دوشنبه 03 اردیبهشت 1403    2024/4/22

يكشنبه 08 مرداد 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

پزشکی قانونی اعلام کرد:

رشد ۱۰ درصدی تلفات غرق شدگی در بهار امسال

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: در بهار امسال ۲۸۰ نفر بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل(۱۴۰۱) که تعداد تلفات ۲۵۵ نفر بود، ۹.۸ درصد افزایش یافته است.

به گزارش سبحان از سازمان پزشکی قانونی کشور، همه ساله و با شروع فصل گرم سال آمار تلفات غرق شدگی نیز در کشور افزایش می یابد و تعداد بیشتری از هموطنان به دلیل بی احتیاطی و یا عدم مهارت در شنا کردن جان خود را از دست می دهند، این در حالی است که همواره از مردم خواسته شده برای شنا کردن، به ویژه در روزهای گرم سال، حتماً به نکات ایمنی و هشدارها توجه لازم را داشته و از شنا کردن در مکان های ایمن سازی نشده جداً خودداری کنند.

بر اساس این گزارش در بهار امسال از کل تلفات غرق شدگی ثبت شده در کشور، ۲۲۴ نفر مرد و ۵۶ نفر زن بودند و همچنین بیشترین آمار با ۱۲۶ فوتی در خرداد ماه ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶.۷ درصد بیشتر شده است.

خوزستان، فارس و اصفهان در صدر تلفات غرق شدگی

در این مدت استان های خوزستان با ۴۱، فارس با ۲۷ و اصفهان با ۲۳ فوتی بیشترین آمار مرگ ناشی از غرق شدگی را داشته اند. همچنین استان مازندران با ۱۷ فوتی غرق شدگی در رتبه پنجم و استان گیلان با ۱۵ فوتی در رتبه هشتم قرار گرفته اند.

استخرهای کشاورزی در رتبه دوم بیشترین تعداد تلفات غرق شدگی

هرچند مطابق هرسال در سه ماهه نخست سال جاری نیز بیشترین تعداد تلفات غرق شدگی با ۷۳ فوتی مربوط به رودخانه هاست اما در این مدت استخرهای کشاورزی بعد از رودخانه ها در رتبه دوم تعداد تلفات غرق شدگی قرار گرفته اند. در این مدت ۷۱ نفر در استخرهای کشاورزی جان خود را از دست دادند درحالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۲۵ نفر بوده است.

دراین گزارش تاکید شده است، در فصل بهار به دلیل انجام حجم بیشتری از فعالیت های کشاورزی و در مقابل سفرهای کمتر به استان های ساحلی، در مقایسه با فصل تابستان، شاهد پیشی گرفتن آمار تلفات غرق شدگی در استخرهای کشاورزی نسبت به دریا هستیم.

بر اساس آمارهای موجود پس از رودخانه و استخرهای کشاورزی به ترتیب دریا با ۳۷ (۲۹ نفر مناطق غیرمجاز و هشت نفر مناطق ایمن سازی شده)، استخر شنا با ۲۸، کانال ها با ۲۱، دریاچه مصنوعی و سد با ۱۲، چاه با ۸، حوض و حوضچه با چهار و دریاچه طبیعی با دو فوتی بیشترین تلفات غرق شدگی را داشته اند. در این مدت ۲۴ نفر نیز در سایر مکان های آبی جان خود را از دست داده اند.

با توجه به باقی ماندن بیش از ۵۰ روز از فصل تابستان و تمایل افراد برای سفرکردن به مناطق آبی و استان های ساحلی کشور و نیز شناکردن در استخرها و رودخانه ها و ...، سازمان پزشکی قانونی کشور از هموطنان می خواهد که نکات ایمنی و هشدارهای ارائه شده برای پیشگیری از غرق شدگی را جدی بگیرند و در هنگام مراجعه به چنین مکان هایی مراقب کودکان و نوجوانان باشند تا ضمن تجربه سفری ایمن و همراه با خاطرات خوش، در پایان فصل تابستان نیز شاهد کاهش آمار غرق شدگی و ثبت کمترین میزان درگذشت عزیزانمان در این بخش باشیم.


يكشنبه 08 مرداد 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

بازدید : 146
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اجتماعی

پربازدیدترین ها