يكشنبه 24 تیر 1403    2024/7/14

يكشنبه 01 مرداد 1402 ، 18 : 12

کد خبر :

با نگاهی به مجموعه در حال پخش «کاتب اعظم» :

فاطمه گودرزی چگونه نقش «ام حسن» را بازی کرد؟

مجموعه نمایشی «کاتب اعظم» که به مناسب ایام محرم بار دیگر در کنداکتور پخش تلویزیون قرار گرفته است، امسال نیز با روایت کاتبان عاشورا، مخاطبان را با خود همراه می‌کند. فاطمه گودرزی که یکی از نقش‌های اصلی و کلیدی این مجموعه را ایفا کرده معتقد است: ساختار «کاتب اعظم» با سایر تله‌تئاترها متفاوت است و در فضایی کاملا نو طراحی شده است.

به گزارش سبحان ، مجموعه «کاتب اعظم» به تهیه‌کنندگی مرکز سوره اولین بار برای پخش از شبکه دوم سیما ساخته شد. این نمایش تلویزیونی شهریور ماه سال گذشته به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی(ع) از تلویزیون پخش شد و حالا با گذشت یک سال به بهانه ایام محرم بار دیگر از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

در این مجموعه‌ بازیگرانی چون فاطمه گودرزی، امین زندگانی، سبامک صفری و نادر فلاح بازی کرده‌اند.

فاطمه گودرزی ـ بازیگر سینما و تلویزیون ـ که در «کاتب اعظم» اولین تجربه‌اش در حوزه تله‌تئاتر را ثبت کرد، در این اثر نقش «ام حسن» را ایفا کرد.

او درباره شیوه ساخت این تله‌تئاتر به ایسنا گفته است که برخلاف تله‌تئاترهای مرسوم که در فضایی بسته ساخته می‌شوند، «کاتب اعظم» در فضایی جاده‌ای و باز ساخته شد و لوکیشن خاصی داشت و در مجموع با ساختارهای مرسوم تله‌تئاتر فاصله دارد.

این مجموعه نمایشی با قصه‌ای از کاتبان قیام عاشورا در قالب تله‌تئاتر میدانی در هفت پرده، روایتی گفته نشده از داخل خیمه دشمن در روز عاشوراست.

در حقیقت قصه این نمایش از سپیده صبح عاشورا آغاز می‌شود و تا نبرد نهایی عصر عاشورا ادامه دارد.

و اما گودرزی، بازیگر نقش «ام حسن» اظهار کرده است که داستان «کاتب اعظم» درباره واقعه کربلا و امام حسین(ع) است. او با تاکید بر اینکه این مجموعه ساختار بسیار جدیدی دارد، در صحبت‌هایش اشاره کرده که کارگردان «کاتب اعظم» به شکل متفاوتی به قصه نگاه کرده است.

گودرزی درباره نقشش هم گفته که نقش «ام ّحسن» را ایفا کرده‌ اما منظور امام حسن(ع) نیست بلکه یک شخصیت دیگر است. او تاکید داشته که خود این شخصیت را زیاد در جریان داستان نمی‌بینیم اما مادرش در قصه حضور دارد.

 

بازیگر نقش «ام حسن» پیشتر در گفت‌وگویی که با ایسنا انجام داد، درباره اینکه آیا «کاتب اعظم» می‌تواند آغازی دوباره برای ساخت تله‌تئاتر در تلویزیون محسوب شود؟ هم اظهاراتی بیان کرده بود.

او گفته که نمی‌تواند در این زمینه اظهار نظر کند؛ چون «کاتب اعظم» یک کار خاص است و نمی‌داند می‌توان آن را بازگشتی برای ساختار تله‌تئاتر به تلویزیون به حساب آورد یا خیر.

گودرزی در عین حال اظهار امیدواری کرد که این روند ادامه پیدا کند و برای همه هنرمندانی که دوست دارند تله‌تئاتر بسازند، راه باز باشد و بتوانند در این حوزه کار کنند.

این بازیگر در صحبت‌هایش تاکید کرده که طرفدار از سرگیری ساخت و پخش تله‌تئاترها از تلویزیون است و خیلی موافق این است که تله‌تئاترها به ویژه تله‌تئاترهای خوب به تلویزیون بازگردند.

مجموعه تله‌تئاتر «کاتب اعظم» به نویسندگی و کارگردانی هنری مهدی غفوری و کارگردانی تلویزیونی علی عبادی‌ با اقتباسی از کتاب «اعترافات کاتب کشته شده» نوشته ساسان ناطق ساخته شده است.

امین زندگانی، سیامک صفری، نادر فلاح، نازنین فراهانی، حدیث میرامینی، خسرو شهراز، امین میری، امیرحسین هاشمی، امیر شهرابی، محسن علیخانی، محمدمحسن شفیعی، آرش رحیمی، محمدرضا تاجیک، امیر تک‌فلاح و وحیدرضا قناعتی هم از دیگر بازیگرانی هستند که در «کاتب اعظم» حضور دارند.

نخستین بازپخش «کاتب اعظم» از شنبه (۳۱ تیر ماه) در شبکه چهار سیما آغاز شده است. این مجموعه هر شب ساعت ۲۴ روی آنتن می‌رود و تکرار آن روز بعد ساعت ۱۱ صبح و ۱۸ پخش می شود.


يكشنبه 01 مرداد 1402 ، 18 : 12

کد خبر :

بازدید : 67
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار فرهنگی

پربازدیدترین ها