پنجشنبه 30 فروردین 1403    2024/4/18

دوشنبه 02 مرداد 1402 ، 42 : 13

کد خبر :

مدیرگروه روان پزشکی سازمان پزشکی قانونی:

۸۲۸ نفربه مرکز مشاوره روان پزشکی قانونی ارجاع شدند

مدیر گروه روان پزشکی سازمان گفت: به طور متوسط و بر اساس آمار سال گذشته (۱۴۰۱)، ۸۲۸ نفر در موضوعاتی همچون فرزندخواندگی، حضانت، استخدام و ... مرکز مشاوره‌های روان پزشکی قانونی ارجاع شدند که از آنان تست شخصیت و آزمون هوش گرفته شد.

به گزارش سبحان، از سازمان پزشکی قانونی مهدی هرمزپور به آمار ارجاعات مرکز مشاوره های روان پزشکی قانونی اشاره کرد و افزود: به طور متوسط و بر اساس آمار سال گذشته (۱۴۰۱)، ۸۲۸ نفر در موضوعاتی همچون فرزندخواندگی، حضانت، استخدام و ... به این مرکز ارجاع شدند که از آنان تست شخصیت و آزمون هوش گرفته شد.

وی ادامه داد: مطابق آمارها در این سال، ۲۲۴ خانواده نیز در بخش حضانت مورد ارزیابی قرار گرفتند که اگر هر خانواده حداقل سه نفر باشند (پدر، مادر و فرزند) تعداد افراد بررسی شده در موضوع حضانت حدود ۶۷۲ نفر خواهد شد.

وی گفت: توسعه فعالیت های مرکز مشاوره های روان پزشکی قانونی، ارجاع کودکان و نوجوانان به مراکز مشاوره خارج سازمان را در استان تهران به صفر رسانده است.

وی ادامه داد: با گذشت بیش از یک سال از راه اندازی مرکز مشاوره های روان پزشکی قانونی، فعالیت های آن در بخش های تخصصی از جمله کودک و نوجوان توسعه یافت به نحوی که هم اکنون و با استقرار یک روان پزشک کودک در این بخش، از ارجاع مشاوره های این عزیزان به بیرون سازمان بی نیاز شده ایم.

وی افزود: فعالیت مرکز مشاوره های روان پزشکی قانونی در استان تهران علاوه بر افزایش سرعت رسیدگی به پرونده ها، به ویژه پرونده های با موضوع حضانت، موجب رضایت ارباب رجوع و صرفه جویی در وقت و هزینه مردم شده است.

هرمزپور با اشاره به اینکه ارجاع پرونده ها به مراکز مشاوره خارج سازمان وقت و هزینه زیادی به مردم تحمیل می کرد، اظهار داشت: در بسیاری از پرونده ها به منظور تکمیل مستندات و انجام تست و مشاوره، فرد به مراکز مشاوره ای ارجاع می شد که تا پیش از راه اندازی این مرکز افراد به مراکز مشاوره ای تخصصی خارج سازمان هدایت می شدند و متاسفانه گاهی انجام مشاوره آنان و ارسال پاسخ به سازمان تا بیش از شش ماه نیز به درازا می کشید.

وی ادامه داد: علاوه بر این ارجاع افراد به واحدهای مشاوره ای مختلف در خارج سازمان موجب می شد که در انجام تست های تخصصی روان پزشکی رویه واحدی وجود نداشته باشد و این موضوع نیز مشکلاتی را در صدور رای کارشناسی ایجاد می کرد.

تا پیش از راه اندازی این مرکز افراد به مراکز مشاوره ای تخصصی خارج سازمان هدایت می شدند و متاسفانه گاهی انجام مشاوره آنان و ارسال پاسخ به سازمان تا بیش از شش ماه نیز به درازا می کشیدمدیرگروه روان پزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور یادآوری کرد: همه این مشکلات و اهمیت تکریم ارباب رجوع، سازمان را بر آن داشت تا مرکز مشاوره های روان پزشکی قانونی را در استان تهران راه اندازی کند و خوشبختانه نتایج مثبت آن در تسریع رسیدگی ها و جلب رضایت ارباب رجوع به وضوح در رسیدگی ها قابل مشاهده است.

وی با تأکید بر لزوم توسعه فعالیت های این مرکز، تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر معاینات روان پزشکی کودکان و نوجوانان، به ویژه در پرونده های حضانت، تمامی تست های تخصصی روان شناسی نیز در این مرکز انجام و نتایج آن حداکثر ظرف یک هفته (در موارد غیر اورژانس) اعلام می شود.

هرمزپور با اشاره به اینکه سیاست و هدف سازمان پزشکی قانونی انجام تمامی تست های تخصصی در درون سازمان است، گفت: همزمان با تهران، برخی استان های بزرگ از جمله خراسان رضوی نیز در بحث انجام تست های تخصصی ورود کردند و با بهره گیری از روان شناسان شاغل در این مجموعه، تست های مورد نیاز از مراجعان را در مرکز پزشکی قانونی به عمل آوردند.

وی ادامه داد: با توجه به اثرات مثبت فعالیت مرکز مشاوره های روان پزشکی قانونی استان تهران و انجام تست های تخصصی در برخی مراکز پزشکی قانونی، این سازمان در نظر دارد که در انجام تست های روان شناسی در سراسر کشور مستقل شده و مراجعان را به خارج سازمان ارجاع ندهد، همچنین در سایر استان ها نیز متناسب با امکانات و تعداد مراجعان، بخش هایی مانند مرکز مشاوره های روان پزشکی قانونی استان تهران راه اندازی کند.

مدیر گروه روان پزشکی سازمان پزشکی قانونی تصریح کرد: به منظور تحقق این سیاست در اولین اقدام مقرر شد در استان هایی که روان شناس دارند تدابیری اتخاذ شود تا تست ها توسط روان شناسان شاغل در مرکز پزشکی قانونی آن استان انجام شود. به همین دلیل از روان شناسانی که در بخش های غیرتخصصی کار می کردند و واجد شرایط علمی بودند دعوت به عمل آمد و به واحد آموزش برای فراگیری آموزش های لازم در خصوص انجام تست های روان شناسی معرفی شدند.

وی یادآور شد: این روان شناسان پس از فراگیری آموزش های لازم و با همکاری روان پزشکان سازمان پزشکی قانونی انجام تست ها را در مراکز پزشکی قانونی استان ها بر عهده خواهند گرفت که امیدواریم بتوانیم این سیاست را در تمامی استان ها و در جهت رفاه حال مراجعان اجرایی کنیم.


دوشنبه 02 مرداد 1402 ، 42 : 13

کد خبر :

بازدید : 43
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اجتماعی

پربازدیدترین ها