سه شنبه 01 خرداد 1403    2024/5/21

سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 59 : 10

کد خبر :

سرمایه‌گذاران این بانک به نوزادان زندگی می‌بخشند

پاک‌ترین بانک ایران در این خیابان ساخته شده؛ بانکی پاستوریزه که با پول و طلا و اسکناس کاری ندارد. فقط شیر تحویل می‌گیرد و زندگی می‌بخشد.

خبرگزاری سبحان : پاک ترین بانک ایران در این خیابان ساخته شده. بانکی پاستوریزه که با پول و طلا و اسکناس کاری ندارد. آن فقط شیر تحویل می‌گیرد و زندگی می‌بخشد. تنها سپرده گذاران این بانک مادران شیرده هستند و تنها برداشت کنندگان آن نوزادان نارس و محروم از شیرمادر.

«بانک شیر اکبرآبادی» واقع در بیمارستان شهید اکبرآبادی در خیابان مولوی تهران واقع شده است که می‌‌توان از آن به عنوان یکی از نجات بخش ترین بانک‌های جهان نام برد. بانکی که نزدیک به چهار سال است به صورت رایگان به نوزادان نیازمند زندگی می‌بخشد.  

به اعتقاد آرش بردبار فوق تخصص طب نوزادان و رئیس بیمارستان شهید اکبرآبادی، شیرمادر حیاتی‌ترین ماده غذایی در دنیا است. نوزادان در ساعت‌های اولیه که متولد می‌شوند هوشیارند و به دنبال مادرشان می‌گردند تا به او شیر دهد. رابطه پوست با پوست مادر با فرزند در هنگام شیردهی بسیار مهم است. اما متأسفانه چندسالی است که مادران به دلیل انجام زایمان‌های سزارین و عارضه و دردی که بعد از زایمان دارند آمادگی برای شیردهی به نوزادشان ندارند. درحالیکه نوزاد باید سینه مادر را میک بزند تا شیر مادر برقرار شود.»

وی در ادامه درباره خواص شیر مادر می‌گوید:« نوزادی که از شیرمادر تغذیه می‌کند سالم تر و باهوش تر است و سلامتی که شیر مادر برای کودک ایجاد می‌کند فقط مربوط به دوران نوزادی و کودکی نیست. مشخص شده افرادی که در کودکی شیرخشک خوردند در بزرگسالی دچار چاقی، سکته قلبی، فشار خون، دیابت و سایر بیماری‌های متابولیسمی خواهند شد.»

بردبار درخصوص چرایی احداث بانک شیر در بیمارستان اکبرآبادی می‌گوید: «بهترین ماده غذایی برای هر نوزاد، شیر مادر است. در گذشته اگر مادری توانایی شیردهی به نوزادش را نداشت باید شیرخشک به فرزندش می‌داد تا بتواند شکم او را سیر کند. اما تقریباً از ۱۰ سال پیش دستورالعمل‌‌های جهانی تغییر پیدا کرد و کارشناسان اعلام کردند که اگر نوزادی به هر دلیلی از شیرمادر محروم است، شیرخشک غذای جایگزین او نیست. غذای جایگزین آن شیر جوشیده شده مادران دیگر است که پاستوریزه شده است. به همین علت بیمارستان ما هم به انجام اینکار اقدام کرد.»

«بانک شیر»؛ هرگز ورشکسته نمی‌شود!

وی درباه «بانک شیر» بیمارستان اکبرآبادی توضیح داد: «بانک شیر مادران دانشگاه علوم پزشکی ایران که در بیمارستان اکبرآبادی واقع شده، اولین بانک شیر مادران استان تهران است که نزدیک به چهار سال است به صورت مداوم فعالیت می‌کند. در واقع بانک شیر یکی از افتخارات بیمارستان اکبرآبادی است. ما با این بانک مشغول خدمت رسانی به نوزادان نیازمند و محروم از شیر مادر هستیم. از نظر من فعالیت این بانک سودآور است و هیچ وقت ورشکسته نمی‌شود. زیرا این بانک به سلامت جامعه کمک می‌کند.

 البته اگر از نظر مادی بخواهید بررسی کنید برای بیمارستان ضرر رسان است. اما از نظر معنوی ما با بانک شیر می‌توانیم سرمایه‌های کشور را برای آیننده به بهترین شکل پرورش دهیم و این عمل جزء با اخلاص یک سری از مادرانی که بدون هیچ چشم‌داشتی کمک می‌کنند.»

بردبار در خصوص روش کارکرد «بانک شیر» اظهار کرد: «ما در بانک شیر از هر مادری که شیر اضافی دارد  دعوت می‌کنیم که به بیمارستان ما مراجعه کند.  بیمارستان در ابتدا شرایط سلامتی جسمانی مادر را بررسی می‌کند و از حیث یکی سری از بیماری‌های عفونی، شیرمادر و جسم مادر ارزیابی شده و در صورت صحت و سلامت با بانک شیر ما به صورت داوطلبانه همکاری می‌کند. 

نیازی به مراجعه حضوری نیست

همچنین شیری که مادر به بیمارستان اهدا می‌کند مجدداً ارزیابی و سپس با سایر شیر مادران ترکیب و پاستوریزه می‌شود. پس از ترکیب شده شیر مادران با یکدیگر، شیرها دوباره ارزیابی شده و بعد مورد استفاده نوزادان قرار می‌گیرد.»

