پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

يكشنبه 08 مرداد 1402 ، 21 : 12

کد خبر :

دبیرکل فدراسیون فوتبال:

نباید درباره VAR زیاد صحبت کنیم!

دبیرکل فدراسیون فوتبال توضیحاتی را در خصوص ورود سیستم کمک داور ویدیویی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری سبحان ، هدایت ممبینی با اشاره به اینکه برای رشد و توسعه فوتبال باید از حالت سنتی خارج شویم و استانداردهای AFC و مجوز حرفه ای را باشگاه های ما داشته باشند، اظهار داشت: در سال قبل کمیته صدور مجوز حرفه ای ما از سوی AFC تعلیق و فدراسیون حدود 185 هزار دلار جریمه شد. با حضور تاج از شهریور گذشته تلاش شد و توانستیم مجوز فعالیت دوباره این کمیته را از AFC دریافت کنیم. آیین نامه های زیادی را تدوین کردیم. بیش از هزار نسخه مستندات به کنفدراسیون فوتبال آسیا فرستادیم که در هیات رئیسه این نهاد مصوب شد و این کمیته فعالیتش را دوباره شروع کرد.

وی افزود: در نهایت 6 تیم لیگ برتری، 2 باشگاه بانوان و 2 باشگاه لیگ یکی ما توانستند مجوز حرفه ای را بگیرند. ان شاءالله بتوانیم با برگزاری کارگاه ها مدیران باشگاه ها را متقاعد کنیم که استانداردها را حفظ کنند و در زمینه های مختلف بروز رسانی کنند تا با دریافت مجوز حرفه ای به رشد و توسعه فوتبال کشور کمک کنند. 

دبیر کل فدراسیون فوتبال گفت: برای ما به عنوان یک کشور پیشرفته در فوتبال واقعا زشت است که باشگاه های لیگ برتری این مجوزها را نگیرند. همه موظفند این کارهار را انجام بدهند. بالاخره باید دیر یا زود معیارهای AFC رعایت شود. الان لیگ قهرمانان با شیوه جدیدی دنبال می شود و بازیکنان بزرگ دنیا به این مسابقات تزریق می شوند. این نشان می دهد لیگ قهرمانان آسیا جذابیت های خاص خودش را خواهد داشت. با توجه به اینکه فوتبال در کشور ما جایگاه خاصی دارد باشگاه ها باید به خودشان بیایند و گام به گام با فدراسیون فوتبال و کمیته مجوز حرفه‌ای در کنار هم حرکت کنند.

ممبینی در مورد سفر به سوئیس برای پیگیری VAR و همچنین مطالبات بلوکه شده فدراسیون فوتبال، عنوان کرد: یکی از اولویت های فدراسیون فوتبال پول هایی است که در فیفا و AFC وجود دارد. VAR هم یکی از اولویت های ماست. ورود تکنولوژی به فوتبال انتشار باشگاه ها و هواداران که فدراسیون هم برای این تلاش می کند. جلسات متعددی با مسئولان فیفا در این زمینه داشتیم. مشکلاتی برای ترنسفر موارد مالی و وسائلی مانند کمک داور ویدئویی وجود دارد. نمی توانم جزئیات را بگویم ولی فیفا و AFC دغدغه ما را درک کرده اند. باید به هم کمک کنیم تا این اتفاق برای فوتبال ما بیفتد.

وی در مورد احتمال فعالیت یک شرکت دانش بیان در داخل ایران، گفت: 6 شرکت در سطح دنیا تکنولوژی VAR را دارند و باید لایسنس فیفا را بگیرند. گرفتن این مجوز مقدماتی دارد که در دپارتمان های خاص فیفا باید انجام شود. شاید تکنولوژی VAR خیلی پیچیده نباشد ولی گرفتن مجوز پروتکل هایی دارد.

دبیرکل فدراسیون در خصوص اینکه گفته می شود 12 درصد این تجهیزات برای یک شرکت آمریکایی است و مسائل تحریمی برای ما مشکل ایجاد کرده، اظهار داشت: نمی خواهم زیاد وارد جزئیات شوم. ممکن است این فرآیند به تاخیر بیفتد. یک سری مسائل و دشواری ها وجود دارد در حالیکه ما جزو کشورهایی هستیم که علاقه مند و پیگیر هستیم. امیدواریم با کمک فیفا و AFC و ارتباطات فدراسیون فوتبال ایران بتوانیم این موانع را برداریم.

