جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

سه شنبه 03 مرداد 1402 ، 58 : 14

کد خبر :

صحن حضرت زینب(س) در کربلا به مرحله کاشی‌کاری رسید

فاز نخست از طرح توسعه حرم مطهر امام حسین(ع) با عنوان صحن حضرت زینب(س) هم اکنون به همت استادکاران، معماران و مهندسان ایرانی به مرحله کاشی‌کاری رسیده است.

به گزارش خبرگزاری سبحان ، فاز نخست از طرح توسعه حرم سیدالشهدا (ع) مزین به نام صحن حضرت زینب (س) با زیربنای بیش از ۱۳۰ هزار مترمربع اکنون در مرحله نماکاری قرار دارد. معماران برای صحن حضرت زینب (س)، حدود ۱۷ هزارمتر مربع کاشی‌کاری ۷ رنگ طراحی کرده‌اند که تا کنون بیش از یک‌هزارمترمربع آن اجرا شده است.

از ویژگی‌های معماری ایرانی اسلامی صحن حضرت زینب (س)، احداث ۱۳ سردر در ورودی‌های اصلی شامل سردر خیمه‌گاه، سردر ورودی شمالی و شرقی مقام حضرت زینب (س)، سردر موزه، سردر کتابخانه و سایر ورودی‌های فرعی است که برای تزئین آن‌ها از روش‌های معرق، مقرنس کاری یا رسمی بندی استفاده می‌شود.

همچنین برای حفظ یکپارچگی کامل در عملیات اجرای کاشی‌کاری‌ها، پژوهشگاه رنگ که زیر نظر وزارت علوم فعالیت دارد کنترل‌های لازم را به صورت علمی انجام می‌دهد. طرح‌های تزئینی توسط گروهی از هنرمندان ایرانی و عراقی و به صورت مشترک با حضور کارشناسان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات و تولیت حرم امام حسین (ع) انتخاب می‌شود.

فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر حسینی مزین بنام صحن حضرت زینب (س) در محدوده بین خیابان باب قبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که براساس شواهد تاریخی، همان مکان واقعه عاشوراست.

فضا‌های زیارتی صحن حضرت زینب (س) شامل شبستان‏‌های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می‏‌شود.

فضا‌های غیر زیارتی نیز با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است. امکانات خدماتی و رفاهی مناسبی برای زائران مانند ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش در صحن حضرت زینب(س) پیش‌بینی شده است.

در پروژه صحن حضرت زینب (س)، شبستانی مزین به نام حضرت علی اکبر (ع) به مساحت حدود ۲۸۰۰ متر مربع در طبقه همکف پروژه احداث شده است. شبستان حضرت علی اکبر (ع) روبروی خیمه‌گاه حسینی است که جزو فضا‌های زیارتی طرح توسعه حرم مطهر و صحن حضرت زینب (س) است، حدود ۱۰ متر ارتفاع دارد که نورگیر‌های بزرگ و سردر زیبا برای این سازه طراحی شده است.

علاقه‌مندان به مشارکت در طرح توسعه حرم مطهر امام حسین(ع) که به تعبیر شهید سلیمانی، «یک عمل کوثرانه و صدقه فوق العاده جاریه» است، می‌توانند به تارنمای ستاد توسعه و بازسازی عتبات (اینجا) مراجعه کرده و کمک‌های خود را به میزان دلخواه اهدا کنند.


سه شنبه 03 مرداد 1402 ، 58 : 14

کد خبر :

بازدید : 173
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار فرهنگی

پربازدیدترین ها