سه شنبه 01 خرداد 1403    2024/5/21

دوشنبه 09 مرداد 1402 ، 25 : 13

کد خبر :

کمیسیون اقتصادی مشترک جمهوری اسلامی ایران و سوریه:

اجرای پروژه های راهبردی ایران و سوریه هدف کمیسیون اقتصادی مشترک در تهران

کمیسیون اقتصادی مشترک جمهوری اسلامی ایران و سوریه در تهران با حضور وزرای دو کشور ، تفاهم نامه های امضا شده میان آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان با بشار اسد رئیس جمهور سوریه را بمنظور اجرای هر چه سریعتر پروژه های راهبردی میان دو طرف پیگیری می کند.

به گزارش سبحان  ، هیئت بلند پایه سیاسی و اقتصادی سوریه با هدف پیگیری مصوبات سفر آیت الله رئیسی، رئیس جمهور اسلامی ایران به سوریه به تهران وارد شدند.

روز یکشنبه هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی سوریه برای سفر به ایران توسط کاردار سفارت جمهوری اسلامی در دمشق بدرقه شدند.

این هیئت بلندپایه متشکل از المقداد وزیر امور خارجه ، محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی و محمد ایاد الخطیب وزیر ارتباطات سوریه می‌باشد که جهت پیگیری مصوبات سفر آیت الله رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به سوریه عازم ایران شدند.

اجرای پروژه های راهبردی ایران و سوریه هدف کمیسیون اقتصادی مشترک در تهران

تهران میزبان نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه است که ریاست هیات سوری را محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی و ریاست هیات ایرانی را مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی برعهده دارد.

در این نشست‌ مشترک اقتصادی که تا پایان هفته جاری ادامه خواهد، همه موضوعات مشترک دو کشور پیگیری و روند اجرای یادداشت تفاهم‌های امضا شده در سفر اخیر آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران به دمشق ارزیابی و دستورات روسای دو کشور برای غلبه بر همه موانعی که ممکن است در مسیر این روابط به ویژه توسعه اقتصادی و تجاری ایجاد شود، پیگیری و اجرایی خواهد شد.

یادداشت تفاهم‌هایی که در سفر رئیس‌جمهور ایران به سوریه امضا شد، دهها یادداشت تفاهم است که همه بخش‌ها اعم از انرژی، کشاورزی، مناطق آزاد، ارتباطات و نظایر آن را شامل می شود و در این سفر همچنین درخصوص راه اندازی و ایجاد پروژه های راهبردی بین دو کشور در زمینه انرژی و گاز، نفت، حمل و نقل و نظایر آن توافق شد.

در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی سوریه و ایران همه این موضوعات و همچنین اقدامات انجام شده تاکنون درخصوص اجرای دستورات روسای جمهور ایران و سوریه در جریان اجلاس سران دو کشور در دمشق، پیگیری خواهد شد.

کمیته پیگیری اسناد و تفاهمات سفر رئیس جمهور به دمشق آغاز به‌کار کرد

اجرای پروژه های راهبردی ایران و سوریه هدف کمیسیون اقتصادی مشترک در تهران

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به سوریه گفت: ۱۶ سند همکاری در این سفر بین دو کشور به امضا رسید و یکی از اصلی‌ترین وظایف ما در کمیسیون پیگیری برای اجرایی شدن این سندهاست.

«مهرداد بذرپاش» در جلسه افتتاحیه کمیته پیگیری اسناد و تفاهمات سفر رئیس جمهور کشورمان به دمشق، خاطرنشان کرد: طبق تاکیدات روسای جمهور دو کشور باید هرچه سریع‌تر این تفاهمات را به مرحله اجرا برسانیم.

‌رییس کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و سوریه با قدردانی از سفیران دو کشور گفت: تحول قابل توجهی در پیگیری‌ها و به سرانجام رسیدن پروژه‌ها رخ داده است.

‌بذرپاش به جلسه روز گذشته خود با وزیر حمل‌ونقل سوریه اشاره کرد و گفت: گزارش‌ها حاکی از پیشرفت مناسب در امور و پروژه‌های مشترک بود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: دیدارهای متعدد و موثری نیز برای هیات سوری با مقام‌ها و مسوولان ایرانی تدارک دیده شده است تا مذاکرات درباره تفاهمات انجام شده ادامه یابد.

«‌محمد سامر الخلیل» وزیر اقتصادی و تجارت خارجی سوریه نیز در این نشست با تشکر از دعوت وزیر راه و شهرسازی، بر تکلیف نهاده شده توسط رییس جمهور سوریه برای اجرایی شدن تفاهم‌های انجام شده در سفر تاریخی رئیس جمهور ایران تاکید کرد.

گام های عملی برای اجرای توافق نامه ها در حال حاضر آغاز شده است

اجرای پروژه های راهبردی ایران و سوریه هدف کمیسیون اقتصادی مشترک در تهران

به نقل از شفیق دیوب سفیر سوریه در تهران ، گام های عملی برای اجرای توافق نامه ها در حال حاضر آغاز شده است و هم اکنون کار برای ایجاد یک بانک مشترک بین دو کشور و امضای یادداشت تفاهم ایجاد یک شرکت بیمه مشترک ادامه دارد.

وی در مصاحبه با روزنامه الوطن سوریه افزود: بیش از ۱۲ یادداشت تفاهم (از تمامی یادداشت تفاهم ها) امضا شده در اجلاس روسای جمهور سوریه و ایران در دمشق، وارد فاز اجرایی شده است و کار برای اجرای همه دستورات صادره در جریان این اجلاس و همه یادداشت تفاهم های امضا شده در جریان است.

دیوب گفت: جلسات نشست کمیسیون اقتصادی مشترک سوریه و ایران موضوع تشکیل کمیته عالی مشترک دو کشور طی چند ماه آینده در تهران را- بحث و برنامه ریزی خواهد کرد که ریاست این کمیته عالی را از جانب سوریه نخست وزیر و از جانب ایران معاون رئیس جمهور برعهده خواهد داشت.

سفیر دمشق در تهران تاکید کرد : تلاش زیادی برای هماهنگی و بسترسازی مناسب برای جلسات کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور صورت گرفته است.

محمد ایاد الخطیب وزیر ارتباطات و فناوری، وزیر اقتصاد سوریه را در سفر به تهران همراهی می کند. الخطیب به دعوت ویژه همتای ایرانی خود برای گفتگو درباره همکاری در حوزه ارتباطات و فناوری و مسائل مربوط به حوزه کاری دو وزارتخانه، در تهران حضور خواهد داشت.

این سفر بسیار فشرده و شامل دیدارهایی با تعدادی از وزرای ایرانی و نیز نمایندگان شرکت های بزرگ ایرانی است که به دنبال ایجاد شرایط همکاری و کسب و کار در سوریه هستند و مذاکراتی در سطح عالی با مقامات ارشد ایرانی انجام خواهد شد.

آیت الله رئیسی ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری در راس یک هیات بلند پایه سیاسی وارد دمشق شد و با همتای سوری خود دیدار و گفت گو کرد و چندین سند همکاری امضا نمود.


دوشنبه 09 مرداد 1402 ، 25 : 13

کد خبر :

بازدید : 141
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها