۷ مرداد آغاز می‌شود. هم‌اکنون ثبت‌نام از متقاضیان زیارت اربعین در سامانه سماح در حال انجام است و همه مشتاقان باید در این سامانه ثبت‌نام کنند.


سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 31 : 14

کد خبر :

بازدید : 89
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار فرهنگی

پربازدیدترین ها