جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

سه شنبه 03 مرداد 1402 ، 16 : 10

کد خبر :

امیرعبداللهیان امروز میزبان وزیر خارجه لیبی در تهران

وزیر خارجه لیبی که در پاسخ به دعوت امیرعبداللهیان به تهران سفر کرده، ظهر امروز با همتای ایرانی دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری سبحان ، «نجلاء المنقوش» وزیر خارجه و همکاری‌های بین‌المللی لیبی که در پاسخ به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده، ظهر امروز با همتای ایرانی دیدار و گفت‌وگو می‌کند. 

این نخستین سفر وزیر خارجه لیبی به تهران در دولت سیزدهم است.

حسین امیرعبداللهیان و خانم «نجلاء المنقوش» وزیر خارجه و همکاری‌های بین‌المللی لیبی ششم فروردین ماه تلفنی درباره گسترش روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان در این گفت‌‌‌وگو، از وزیر خارجه لیبی برای سفر به تهران دعوت کرد که مورد استقبال وی قرار گرفت. وزرای خارجه دو کشور همچنین درباره بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لیبی و اعزام سفیر ایران به طرابلس نیز گفت‌وگو کرده بودند.

پس از آن هم شاهد اعزام سفیر لیبی به تهران و بازگشایی سفارت ایران در طرابلس و اعزام هیأت دیپلماتیک ایران بودیم و آنگونه که ناصر کنعانی پیش از این گفته بود گزینه تصدی این سفارتخانه مشخص شده است. 

به گزارش فارس، پس از آنکه به دلایل شرایط داخلی لیبی ایران سفیر خود از طرابلس را بازگرداند، بعد از مدتی سفیر ایران در تونس سفیر آکردیته در لیبی بود. محمدرضا رئوف شیبانی سفیر آکردیته ایران در لیبی ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱ با وزیر خارجه لیبی دیدار کرد. وزارت خارجه لیبی در این باره در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر ایران و وزیر خارجه لیبی در این دیدار راهکارهای تقویت روابط دوجانبه، فعال‌سازی کمیته اقتصادی مشترک بین لیبی و ایران و اجرای تمهیداتی برای ازسرگیری فعالیت سفارت ایران در طرابلس را بررسی کردند و وزیر خارجه لیبی از احیای روابط عربستان سعودی و ایران استقبال کرد و آن را گامی مثبت و به نفع ثبات منطقه خواند.

یک روز بعد (۲۲ اسفند ماه) ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره افتتاح سفارت ایران در لیبی و سفارت لیبی در تهران گفت: گفت‌وگوهای خوبی بین ایران و دولت لیبی برقرار است اخیرا در دیدار سفیرغیرمقیم ما با وزیر خارجه لیبی در سفر سفیر ما با طرابلس در خصوص موضوعات مورد اهمتام دوجانبه از جمله از سرگیری سفارتخانه‌ها گفت‌وگوهای خوبی انجام شد و در مسیر خوبی هستیم و بررسی‌های مقدماتی انجام شده و امیدواریم شاهد فعالیت‌های سفارتخانه‌های دو کشور باشیم.

خرداد سالجاری نیز شاهد تقدیم استوارنامه سفیر جدید لیبی به وزیر امور خارجه و رئیس جمهور بودیم و «علی جمعه حسن فضیل» سفیر جدید لیبی در تهران روز چهارشنبه ۱۷ خرداد در آغاز ماموریت دیپلماتیک خود در جمهوری اسلامی ایران، با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و رونوشت استوارنامه خود را تقدیم کرد.

در همین ارتباط نیز ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ۲۲ خرداد در نشست هفتگی با خبرنگاران در خصوص لیبی و اعزام سفیر ایران به طرابلس هم بیان کرد: لیبی کشور مهم اسلامی و عربی است و امنیت و ثبات در این کشور برای ما حائز اهمیت است. فرد مناسب برای تصدی مسؤولیت سفارت ایران در لیبی را انتخاب کردیم و روند اداری کار برای تایید نهایی و انتصاب ایشان در حال انجام است و امیدواریم در آینده نزدیک با عزیمت سفیر جدید به لیبی، شاهد ازسرگیری رسمی فعالیت‌های سفارت ایران در طرابلس هم باشیم.

کنعانی ۱۹ تیر ماه نیز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره اعزام سفیر به لیبی اظهار داشت: در طول سالیان طولانی روابط خوبی بین دو کشور وجود داشته و پیوندهای بین دو ملت نیز بسیار عمیق و ریشه دار است. با توجه به شرایط لیبی در طول سال‌های گذشته و تحولات در داخل این کشور و بی ثباتی‌ها، تصمیم به خروج سفیر و کادر دیپلماتیک ایران از سفارت در طرابلس گرفته شد و طبیعتا فعالیت سفارت ما در پایتخت متوقف شده بود.

وی افزود: در سال‌‌های اخیر سفیر ما در تونس سفیر غیرمقیم و ترددی در لیبی بود و ماموریت‌های دیپلماتیک را انجام می‌داد. با توجه به اهمیت و جایگاه لیبی و لزوم تقویت روابط دو کشور و ارتقای ثبات و امنیت در این کشور کمک کرد که روابط و فعالیت‌های نمایندگی‌های دیپلماتیک را به صورت مرحله‌ای به مسیر عادی و طبیعی برگردانیم. سفیر لیبی در تهران معرفی شد و استوارنامه خود را تسلیم رئیس جمهور کرد.

وی افزود: هیأت دیپلماتیک ایران نیز عازم طرابلس شده و با استقبال مقامات وزارت خارجه لیبی در محل سفارت مستقر شده و دیدار و گفت‌وگوی دوجانبه‌ای با مقامات لیبی در وزارت خارجه انجام شد. زمینه سازی برای ارتقای سطح هیأت دیپلماتیک ما در لیبی در حال انجام است. عملا فعالیت سفارت ما در لیبی آغاز شده است و این روابط تقویت و ادامه خواهد یافت.


سه شنبه 03 مرداد 1402 ، 16 : 10

کد خبر :

بازدید : 93
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها