يكشنبه 03 تیر 1403    2024/6/23

دوشنبه 02 مرداد 1402 ، 26 : 10

کد خبر :

رئیس منطقه «کریمه»:

17 پهپاد اوکراین بر فراز «کریمه» سرنگون شد

رئیس منطقه «کریمه» اعلام کرد که 17 پهپاد ارتش اوکراین که برای هدف قرار دادن این شبه‌جزیره به منطقه فرستاده شده بود، توسط پدافند هوایی روسیه منهدم شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، «سرگئی آکسیونوف» رئیس شبه‌جزیره «کریمه» اعلام کرد که ۱۷ پهپاد ارتش اوکراین بر فراز آسمان این منطقه توسط نیروهای پدافند هوایی روسیه و ابزارهای جنگ الکترونیک سرنگون شد.

طی روزهای اخیر، ارتش اوکراین حملات خود را به کریمه با هدف بازپس‌گیری این منطقه تشدید کرده است به طوریکه چهارشنبه هفته گذشته، کانال‌های تلگرامی مرتبط با سرویس‌های امنیتی روسیه و رسانه‌های اوکراینی گزارش دادند در پی حمله هوایی شبانه اوکراین به یک انبار مهمات در پایگاه آموزش‌ نظامی در کریمه، آتش‌سوزی آغاز شد و پس از آن نیز روز ۲۹ تیر ماه،‌در حمله پهپادی ارتش اوکراین به شبه‌جزیره کریمه، دست‌کم یک نوجوان دختر جان باخت و چندین ساختمان اداری نیز آسیب دید.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در خصوص جدیدترین حملات پهپادی اوکراین به شبه‌جزیره کریمه گزارش کرد، آکسیونوف گفته است که در پی حملات پهپادی ارتش اوکراین به کریمه،  یک انبار مهمات در منطقه «ژانکوی» کریمه مورد اصابت قرار گرفت و یک خانه شخصی در منطقه کروف کریمه با قطعات پهپاد آسیب دید.

 

با این‌حال، رئیس منطقه کریمه گفته است که تاکنون گزارشی درباره تلفات احتمالی یا خسارات دیگری در این منطقه دریافت نشده است.

از طرف دیگر،وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که در شب ۲۴ ژوئیه (دوم مرداد ماه) تلاش کی‌ِف برای انجام حمله تروریستی با ۱۷ پهپاد علیه تأسیسات مسکو در قلمرو شبه‌جزیره کریمه خنثی شد.

وزارت دفاع روسیه گفته است که ۱۴ پهپاد اوکراین با استفاده از ابزار جنگ الکترونیک سرنگون شده است که ۱۱ پهپاد در آب‌های دریای سیاه سقوط کرده است و سه پهپاد دیگر در قلمرو شبه‌جزیره کریمه سقوط کرد. بعلاوه، سه پهپاد نیز با استفاده از تجهیزات پدافند هوایی نیروهای مسلح روسیه منهدم شد.

طبق گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد که در ساعات پیش از سحرگاه ۲۴ ژوئیه (دوم مرداد ماه)، تلاش رژیم کی‌یف برای انجام حمله تروریستی با اشتفاده از دو پهپاد به مواضع روسیه خنثی شد.

«سرگئی سوبیانین» شهردار مسکو تصریح کرد که هیچ‌گونه خسارات یا تلفاتی در نتیجه حمله پهپادی اوکراین که حدود ساعت ۰۴:۰۰ صبح به وقت محلی (۰۱:۰۰ به وقت گرینویچ) رخ داد، برجای نمانده است. پهپادهای ارتش اوکراین توسط ابزار جنگ الکترونیک روسیه سرنگون شد.

 

طبق این گزارش، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز حمله پهپادی به مسکو را یک اقدام تروریستی بین‌المللی توصیف کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در پی حمله پهپادی اوکراین به مواضع روسیه، رفت و آمد در خیابان لیخاچف  و همچنین در بزرگراه کومسومولسکی به سمت خارج شهر، مسدود است.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در دوران زمامداری خود، حدود ۲۰ درصد از خاک کشورش را در مقابل روسیه از دست داده است و در ماههای اخیر تلاش کرده است تا با استفاده از سلاح‌های که غرب در اختیار این کشور قرار داده است، ضدحملاتی را با هدف بازپس‌گیری قلمروها علیه مواضع روسیه انجام دهد و بازپس‌گیری کریمه را یکی از اهداف مهم این ضدحملات اعلام کرده است.

 

 

جدیدترین دور از حملات پهپادی ارتش اوکراین به مواضع روسیه درست یک روز پس از آن صورت گرفت که  رئیس‌جمهور اوکراین روز گذشته (یکشنبه) در جریان یک سخنرانی ویدئویی با متهم کردن روسیه به حمله موشکی به بندر تاریخی «اودسا» و کشته شدن یک نفر و تخریب کلیسای جامع ارتدوکس، تهدید کرد که از نیروهای روسیه انتقام می‌گیرد.

آمار و ارقام نشان می‌دهد که ضدحملات اخیر کی‌یف علیه مواضع روسیه که مدتهاست برای آن تبلیغ کرده است، دستاورد چشمگیری نداشته است و بسیاری از متحدان غربی این کشور نیز پیش‌بینی کرده‌اند که اوکراین نتواند در مقابل روسیه پیشرفتی حاصل کند.

دولت زلنسکی با طرح این ادعا که حمله روس‌ها علیه کشورش به‌مثابه اقدام علیه کل اروپاست، تاکنون صدها میلیارد دلار کمک نظامی از کشورهای غربی جلب کرده است. کمک‌های آمریکا به اوکراین به‌تنهایی از رقم صد میلیارد دلار فراتر رفته و برخی از پیشرفته‌ترین تجهیزات ناتو راهی میادین نبرد با روسیه شده‌اند؛ تانک‌های لئوپارد و سامانه‌های ضدهوایی پاتریوت از این جمله‌اند.

با این‌حال، با وجود ارسال تجهیزات گسترده از سوی کشورهای غربی برای اوکراین، بسیاری از کارشناسان احتمال پیروزی این کشور در نبرد با روس‌ها را ناچیز ارزیابی می‌کنند.


دوشنبه 02 مرداد 1402 ، 26 : 10

کد خبر :

بازدید : 66
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها