سه شنبه 28 فروردین 1403    2024/4/16

سه شنبه 03 مرداد 1402 ، 36 : 10

کد خبر :

بیانیه شدید اللحن عراق در واکنش به هتک حرمت مجدد قرآن کریم در دانمارک

وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای هتک حرمت مجدد قرآن کریم در مقابل سفارت بغداد در دانمارک را به شدت محکوم کرد.

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، وزارت خارجه عراق هتک حرمت مجدد قرآن کریم در مقابل سفارت این کشور در «کپنهاگ» پایتخت دانمارک را به شدت محکوم کرد.

وزارت‌خارجه عراق در بیانیه‌‌ای اعلام کرد: این اقدامات برنامه‌ریزی‌شده باعث می‌شوند که  ویروس مسری افراط گرایی و نفرت‌پراکنی، جوامع را در برابر تهدیدی واقعی برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز قرار بدهد.

این وزارت‌خانه از مقامات کشورهای اروپایی خواست  در مورد آن‌چه آزادی بیان و حق تظاهرات خوانده می‌شود  تجدید نظر کنند و موضع‌گیری جمعی روشنی را برای جلوگیری از این اهانت‌ها در برابر سفارت‌خانه‌های عراق در کشورهای خود اتخاذ کنند.

بر اساس این بیانیه، سکوت و عدم اجرای اقدامات روشن برای جلوگیری از اقدامات  هتاکان و بازپرسی‌های قانونی از آنان ، راه را برای اینگونه رفتارهای خطرناک هموار کرده است.

 وزارت خارجه عراق موضع دولت این کشور در برابر این اقدامات را چنین بیان کرد: مصوبه‌ها و قراردادهای بین‌المللی در رابطه با جرم‌انگاری اینگونه اقدامات، باید ناظر به احترام برابر و شفاف نسبت به نمادهای دینی و کتاب‌های مقدس بدون قائل‌شدن  تبعیض بر اساس دین و نژاد باشد.

 وزارت خارجه عراق ضمن محکومیت این اقدام که در برابر سفارت عراق در کپنهاگ صورت گرفت، خبر داد، دیپلمات‌های دانمارک بعد از اعتراض دولت عراق، خاک این کشور را ترک کردند.

نخست وزیر عراق نیز  از کشورهای اتحادیه اروپا خواست به مسئولیت خود در مبارزه با این اقدامات نژادپرستانه و هر اقدامی که تحریک به خشونت است، عمل کنند.

منابع خبری روز دوشنبه گزارش دادند که برخی افراد در جنایت جدید، اقدام به سوزاندن مجدد قرآن کریم در برابر سفارت عراق در کپنهاگ پایتخت دانمارک کردند.

جمعه گذشته نیز گروهی افراطی «ملی‌گرایان دانمارکی» اقدام به آتش زدن نسخه‌ای از قرآن کریم در برابر سفارت عراق در کپنهاگ، پایتخت دانمارک کردند. این گروه افراطی دانمارکی با برافراشتن بنرهایی علیه اسلام و سر دادن شعارهایی اهانت‌بار به آن، اقدام به انداختن قرآن کریم و پرچم عراق روی زمین کرده و به آن اهانت کردند.

به گفته چندین منبع رسانه‌ای، این گروه افراطی دانمارکی حمله خود را در میان تدابیر امنیتی شدید پلیس انجام داده‌اند، گروه مذکور پیش از این در برابر سفارت ترکیه در کپنهاگ به قرآن کریم و پرچم ترکیه اهانت کرده بودند.

روز پنجشنبه 20 جولای نیز  برای دومین بار در چند هفته اخیر ، متجاوزان و هتاکان به مقدسات اسلامی در سوئد با مجوز دولت این کشور و تحت حمایت نیروهای پلیس با برگزاری یک تجمع ضد اسلامی در استکهلم مقابل سفارت عراق، به قرآن کریم هتاکی کردند. «سلوان مومیکا» شهروند افراطی سوئدی که عراقی‌تبار است در این تجمع، بار دیگر با حمایت پلیس سوئد به قرآن کریم هتاکی کرد و پرچم عراق را نیز آتش زد.


سه شنبه 03 مرداد 1402 ، 36 : 10

کد خبر :

بازدید : 60
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها