دوشنبه 03 اردیبهشت 1403    2024/4/22

دوشنبه 02 مرداد 1402 ، 35 : 11

کد خبر :

نگاهی دیگر به قیام امام حسین (ع)

یک استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هریک از ائمه معصومین(ع) هم به جای امام حسین(ع) بودند دست به چنین قیامی می‌زدند، گفت: در زمان تسلط معاویه بر بلاد اسلامی، معاویه جامعه را طوری پیش برده بود که امکان رو کردن دست وی وجود نداشت اما در مورد یزید به دلیل ویژگی‌های وی این امکان وجود داشت. بنابراین اگر هریک از معصومین(ع) هم در این زمان تاریخ بودند دست به چنین قیامی می‌زدند.

به گزارش سبحان ، حجت‌الاسلام والمسلمین منصوریان دامغانی -استاد حوزه علمیه - در «سلسله ‌جلسات عوامل مانائی قیام حسینی» با اشاره به اینکه هریک از ائمه معصومین(ع) هم به جای امام حسین(ع) بودند دست به چنین قیامی می‌زدند، اظهار کرد: امام حسین(ع) در مورد بیعت با یزید به یکباره منفعل نشدند، به این معنا که به ایشان بگویند باید بیعت کنید و امام منفعل بشود و بگوید بیعت نمی‌کنم، بلکه امام از قبل برای این قیام برنامه داشتند.
وی ادامه داد: کسی که با مکتب امام حسین علیه‌السلام آشنا باشد و سیره تاریخی اهل‌بیت علیهم‌السلام را فهم کند متوجه می‌شود زمانی که معاویه بمیرد و یزید بر سر کار بیاید اگر امام حسن علیه‌السلام هم بود بیعت نمی‌کرد و چنین قیامی را برپا می‌کرد.
این استاد حوزه علمیه یادآور شد: در زمان تسلط معاویه بر بلاد اسلامی، معاویه جامعه را طوری پیش برده بود که امکان رو کردن دست وی وجود نداشت اما در مورد یزید به دلیل ویژگی‌های وی این امکان وجود داشت.
حجت‌الاسلام منصوریان دامغانی بیان کرد: امام حسن(ع) هرچقدر زحمت می‌کشید در مقابل او فرد مکاری همچون معاویه بود، از این رو در آن زمان امام حسین(ع) هم به جای امام حسن(ع) بود ترک مخاصمه می‌کرد اما وقتی نوبت یزید می‌رسد امام حسن(ع) هم باشد همان کار سیدالشهدا(ع) را می‌کند این می‌شود برنامه و فکر.


دوشنبه 02 مرداد 1402 ، 35 : 11

کد خبر :

بازدید : 56
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار فرهنگی

پربازدیدترین ها