پنجشنبه 24 خرداد 1403    2024/6/13

سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 26 : 10

کد خبر :

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی:

کوهن: به توافق عادی‌سازی روابط با عربستان نزدیک هستیم

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در سخنانی مدعی شد که این رژیم بیشتر از هر زمان دیگری به عادی سازی روابط با عربستان سعودی نزدیک‌تر شده است. این درحالی است که برخی مقامات دیگر این رژیم مسیر توافق با ریاض را دور و دراز ارزیابی کرده‌اند.

به گزارش سبحان ، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، الی کوهن، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در این باره از پیشرفت در مذاکرات میان آمریکا و عربستان سعودی برای امضای یک توافقنامه امنیتی خبر داد که شامل عادی سازی روابط ریاض و این رژیم نیز می‌شود.

کوهن در گفت‌وگو با شبکه عبری "N۱۲" در این باره گفت: اسرائیل اکنون بیش از هر زمان دیگری به توافق عادی سازی روابط با عربستان سعودی نزدیک شده است.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی افزود: «بازه زمانی پیش روی ما تا مارس ۲۰۲۴ است و در آن زمان آمریکا به یک رقابت انتخاباتی کشیده خواهد شد.»

وی با بیان اینکه منفعت آشکاری برای آمریکا در انعقاد این توافق وجود دارد، مدعی شد: « توافق نزدیکی روابط میان ایران و عربستان نمایشی است!»

کوهن همچنین در این گفت‌وگو از تایید و یا رد شروط عربستان از جمله موافقت با برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای، توقف ساخت و ساز در شهرک‌ها و پیشبرد مذاکرات با فلسطینی‌ها طفره رفت و پاسخی نداد و گفت: در حال حاضر ورود به مذاکره درست نیست.

وی ادامه داد:‌ مساله فلسطین مانعی برای عادی سازی روابط نیست و ما در توافق ابراهیم آن را ثابت کرده‌ایم.

کوهن درحالی مدعی نزدیکی عادی سازی روابط با عربستان شده است که تساحی هنگبی، مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی معتقد است که این رژیم همچنان راه طولانی برای تحقق این هدف در پیش دارد.

وی افزود: می‌توانم بگویم اسرائیل چیزی که امنیت آن را تضعیف کند، نمی‌پذیرد.

هنگبی  در پاسخ به این سوال که آیا این مساله شامل راه‌اندازی برنامه هسته‌ای غیرنظامی توسط ریاض در خاک این کشور می‌شود یا خیر، گفت که این امر نیازی به تایید رژیم صهیونیستی ندارد.

وی تصریح کرد: ده‌ها کشور پروژه‌های هسته‌ای غیرنظامی را اجرا می‌کنند و تلاش می‌کنند از این طریق انرژی تولید کنند. این تهدیدی برای آنها یا همسایگان آنها نیست.

در همین حال، برخی اعضای کابینه رژیم صهیونیستی نیز دادن امتیازات به فلسطینی‌ها در چارچوب توافق عادی سازی روابط با عربستان سعودی را بعید دانسته‌اند.

اوریت استراک، وزیر وظایف داخلی کابینه نتانیاهو در این باره گفت: «ما مطمئناً با چنین چیزی موافق نیستیم.»

استراک به رادیو کان گفت: ما از امتیاز دادن خسته شده‌ایم. ما از توقف شهرک سازی در کرانه باختری خسته شده‌ایم.

همچنین، ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، تأکید کرده است با هرگونه توافقی که شامل واگذاری امتیاز به تشکیلات خودگردان فلسطین باشد مخالفت می‌کند.


سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 26 : 10

کد خبر :

بازدید : 99
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها