شنبه 29 اردیبهشت 1403    2024/5/18

شنبه 31 تیر 1402 ، 37 : 10

کد خبر :

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و برقراری صلح در شورای امنیت :

سازمان ملل: مین و مهمات خوشه‌ای یک‌سوم اوکراین را آلوده کرده است

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و برقراری صلح در شورای امنیت گفت که مهمات خوشه‌ای و مین‌های زمینی صدها هزار کیلومترمربع از خاک اوکراین را آلوده کرده‌اند.

به گزارش سبحان ، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، روزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و برقراری صلح در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل گفت که مهمات خوشه‌ای منفجر نشده تا سالیان سال جان غیرنظامیان را تهدید می‌کنند و تخمین زده شده که یک‌سوم خاک اوکراین به‌نوعی از مواد منفجره آلوده شده باشد، از جمله مین زمینی و بمب خوشه‌ای.

در این گزارش آمده است که بسیاری از کودکان هم قربانی سلاح‌های انفجاری شده‌اند که بر مساحت وسیعی از مناطق پرجمعیت اثر می‌گذارند.

این اظهارات روزماری دیکارلو چند هفته پس از آن مطرح شد که واشنگتن از تصمیم خود برای ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین خبر داد تا کی‌یف از آن‌ها در ضدحمله علیه روسیه از آن استفاده کند. آمریکا دلیل این کار را کمبود مهمات غیرخوشه‌ای در انبارهای خود عنوان کرد.

مهمات خوشه‌ای از صدها بمب کوچک نارنجک‌مانند تشکیل شده‌اند که از هواپیما یا توپخانه پرتاب می‌شوند. پس از پرتاب و با رسیدن به فاصله معینی از هدف، پوسته خارجی این بمب‌ها جدا شده و صدها بمب کوچک بر فراز مساحتی معادل چندین زمین فوتبال گسترده می‌شوند.

این مهمات سلاح‌های خطرناکی هستند، زیرا احتمال خطا در آن‌ها بالاست. اگر این بمب‌ها از هواپیما رها شوند، عملاً سقوط آزاد دارند. در این وضعیت، کافی است کمی باد شروع به وزیدن کند تا این مهمات هدف خود را از دست داده و به مناطق غیرنظامی اصابت کنند. اما حتی اگر این مهمات از توپخانه شلیک شوند، باز هم پس از باز شدن پوسته و گسترده شدن بر سطحی وسیع، احتمال خطا رفتنشان در آن مقیاس زیاد است.

بااین‌حال، حتی اگر هدف‌گیری کاملاً دقیق انجام شده و تمامی این صدها بمب به هدف اصابت کنند، باز هم ممکن است بمب‌ها به‌صورت عمل‌نکرده در میدان‌های نبرد باقی‌مانده و تا چندین دهه بعد از پایان جنگ همچنان جان غیرنظامیان را تهدید کنند؛ مخصوصاً کودکان که به شکل براق این بمب‌ها جذب می‌شوند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در اوایل ماه میلادی جاری استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را یک جنایت جنگی دانست و گفت که اگر نیروهای اوکراینی از این مهمات استفاده کنند، روسیه حق پاسخ متقابل را برای خود محفوظ می‌داند.

علاوه بر این، جن ساکی، سخنگوی سابق کاخ سفید هم در یک نشست خبری با صراحت گفته بود: استفاده از بمب‌های خوشه‌ای یک جنایت جنگی است.

در روز پنجشنبه هفته گذشته آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن گفت که آمریکا دارد اوکراین را به «قبرستان» تسلیحات مرگبار تبدیل می‌کند که موجب غیرممکن شدن زندگی در این کشور خواهد شد.


شنبه 31 تیر 1402 ، 37 : 10

کد خبر :

بازدید : 148
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها