دوشنبه 01 مرداد 1403    2024/7/22

يكشنبه 08 مرداد 1402 ، 25 : 14

کد خبر :

یزد بزرگ‌ترین هیأت زنجیرزنی ایران را میزبانی می‌کند

همزمان با روز سیزدهم ماه محرم هیأت بزرگ زنجیرزنی ابرکوه میهمان یزدی‌ها شده و مسیر خیابان بعثت تا حسینیه امیرچقماق را به عزاداری خواهند پرداخت.

به گزارش سبحان ، سید حسن هدایتی، مسوول هیأت شهدای دشت کربلا استان یزد اظهار کرد: همزمان با فرا رسیدن روز دوشنبه سیزدهم محرم‌الحرام و مصادف با سومین روز از شهادت امام حسین (ع)، هیأت بزرگ زنجیرزنی شهرستان ابرکوه در قالب هیأت شهدای دشت کربلا به میزبانی حسینیه ایران، به سوگواری خواهد پرداخت.

وی افزود: این آیین با شکوه از ساعت ۱۷:۳۰ روز دوشنبه از محل خیابان بعثت آغاز و طی آن زنجیرزنان با نوای موسیقی خاص محرم ابرکوه (که در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور نیز به ثبت رسیده است) تا حسینیه امیرچقماق سوگواری می‌کنند.

هدایتی تصریح کرد: در راستای ایاب و ذهاب زنجیرزنان تعداد ۱۵ دستگاه اتوبوس با ظرفیت دو هزار نفر به همت استانداری یزد و هیئت، مهیا شده و پنج دستگاه اتوبوس دیگر نیز در نظر گرفته شده است تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این‌که قریب به چهار هزار و ۳۰۰ نفر از اهالی ابرکوه، مقیم یزد هستند، ضمن دعوت از آنان جهت شرکت در این مراسم با شکوه، تصریح کرد: هیأت شهدای دشت کربلا تعدادی زنجیر و لباس مخصوص زنجیرزنی (دشداشه یا لباس بلند عربی) نیز برای عزادارانی که مایل به حضور هستند، تدارک دیده است.

مسئول هیأت شهدای کربلا همچنین از تهیه دو علم بزرگ ویژه مراسم ۱۳ محرم در یزد خبر داد و گفت: این هیأت که ۲۲ سال قبل تشکیل شده و همه‌ساله جهت برگزاری مراسم روز اربعین، کاروان‌هایی را جهت زیارت و عزاداری راهی مشهد مقدس می‌کند، برای دومین سال متوالی با هدف زنده نگه داشتن عزای شهدای کربلا بعد از روز عاشورا و همچنین معرفی سنت دیرینه زنجیرزنی شهر کهن ابرکوه، آیین عزاداری در یزد را نیز برگزار می‌کند.

گفتنی است زنجیرزنان ابرکوهی برای حضور در مراسم روز ۱۳ محرم، روز دوشنبه رأس ساعت ۱۴:۳۰ در میدان امام حسین (ع) ابرکوه حضور یابند.


يكشنبه 08 مرداد 1402 ، 25 : 14

کد خبر :

بازدید : 172
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار استان ها

پربازدیدترین ها