دوشنبه 03 اردیبهشت 1403    2024/4/22

شنبه 31 تیر 1402 ، 29 : 10

کد خبر :

امکان از سرگیری مذاکرات روسیه و آمریکا در زمینه ثبات راهبردی

در حالی‌که سفیر روسیه در واشنگتن از امکان آغاز مجدد گفتگوها با ایالات متحده در خصوص مسائل ثبات استراتژی در آینده نه چندان نزدیک خبر داد، معاون وزیر خارجه آمریکا مدعی شد این کشور همچنان به اجرای پیمان استارت و کنترل تسلیحات با روسیه علاقه مند است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان، به نقل از خبرگزاری «نووستی»، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن شب گذشته، جمعه، در  مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی روسی اعلام کرد که مذاکرات بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده در خصوص مسائل مربوط به ثبات استراتژیک ممکن است زمانی، البته نه در آینده نزدیک، بار دیگر از سر گرفته شود.

این دیپلمات گفت: اگر بپرسید که آیا می توان چنین گفتگویی را همین فردا از سر گرفت، باید گفت که خیر، شرایط آن مهیا نیست. <...> ولی چنین مذاکراتی در مقطعی از زمان بالاخره انجام خواهد شد.

آنتونوف همچنین ابراز عقیده کرد که ایالات متحده و ناتو  با اقدامات مخرب و بدخواهانه خود روسیه را تحریک می‌کنند و تمام جهان را به سمت یک درگیری خطرناک سوق می‌دهند. سفیر روسیه گفت: «اگر به مناطق مختلف جهان نگاه کنید، خواهید دید که ما همیشه در حال بررسی اوضاع هستیم که واکنش ما به این یا آن اقدام تحریک آمیز کشورهای غربی چگونه باید باشد و این تحریکات همچنان ادامه دارد.»

ابراز علاقه آمریکا برای ادامه اجرای پیمان استارت با روسیه

بانی جنکینز، معاون وزیر امور خارجه در امور کنترل تسلیحات شب گذشته، جمعه، مدعی شد که ایالات متحده علاقه مند به اجرای کامل توافقنامه مربوط به ادامه کاهش تسلیحات راهبردی (پیمان استارت) است. وی گفت: «ما همچنان به پیمان استارت علاقه مندیم و معتقدیم که این توافقنامه هم منافع ما و هم منافع طرف روسی را تامین خواهد کرد. ما همچنان علاقه مند به اجرای این سند بین المللی الزام آور به همراه روسیه هستیم.»

به گفته جنکینز، واشنگتن همچنین مایل است در موضوع کنترل تسلیحات با روسیه و چین "گفتگوهایی" را داشته باشد.

باکو می‌تواند به محلی برای تماس بین آمریکا و روسیه تبدیل شود

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز جمعه یادآور شد که  باکو این قابلیت را دارد که در صورت نیاز به بستری بالقوه برای از سرگیری گفتگوها بین روسیه و ایالات متحده آمریکا تبدیل شود. وی یادآور شد: پیش از این جلسات متعددی بین فرماندهان نیروهای مسلح آمریکا و روسیه و روسای ستادهای ارتش آنها در پایتخت آذربایجان برگزار شده بود.

علی‌اف گفت: «باکو می‌تواند مکانی باشد که تماس‌های به طور بالقوه بین مقامات روسیه و آمریکا در هر سطحی باشد و مذاکرات آنها که می‌تواند به تقویت ثبات در منطقه کمک کند، دوباره از سر گرفته شود».

در اوایل ماه جولای وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که هنوز شرایط مناسب برای آغاز گفتگو با روسیه فراهم نشده است. با این حال، این وزارتخانه آمادگی خود را برای کنار گذاشتن "ربرخوردهای خصمانه" نسبت به روسیه، که مسکو بارها در ماه های اخیر خواستار آن شده، ابراز نکرد.

در پایان ماه ژوئن، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که توافقات احتمالی آینده با ایالات متحده در زمینه کنترل تسلیحات می تواند در قالب محدودیت‌های یکجانبه موازی رسمی شود. وی همچنین تاکید کرد روسیه نمی خواهد توافقنامه مربوط به ادامه اقدامات برای کاهش و محدود سازی تسلیحات تهاجمی استراتژیک (پیمان استارت -3) به تقصیر واشنگتن از بین برود، چرا که این سند در تقویت ثبات راهبردی در جهان نقش زیادی دارد.


شنبه 31 تیر 1402 ، 29 : 10

کد خبر :

بازدید : 69
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها