يكشنبه 13 اسفند 1402    2024/3/3

دوشنبه 09 مرداد 1402 ، 34 : 13

کد خبر :

استقبال امیرعبداللهیان از همتای سوریه‌ای در تهران

وزیر امور خارجه سوریه که به همراه هیأتی سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرده، امروز مورد استقبال همتای ایرانی خود در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری سبحان ، «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه که به همراه هیأتی سیاسی و اقتصادی دیروز (یکشنبه) هشتم مرداد ماه وارد تهران شد، ظهر امروز (دوشنبه) نهم مرداد ماه در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود قرار گرفت.

 وزرای خارجه دو کشور پس از آن بر سر یک میز به گفت‌وگو نشستند و قرار است در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی‌های انجام شده بپردازند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق  دیروز از سفر یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی سوریه به تهران خبر داد. «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه، «سامر الخلیل» وزیر تجارت خارجی و همچنین «ایاد الخطیب» وزیر ارتباطات و فناوری این کشور در این سفر حضور دارند که به منظورر پیگیری مصوبات سفر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به سوریه به تهران سفر کرده‌اند.

۱۳ و ۱۴ اردیبهشت ماه سال جاری شهر دمشق پایتخت سوریه میزبان آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و هیأت همراه سیاسی و اقتصادی بود. سفری بعد از ۱۳ سال در این سطح و در پاسخ به دعوت رسمی بشار اسد رئیس جمهور سوریه. آیت‌الله رئیسی در مدت دو روز حضورش در این شهر ضمن دیدار و گفت‌وگو با رئیس جمهور سوریه، برنامه جامع همکاری‌های راهبردی و بلندمدت ایران و سوریه را امضا کرد و ۱۴ سند همکاری‌ در حوزه‌های همکاری‌های تجاری، نفت‌ و انرژی، فنی و مهندسی، مسکن، حمل و نقل ریلی‌ و هوایی، مناطق آزاد و بخش خصوصی، ارتباطات و فناوری‌ و زلزله و امدادرسانی و تسهیل امور زیارتی نیز توسط مقامات ارشد دو کشور به امضا رسید.

فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه و حسین امیرعبداللهیان ۱۵ تیر ماه سالجاری در حاشیه نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در باکو با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند. وزیر امور خارجه در دیدار با همتای سوریه‌ای در باکو بر ضرورت پیگیری توافقات انجام شده در سفر اخیر آیت‌الله رئیسی به دمشق تأکید کرد.

فیصل المقدار وزیر امور خارجه سوریه نیز ضمن ابلاغ سلام گرم بشار اسد رئیس جمهور کشورش، در این دیدار از سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به سوریه به عنوان سفری تاریخی یاد کرد و وزیر امور خارجه ایران را در جریان پیگیری‌های ویژه در سطوح عالی سوریه برای تحقق توافقات و منویات روسای جمهور دو کشور قرار داد.

فیصل المقداد در دولت سیزدهم نیز سه بار به ایران سفر کرده است. او ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۰ به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به تهران سفر کرد و یک روز بعد (۱۵ آذر) با حضور در محل وزارت امور خارجه با وزیر خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد. وی برای دومین بار در ۲۹ تیر ماه ۱۴۰۱ به تهران سفر کرد. سومین سفر المقداد ۱۱ آبان ۱۴۰۱ به تهران انجام شد.

وزرای خارجه ایران و سوریه فروردین سالجاری در مسکو و در حاشیه نشست وزرای خارجه چهار کشور ایران‌،‌ روسیه،‌ سوریه و ترکیه دیدار و گفت‌‌وگو کرده بودند.


دوشنبه 09 مرداد 1402 ، 34 : 13

کد خبر :

بازدید : 92
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها