جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 21 : 9

کد خبر :

هدف‌گذاری رفع تنش آبی در 10 هزار روستا

مسؤول بسیج سازندگی گفت: 10 هزار روستای دارای تنش آبی در کشور شناسایی شده است و پیش‌بینی می‌کنیم این عدد به 16 هزار روستا هم برسد؛ اما قرار است در مدت 3 سال، مشکل این 10 هزار روستا با تأمین آب پایدار برطرف شود.

به گزارش سبحان محمد زهرایی ،‌ با اشاره به انعقاد تفاهم‌‌ همکاری بین سازمان بسیج مستضعفین و کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: این تفاهم‌نامه برای ایجاد آبرسانی به روستاهایی دارای تنش آبی بسته شده البته طرف قرارداد، وزارت نیرو و آبفای کشور است. در این زمینه 7هزار و 138 روستا دارای تنش آبی در کشور شناسایی شده که از این تعداد آبرسانی به 3500 روستا سهمیه بسیج سازندگی شده است و در آبرسانی بقیه روستاها برای سایر نهادها به ویژه یگان‌های مختلف سپاه برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: امروز 1100 روستا دارای آب شرب بهداشتی و پایدار شده‌اند و طی مراسمی با کمیته امداد امام خمینی این خبر را اعلام کردیم و قرار است سالی حداقل 1100 روستا آبرسانی شود که در 3 سال تعهد بسیج برای آبرسانی به 3500 روستا در کشور انجام شود. 

مسئول بسیج سازندگی همچنین عنوان کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) برای خدمت به محرومان درست شده و سازمان بسیج سازندگی برای خدمت به محرومان است و در واقع این دو نهاد روی یک ریل قرار دارند. تلفیق روحیه جهادی و همچنین ضریب نفوذ کمیته امداد امام خمینی (ره) در روستاها و مناطق محروم موجب موفقیت صددرصدی طرح‌های آبرسانی می‌شود.

زهرایی گفت: کمیته امداد قشر مستضعف را در یک شبکه مویرگی شناسایی کرده و با کمک بسیج مشکلات آنها را برطرف می‌کنیم. مثلا‌ً بسیج پزشکان که در قالب گروه‌های جهادی که به مناطق محروم اعزام می‌شوند، خدمت‌رسانی به مددجویان کمیته امداد با اولویت انجام می‌شود یا در طرح اطعام مهدوی افراد تحت پوشش کمیته  امداد در اولویت قرار دارند.

وی با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم برای پرداختن به مسائل روستاها گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت نیرو و بسیج مستضعفین امضا شده که براساس آن 7138 روستا شناسایی شده و آبرسانی به 3500 روستا به بسیج محول شده است.

مسئول بسیج سازندگی اظهار داشت: برای آبرسانی به 1100 روستا که به مرحله نهایی رسید 4 هزار کیلومتر خط لوله انتقال آب احداث کردیم. همچنین 120 حلقه چاه عمیق در کشور برای آب شرب ایجاد کردیم، 100 هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب درست کردیم و 3500 گروه جهادی برای آبرسانی به روستاها فعال شد‌ه‌اند.

وی گفت: تعداد 10 هزار روستای دارای تنش آبی در کشور شناسایی شده است و پیش‌بینی می‌کنیم این عدد به 16 هزار روستا هم برسد، اما قرار است در مدت 3 سال، مشکل این 10 هزار روستا با تأمین آب پایدار برطرف شود.

مسئول بسیج سازندگی در مورد منابع حساب پیشرفت و عدالت و تبصره 18 قانون بودجه، اظهار داشت:‌ در لایحه دولت، بسیج سازندگی نادیده گرفته شد‌، ولی ما دست از تلاش برای سازندگی برنمی‌داریم، همانطور که سال گذشته تسهیلات اشتغالزایی در تبصره 16 قانون بودجه بود و بسیج سازندگی مورد غفلت قرار گرفته بود، اما در یک فرایند همکاری با شورای برنامه‌ریزی استان‌ها و کارگروه‌های استانی موفق شدیم 4600 میلیارد تومان از منابع تبصره 16 سال گذشته برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم جذب کنیم و در واقع این تسهیلات را برای مردم و متقاضیان شغل گرفته‌ایم.

وی ‌با بیان اینکه امسال هم در قالب منابع حساب پیشرفت و عدالت بسیج سازندگی مورد غفلت قرار گرفته است، گفت: 31 هزار میلیارد تومان قرار است به حساب‌های پیشرفت و عدالت واریز شود، همچنین 50 هزار میلیارد تومان منابع در اختیار استانداران کشور است و تلاش می‌کنیم سهمیه حداکثری برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم برای متقاضیان جذب کنیم.


سه شنبه 10 مرداد 1402 ، 21 : 9

کد خبر :

بازدید : 144
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اقتصادی

پربازدیدترین ها