وی در مورد اینکه آیا قول می دهد امسال VAR به ایران بیاید، گفت: اجازه بدهید کارها را کم کم انجام بدهیم. از ما هم می خواهند زیاد صحبت نکنیم. مشکل فنی و مالی وجود ندارد. مشکل شرکت هایی هستند که باید مواردی را رعایت کنند تا به خاطر تحریم های ظالمانه شامل جریمه های شدید نشوند. خواهش می‌کنم دوستان زیاد در این مورد نخواهند که ما پاسخگو باشیم. ما بیشتر از شما پیگیر هستیم.

ممبینی در خصوص قرارداد اعضای کادرفنی تیم ملی گفت: قرارداد قلعه نویی امضا شده است. اتفاقات خوبی در فوتبال کشور رخ داده، مربی داخلی را بعد از حدود 10 سال آوردیم. وقتی می‌گوییم تولید داخلی فقط محصولات غذایی نیست. مربی داخلی هم هست. باید همه به هم کمک کنیم تا نتایج خوبی به دست بیاید و این پروسه را ادامه بدهیم. ان شاالله با کسب نتایج خوب در جام ملت ها با همین مربی مسابقات جام جهانی 2026 را هم پشت سر بگذاریم. همچنین در مورد تیم امید که عنایتی حضور دارد. کم و کاستی هایی در زیرساخت ها داریم. ضعف ها را قبول داریم ولی همه باید به هم کمک کنیم. از پتانسیل مثبتی که در فوتبال داریم باید استفاده کنیم.

وی در مورد دومین بازی دوستانه تیم ملی اظهار داشت: در مورد تیم حریف و محل برگزاری کادر فنی نظر می دهد. با 8-7 کشور که در فیفا دی دوم سپتامبر خالی هستند مذاکره کردیم. دو طرف شرایطی دارند. وقتی نهایی شد اعلام می کنیم. هنوز چیزی قطعی نشده است. ما هم منتظریم ببینیم چه زمانی مشخص می شود. باید با یک کشور مذاکره کنیم. باید شرایط و نوع فوتبال‌شان را در نظر بگیریم. محل بازی مهم است و باید همه این ها را در نظر بگیریم.

دبیر کل فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه 9 باشگاه لیگ برتری به علت بدهی نمی توانند بازیکن جدید بگیرند در حالیکه در سال های گذشته این مساله با کدخدا منشی حل می شد، گفت: خیلی از تیم های ما تراز مالی منفی دارند. شاید در دنیا هم همینطور باشد. مهم این است که در چند سال متوالی منفی نباشد. یعنی باشگاه بتواند جبران کند. شیوه ای را در کمیته مجوز حرفه ای ایجاد کردیم. 136 بدهی ثبت شده در  AFC داشتیم. الان خوشبختانه به حدود 36 مورد رسیده است. شاید اگر خیلی محکم بگیریم برخی تیم ها نتوانند. برخی تیم ها زمان می خواهند. بعضی در حال انجام کار هستند. باشگاه ها هم باید به خودشان بیایند. مساله حق پخش باید حل شود.

وی در مورد اینکه آیا فدراسیون ارده ای برای گرفتن حق پخش دارد، عنوان کرد: ما که ذینفع هستیم. نزدیک به 70درصد درآمد ما از حق پخش است. امیدوارم بتوانیم این را در فوتبال ایران جا بیندازیم. صداوسیما و دولت باید دست به دست هم بدهند. در تمام دنیا هم این موضوع یکباره انجام نشد. شاید اکثر کشورهای دنیا هم روزهای اول این مشکلات را داشتند و مقاومت هایی وجود داشت.

ممبینی در خصوص اینکه این ماجرا در ایران خیلی طولانی شده، گفت: اگر این مشکل برطرف شود. ما در تلاشیم و باشگاه ها خواهان هستند. ان شاءالله دولت و حاکمیت پشت این کار بیایند. حق فدراسیون فوتبال و باشگاه ها داده شود. اگر 50 درصد حق پخش به باشگاه ها داده شود مشکلات اقتصادی زیادی حل می شوند. همه باید کمک کنند. نمی توانیم ببینیم باشگاه‌های پرهوادار ما محتاج پول اندکی باشند. حق کلیه باشگاه ها است که این را بگیرند. ممکن است در مجوز حرفه ای سال بعد این را اجبار کنند. یکی از شاخص هایی که می خواهند باشگاه ها بارگذاری کنند همین است و این کار نمی تواند صوری انجام شود.


يكشنبه 08 مرداد 1402 ، 21 : 12

کد خبر :

بازدید : 57
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار ورزشی

پربازدیدترین ها