پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

چهارشنبه 04 مرداد 1402 ، 24 : 11

کد خبر :

دیدار نماینده ویژه فرانسه با نبیه بری:

ابتکار پاریس به نتیجه می‌رسد؟

منابع آگاه از فضای سفر نماینده ویژه فرانسه به بیروت اعلام کردند که او حامل ابتکار جدیدی برای حل بحران سیاسی لبنان و انتخاب رئیس جمهور نبود اما می‌خواهد آخرین شانس خود را در گفتگو با مقامات این کشور امتحان کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، روز گذشته «ژان ایو لودریان» نماینده ویژه رئیس جمهوری فرانسه دومین سفر خود را با هدف بحث درباره راهکارهای رسیدگی به بحران سیاسی لبنان، به بیروت انجام داد.

منابع آگاه از فضای سفر لودریان اعلام کردند که او در ابتدای ورود به بیروت با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان دیدار و گفتگو با وی را مثبت ارزیابی کرد. نبیه بری نیز بعد از دیدار با لودریان درباره گشایش در پرونده ریاست‌جمهوری لبنان ابراز امیدواری کرد.

بر اساس این گزارش، طرف فرانسوی تاکید کرد که پاریس از تلاش برای حل بحران ریاست‌جمهوری لبنان عقب‌نشینی نمی‌کند و به اقدامات خود جهت رسیدن به راهکاری که نتیجه آن انتخاب رئیس جمهور باشد، ادامه خواهد داد. اما با این وجود همانطور که پیش‌بینی می‌شد لودریان حامل هیچ ابتکار جدیدی برای حل بحران سیاسی لبنان نبود.

به گفته منابع مذکور، طرف‌های مربوطه در کمیته پنج‌جانبه‌ای که برای حل بحران لبنان تشکیل شده، 3 ماه به فرانسه جهت تکمیل تلاش‌های خود برای فراهم کردن زمینه توافق میان احزاب داخلی لبنان فرصت داده‌اند. این کشورها یعنی عربستان، مصر، آمریکا و قطر از پاریس خواسته‌اند تا همه گزینه‌ها درباره پرونده ریاست‌جمهوری لبنان را روی میز گذاشته و صرفا به نامزدهای قبلی یعنی «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المرده و «جهاد ازعور» وزیر پیشین لبنانی اکتفا نکنند.

موضع عربستان درباره گفتگو میان احزاب لبنانی

از طرف دیگر عربستان تاکید کرده که هرگونه فشار برای تحمیل گفتگو به طرف‌های داخلی لبنان را رد می‌کند؛ چرا که این امر ممکن است منجر به بحث درباره تغییر قانون اساسی لبنان و حتی انجام تغییراتی در توافق طائف منجر گردد.

به گزارش الاخبار، کسانی که روز گذشته با لودریان ملاقات داشتند اعلام کردند که این بار فضای گفتگو با نماینده فرانسه بهتر از دیدارهای قبلی بود و او نتایج نشست دوحه که چند روز قبل توسط کمیته پنج‌جانبه برگزار شده بود را به اطلاع مسئولان لبنانی رساند.

بر اساس این گزارش، لودریان مجددا بر ضرورت انجام گفتگو میان لبنانی‌ها تاکید کرد. البته از آنجایی که نیروهای سیاسی و احزاب لبنانی تاکنون اشتیاقی برای گفتگو و مذاکره از خود نشان نداده‌اند ممکن است فرانسوی‌ها دیگر به دنبال برگزاری یک گفتگوی همه‌جانبه و گسترده میان لبنانی‌ها نباشند. به ویژه اینکه عربستان نیز اصرار زیادی روی این ایده ندارد.

