پنجشنبه 30 فروردین 1403    2024/4/18

يكشنبه 08 مرداد 1402 ، 43 : 14

کد خبر :

با مشارکت غول‌های معدنی و راهبری ایمیدرو انجام شد؛

سرمایه‌گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومانی برای انتقال آب خلیج‌فارس به فلات مرکزی

هدف کلی از اجرای پروژه ملی انتقال آب خلیج فارس (خط نخست)، شیرین‌سازی و انتقال آب در مجموع به میزان ۶۵۰ میلیون متر مکعب در سال است که با راهبری ایمیدرو و با سرمایه‌گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومانی اجرایی شد و به نتیجه رسید.

به گزارش سبحان از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، در حال حاضر انتقال آب از خلیج فارس به استان های هرمزگان، کرمان و یزد با خط یک انجام می شود. شرکت های گل گهر، ملی صنایع مس ایران و چادرملو با سرمایه گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومان در خط نخست این پروژه مشارکت داشته اند.

در فاز نخست حدود ۱۸۰ میلیون مترمکعب در سال شیرین سازی می‌شود که ۱۳۰ میلیون متر مکعب آن به استان های کرمان و یزد انتقال می یابد و ۵۰ میلیون متر مکعب برای شرب استان هرمزگان استفاده خواهد شد. ظرفیت اجرایی در فازهای ۲ و ۳ همین پروژه، برای شیرین سازی و انتقال ۴۷۰ میلیون متر مکعب در سال است.

این بخش از پروژه شامل سه قطعه است؛ قطعه نخست پروژه از محل آبگیر تا مجتمع گل گهر که طول خط انتقال حدود ۳۰۰ کیلومتر با دبی آب انتقالی ۴.۴متر مکعب بر ثانیه است؛ قطعه دوم به طول خط انتقال حدود ۱۵۰ کیلومتر از معدن گل‌گهر سیرجان تا مجتمع مس سرچشمه کرمان، با دبی انتقالی سه متر مکعب بر ثانیه است و همچنین قطعه سوم با طول مسیر اصلی خط انتقال اصلی حدود ۳۷۰ کیلومتر از ایستگاه شماره ۳ قطعه دوم تا مجتمع فولادی اردکان یزد با دبی آب انتقالی ۲ متر مکعب بر ثانیه است.

مشخصات آب شیرین‌کن پروژه

برپایه این گزارش، واحد اول آب شیرین کن دارای ۲۰۰ هزار متر مکعب ظرفیت در روز است، واحد دوم آب شیرین کن دارای ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب در روز است که میزان پیشرفت فیزیکی آن به ۷۷ درصد رسیده است.

قطعه نخست خط اول انتقال آب خلیج فارس پایان سال ۹۹ به بهره برداری رسید.

پروژه انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به نقاط مختلف کشور، با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو اجرا شده است.


يكشنبه 08 مرداد 1402 ، 43 : 14

کد خبر :

بازدید : 125
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اقتصادی

پربازدیدترین ها