سه شنبه 28 فروردین 1403    2024/4/16

سه شنبه 03 مرداد 1402 ، 49 : 10

کد خبر :

صرفه جویی ۱۴۰۰ میلیارد تومانی با آموزش خودمراقبتی

معاون پرستاری وزیر بهداشت از کاهش میزان بستری مجدد بیماران مبتلا به بیماری های قلبی به ۸ درصد و صرفه جویی در هزینه‌های ناشی از آن به میزان ۱۴۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری سبحان ، عباس عبادی، معاون پرستاری وزیر بهداشت در یازدهمین کنگره ملی خود مراقبتی با شعار «خودمراقبتی، شکوفایی و سلامت خانواده» اظهار داشت: در حال حاضر وارد فضایی شده‌ایم که مردم مطالبه گری و پرسش گری می‌کنند و برای جزئیات از ما داده و اطلاعات می‌خواهند که این مطالبه گری برخی اوقات خوب است چراکه ما را وادار به پاسخگویی می کند.

 
وی با بیان اینکه افزایش طول عمر یکی از شاخص‌های بسیار خوب از کارکرد نظام سلامت است، افزود: افزایش طول عمر  پیامدهایی نیز دارد که این پیامدها را الزما به عنوان یک عارضه نمی‌دانم. 
 
معاون پرستاری یادآور شد: اگر طول عمر همراه با افزایش کیفیت زندگی نباشد، بیماری‌های غیرواگیر مثل بیماری‌های قلبی عروقی و سرطانها رو به گسترش خواهد بود که این بیماریها از علل اصلی مرگ و میرها محسوب می‌شود.
 
 عبادی با تاکید بر اینکه نزدیک به 30 درصد از حوزه اقتصاد سلامت مربوط به پیامدها و عوارض بیماری‌های غیر واگیر است، گفت: 13 درصد از اقتصاد سلامت مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی، 6.7 درصد مربوط به بیماری  سرطان، 4 و 5 درصد مربوط به دیابت و بیماری‌های تنفسی است.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه سهم مردم باید در تصمیم گیری‌های مرتبط با سلامت در حوزه پیشگیری و درمان افزایش یابد، بر تلاش برای ارتقای سواد سلامت مردم در همه حوزه‌ها تاکید و تصریح کرد:  فناوری‌های جدید این فضا را خود به خود ایجاد میکند که البته در برخی موارد، اثر سوء دارد.

وی از تاسیس «واحد پرستاری آموزش و پیگیری بیمار» به عنوان یکی از برنامه‌های معاونت پرستاری خبر داد و هدف از تاسیس آن را  ارتقای سطح سلامت، پیشگیری در سطوح مختلف و بهبود رفتارهای مرتبط با سلامت در جهت دستیابی به بالاترین سطح سلامتی ممکن و استقلال در خود مراقبتی در بیماران مراجعه کننده به بیمارستان و خانواده آنها عنوان کرد.


سه شنبه 03 مرداد 1402 ، 49 : 10

کد خبر :

بازدید : 54
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اجتماعی

پربازدیدترین ها