وی درپاسخ به این پرسش که آیا مادران اهداکننده شیر باید در بیمارستان حضور داشته باشند یا خیر گفت: «خیر. ما به وسیله آژانس و تاکسی‌های اینترنتی، شیرها را از درب منزل از مادران تحویل می‌گیریم که هزینه بسیار زیادی برای بیمارستان دارد.غیر از هزینه دستگاه، پرسنل و نیرو و ... ما در ماه هزینه بسیار سنگینی برای دریافت و رساندن شیرها‌ی مادران به بانک شیر انجام می‌دهیم. اما از نظر من سلامت یک انسان و یک نوزاد با هیچ چیزی در این دنیا قابل سنجش نیست و پرداخت این هزینه‌های جاری برای نجات جان یک انسان ارزش دارد.»

اولویت استفاده از شیرهای موجود در بانک با نوزادان نارس و بیمار بستری در بخش NICU است

بردبار در ادامه درباره اهمیت مصرف شیر مادر در نوزادان نارس بیان کرد: «نوزادانی هستند که زودتر از موعد متولد می‌شوند و نیاز به مراقبت در بیمارستان دارند. مادران این نوزادان ممکن است به دلیل زودتر متولد شدن فرزندشان شرایط شیردهی به نوزاد را نداشته باشند. طبق تحقیقات مصرف شیرخشک در نوزادان زودرس یا نارس می‌تواند منجر به بروز یک بیماری گوارشی کشنده شود که اگر نوزاد بتواند از این بیماری جان سالم به در ببرد در بزرگسالی دچار عارضه‌های طولانی مدت خواهد شد.»

وی در ادامه بیان کرد: «از زمانی که ما از شیرمادر برای نوزادان تحت مراقبت در بخش NICU استفاده می‌کنیم شاهد عارضه‌های بسیار کمتری در بین نوزادانمان هستیم. یکی از علت‌های موفقیت بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان اکبرآبادی در خدمت رسانی و آمار بالای نجات دهی نوزادان، استفاده از شیرمادر برای نوزادان بیمار و نارس است.»

تمام نوزادان کشور می‌توانند از شیرهای این بانک بهره‌مند شوند

رئیس بیمارستان اکبرآبادی می‌گوید ما شیرهای موجود در بانک شیرمان را در اختیار تمام نوزادان نیازمند شیر در بیمارستان‌های دیگر سطح شهر تهران و در سطح استان‌های همجوار قرار می‌دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که نوزادان چگونه می‌توانند از شیرهای موجود در بانک استفاده کنند؟ و آیا هر نوزاد سهمیه دارد یا نه بیان کرد: «خیر. هرمقدار شیری که نوزاد نیاز داشته باشد ما به او تقدیم می‌کنیم. شیر مادر برای کودکان نجات بخش است. شیرمادرهایی که به بانک شیر ما اهدا می‌شود برای ما نیست که بخواهیم آن را سهمیه بندی کنیم.

هرنوزادی به هر میزانی که نیاز داشته باشد ما به آن شیر می‌دهیم. بسیاری از بیمارستان‌ها برای نوزادانشان از ما شیر می‌گیرند. بسیاری از خانواده‌ها حتی در شهرهای اطراف از ما برای نوزادشان از ما تقاضای شیر دارند و ما به آنها تقدیم می‌کنیم. امیدوارم که پروژه بانک شیر گسترده شود و در بسیاری از مراکز درمانی استان تهران و سایر استان‌ها قرار گیرد.»

اهدای ۵۰ لیتر شیر درماه توسط ۵۰ مادر داوطلب

بردبار درباره تعداد مادرانی که به صورت داوطلبانه شیر اهدا می‌کنند اظهار کرد:‌« در حال حاضر نزدیک به ۵۰ نفر از مادران به صورت داوطلبانه به بانک شیر اکبرآبادی شیر اهدا می‌کنند که حدوداً ما در طول یک ماه با کمک این ماردان نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ لیتر در بانک شیر اکبرآبادی، شیرمادر پاستوریزه تولید می‌کنیم.

وی در ادامه مدعی شد: «اگر تعداد مادران اهداکننده شیر بیشتر باشد این ظرفیت می‌تواند افزایش داشته باشد. اما درحال حاضر بانک شیر با تمام توان و ظرفیت کار نمی‌کند زیرا اهدا کننده به اندازه کافی نداریم و در این شرایط تنها می‌توانیم نیاز نوزادان بیمارستان خودمان را برطرف کنیم. اگر بخواهیم به بیمارستان‌های دیگر سرویس بدهیم بای اهدا کننده‌های بیشتری داشته باشم. ما الآن برای سرویس‌دهی به کل بیمارستان‌های تهران نیاز به یک همکاری گسترده‌ای داریم. همانطور که مردم خون اهدا می‌کنند و آن را یک کار خیر و نجات بهش می‌دانند، امیدوارم اهدای شیرمادر هم در کشور فرهنگ سازی شود و مادران سرزمینمان هم به ان عمل دیدگاه خیرخواهانه داشته باشند.»

بیمارستان‌هایی که برای ساختن بانک شیر تلاش می‌کنند!

آقای دکتر! آیا به غیر از بیمارستان اکبرآبادی بیمارستان دیگری در سطح استان تهران وجود دارد که بانک شیر داشته باشد؟ بله. در بیمارستان ولیعصر(ع) امام خمینی(ره) دانشگاه تهران بانک شیر مادر را احداث کردند که جای تقدیر و تشکر دارد اما فکر می‌کنم که هنوز به اندازه بانک شیر اکبرآبادی تولید نداشته باشند خصوصاً الآن که دستگاهشان با مشکل مواجه شده و خراب است. حتی تا کنون بیمارستان‌های سطح استان تهران از ما کمک خواستند و چندبار از ما تقاضای بازدید از بانک شیر را داشتند تا بتوانند بانرای خودشان بانک شیر بسازند.


سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 59 : 10

کد خبر :

بازدید : 57
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اجتماعی

پربازدیدترین ها