از سویی، روزنامه الدیار اعلام کرد که لودریان برای اطمینان از موضع نهایی احزاب لبنانی درباره پرونده ریاست‌جمهوری این کشور به بیروت آمده و با وجود اینکه نتیجه را از قبل می‌دانست اما می‌خواهد شانس خود را برای آخرین بار امتحان کند؛به ویژه اینکه او اکنون درحال انجام یک ماموریت دیپلماتیک جدید بوده و نمی‌خواهد در این ماموریت شکست بخورد.

نبیه بری نیز بعد از دیدار با لودریان اعلام کرد که آنها درباره فضای نشست کمیته پنج‌جانبه در دوحه با یکدیگر گفتگو کردند و مشخص شد که هنوز مشکلاتی در پرونده ریاست‌جمهوری لبنان وجود دارد.

رئیس پارلمان لبنان افزود، گفتگو با لودریان مثبت بود اما جایز نیست که اکنون درباره جزئیات این دیدار صحبت شود، به ویژه اینکه نماینده فرانسه با سایر مقامات لبنانی نیز برای تکمیل تلاش‌های خود جهت حل مسئله انتخاب رئیس جمهور لبنان دیدار خواهد کرد.

یک روز قبل از سفر نماینده فرانسه به بیروت، منابع آگاه از پرونده ریاست‌جمهوری لبنان اعلام کردند که لودریان با دست خالی به بیروت می‌آید و هدف از این سفر دعوت از نیروهای سیاسی لبنان برای یافتن یک گزینه جدید جهت حل پرونده ریاست‌جمهوری بدون اعلام صریح شکست ابتکار فرانسه در این پرونده است تا پاریس یک شکست دیگر برای خود در لبنان ثبت نکند. بنابراین انتظار می‌رود مسئله انتخاب رئیس جمهور لبنان تا نشست بعدی کمیته پنج‌جانبه (عربستان، قطر، آمریکا، مصر و فرانسه) که احتمالا در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد، درحالت رکود بماند.

این منابع تصریح کردند که نمی‌توان به اقدامات فرانسه برای دعوت از نیروهای سیاسی لبنان جهت گفتگو و رسیدن به توافق خوشبین بود؛ زیرا اغلب احزاب و نیروهای سیاسی لبنان روی ابتکارهای خارجی برای خروج از خلأ سیاسی حساب باز کرده‌اند و به تفاهم میان خود فکر نمی‌کنند.

این درحالی است که اخیرا یک منبع سیاسی ارشد لبنان اعلام کرد که نشستِ چند روز قبل کمیته پنج‌جانبه در دوحه هیچ راهکار جدی برای حل بحران ریاست‌جمهوری لبنان نداشت. ما نمی‌دانیم بعد از تحولات اخیر و موضع کشورهای عضو کمیته پنج‌جانبه درباره لبنان، ژان ایو لودریان حامل چه ابتکاری خواهد بود. ظاهرا لودریان قصد دارد بیانیه‌های تند نشست دوحه علیه لبنان را اصلاح کند و در تلاش برای جمع کردن احزاب و نیروهای سیاسی لبنان بر سر میز گفتگو است. اما مواضع داخلی در لبنان تغییری نکرده و نمی‌توان درباره انجام گفتگو میان آنها یا به نتیجه رسیدن هر گفتگویی خوشبین بود.

یک منبع لبنانی نیز که خواست نامش فاش نشود گفت که پیگیری نشست‌های کمیته پنج جانبه درباره لبنان ممکن است به هر شکلی گسترش یابد یا به فرمول معروف 1+5 تبدیل شود؛ به این صورت که همانطور که قبلا فرانسوی‌ها تمایل داشتند ایران نیز به این کمیته و فعالیت‌های آن بپیوندد. با توجه به نقش موثر ایران در منطقه، فرانسه به عربستان پیشنهاد داد که تهران هم به حل پرونده لبنان کمک کند و به کمیته پنج‌جانبه درباره این کشور بپیوندد.


چهارشنبه 04 مرداد 1402 ، 24 : 11

کد خبر :

بازدید : 80
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها