يكشنبه 24 تیر 1403    2024/7/14

دوشنبه 02 مرداد 1402 ، 46 : 12

کد خبر :

میانگین مصرف روزانه بنزین کشور به ۱۱۴میلیون لیتر رسید

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از میانگین مصرف روزانه ۱۱۴میلیون لیتر بنزین در کشور خبر داد و گفت: با توجه به پیشِ‌رو بودن سفرهای تابستانی و ایام اربعین این عدد باز هم افزایش می‌یابد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری سبحان ، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اظهار داشت: مصرف بنزین کشور در روزهای گذشته اعدادی نظیر 127 میلیون لیتر را ثبت کرده است و با توجه به میانگین کنونی مصرف روزانه 114 میلیون لیتر بنزین در کشور، پیش‌بینی می‌کنیم این عدد با توجه به پیش‌ِرو بودن سفرهای تابستانی و ایام اربعین باز هم افزایش یابد که نیازمند مدیریت مصرف از سوی مردم است.

وی تأکید کرد: روزانه 800 هزار خودرو از حومه وارد کلان‌شهر تهران می‌شود که بیشتر تک‌سرنشین هستند و مصرف را اضافه می‌کنند، همچنین بخشی از افزایش مصرف مربوط به استفاده از کولر خودروها در تابستان گرم امسال است، البته مواردی نظیر معاینه فنی و... نیز وجود دارد که اگر رعایت شود در مقدار مصرف تأثیرگذار است.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با اشاره به افزوده شدن سالانه 2 میلیون خودرو به ناوگان حمل‌ونقل کشور بیان کرد: حجم خودرویی که به ناوگان حمل‌ونقل کشور افزوده می‌شود، معادل تولید یک پالایشگاه و بدون رعایت تناسب عرضه و تقاضا است.

سالاری تصریح کرد: این تعداد خودرو در شرایطی به ناوگان افزوده می‌شود که هیچ خودرویی از چرخه خارج نمی‌شود و اگر بخواهیم مصرف این تعداد خودروی ورودی را به مصارف پیشین تحمیل کنیم، عدد قابل‌توجهی است، بنابراین نیاز است در بحث تعداد خودروی در چرخه، بهینه‌سازی و مدیریت مصرف این خودروها و خروج خودروهای فرسوده، توازنی بین تعداد خودرو و مقدار عرضه این خودروها پیش‌بینی شود که سرمایه ملی کشور سوزانده نشود.

وی درباره وضع استفاده مالکان خودروها از کارت سوخت شخصی گفت: با اجرایی شدن طرح سامان‌دهی کارت‌های سوخت جایگاه‌ها، مقدار استفاده مردم از کارت سوخت شخصی هم‌اکنون به بیش از 60 درصد رسیده است. طبق قانون بودجه 1402، وزارت نفت موظف شده است مقدار استفاده مردم از کارت سوخت شخصی را تا پایان شهریورماه امسال به بیش از 90 درصد برساند.


دوشنبه 02 مرداد 1402 ، 46 : 12

کد خبر :

بازدید : 60
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اقتصادی

پربازدیدترین ها