دوشنبه 03 اردیبهشت 1403    2024/4/22

جمعه 30 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

خطیب موقت نماز جمعه تهران:

ملت های مسلمان، دولت سوئد را پشیمان کنند/برخوردها در زمینه بی حجابی باید مهرآمیز باشد

خطیب موقت نماز جمعه تهران ضمن محکومیت اهانت مجدد به قرآن کریم در سوئد، در خصوص مساله حجاب گفت: برخوردها در زمینه بی حجابی باید انسانی باشد، برخوردها باید مهرآمیز باشد؛ این دخترها دختران این مملکت هستند، از آن ور آب که نیامده‌اند.

به گزارش سبحان ، حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته تهران ضمن دعوت نماز گزاران به حریم نگه داشتن برای خدا، بیان کرد: از تیم ملی والیبال جوانان کشور به دلیل قهرمانی در جهان قدردانی می کنم که دل ملت ایران را شاد کردند. امید است که در صراط دین و معنویت باشند. راه سعادت همه ما در این مسیر است.

وی خاطرنشان کرد: مطلب نخست در خصوص اهانت مجدد به قرآن کریم در سوئد است که با حمایت دولت و با حمایت پلیس سوئد انجام شد. حال اگر یک دیوانه ای یک غلطی کرد ما پای دولت آن کشور نمی نویسیم، اما پلیس سوئد از این عمل حمایت کرد. البته ما هیچ نگران نیستیم؛ چرا که با این کارهای احمقانه نه از جایگاه دین و نه از جایگاه اسلام کم نمی شود. بلکه خود نشان از پیشرفت دین است. اما دولت سوئد از این اقدام حمایت کرده است‌. ملت های مسلمان باید دولت سوئد را پشیمان کنند. از دولت نیز که سفیر سوئد را فراخواده تشکر می کنم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار کرد: از مردم و دولت عراق که جانانه در مقابل این دهن کجی ایستادند و سفیر سوئد را به سفارت آمریکا فراری دادند تشکر ویژه می‌کنم. باید بدانند بازی با دین بازی با دم شیر است. باید بدانند بازی با قرآن هزینه سختی به دنبال دارد. پیشاپیش نیز از حضور نمازگزاران در راهپیمایی باشکوه بعد از نماز جمعه که این حرکت نابخردانه را محکوم می‌کند، قدردانی می‌کنم.

وی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم بیان کرد: ماه محرم ماه مجالس حسینی است. این مجالس سرمایه نفیس دین است. اسلام با همین مجالس زنده مانده است. امام صادق (ع) فرمود من این مجالس را دوست دارم. این مجالس را در هیات‌ها، تکایا و روضه‌های خانگی شاهد هستیم. به مدیران هیات‌ها و سخنرانان توصیه می‌کنم قدر این مجالس را بدانند. از مداحان دین نیز که هنرمندان آئینی هستند درخواست دارم به دنبال اشعار پرمحتوا و جهت دار باشند و عاشورای امروز را نیز معرفی کنند. روح همه زیات‌های سیدالشهداء همین است که کل یوما عاشورا، باید نگاه کنیم که در کدام اردوگاه هستیم؟ آیا در اردوگاه حسینی هستیم یا در اردوگاه یزید هستیم.

وی اضافه کرد: امروز اردوگاه حسینی اردوگاه نظام اسلامی است. یک ذره هم از این شور حسینی کم نکنیم. سینه زنی، زنجیر زنی و اطعام‌های با شور حسینی برپا کنیم. اینها تعظیم شعائر دین است که باید زنده بماند. در کنارش به شعور حسینی نیز توجه داشته باشید.

خاتمی بیان کرد: طی دو هفته اخیر دو حرکت مقدس شکل گرفت که قصد دارم از آنها تجلیل کنم. یکی راهپیمایی ۱۰ کیلومتری غدیر در تهران بود که جلوه عشق به علی را نشان داد. در این راهپیمایی عشق به علی را به وضوح می‌دیدیم. یک حرکت مقدس و کاملا مردمی و خودجوش بود. مطلقا دولتی نبود. نمی‌دانم برخی‌ها با علی لج دارند یا با اهل بیت لج دارند. می‌گویند حرکت ۱۰ کیلومتری غدیر دولتی بود، کدام دولتی؟ این حرکت کاملا مردمی و خودجوش بود. آفرین به دولتی که این همه قدرت داشته باشد. گاهی بنده از این صحبت‌ها سردرد می‌گیرم. می‌نویسند اگر این پول‌ها را خرج حفظ یوزپلنگ‌ها می‌کردند بهتر بود. با خود می‌گویم اینها عقل ندارند که اینچنین می‌نویسند. با علی دشمن هستند، دشمنی با نظام را با دشمنی با امیرالمومنین نشان می‌دهند. با آل علی هر که در افتاد ورافتاد.

وی افزود: دومین حرکت مقدس تجمعات عفاف و حجاب بود که از سوی بانوان شکل گرفت. بوی عشق به خدا، عشق به فاطمه و عشق به زینب از این تجمعات به مشام می‌رسید. تجمعاتی که کاملا مردمی بود. این تجمعات جلوه غیرت دینی بانوان بود. بهتر است این تجمعات با مجوز و قانونی باشد. افرادی که از بی‌حجابی‌ها ناله می‌کنند بدانند یک راه گسترش حجاب همین تجمعات مقدس است. همه مسئولان از جمله روسای سه قوه دلشان از این بی حجابی‌ها خون است و قطعا اگر این تجمعات با ضوابط برگزار شود مورد حمایت قرار می‌گیرد، اینها مصداق تعظیم شعائر دین است.

خاتمی در ادامه با اشاره به مساله حجاب تصریح کرد: من خطیب مردم هستم نمی‌توانم درد شما را نداشته باشم. هر جا که برای سخنرانی می‌روم افراد متدین می‌آیند و می‌پرسند که قصه بی حجابی‌ها چه می‌شود. نکته اول این است که حجاب چیزی نیست که ما آخوندها درآورده باشیم. حجاب را خدا گفته است، بیش از ۱۰ آیه در قرآن کریم در رابطه با حجاب آمده است. تمام مراجع حجاب را از ضروریات دین می‌دانند. یعنی همانگونه که نماز و روزه واجب است حجاب نیز از ضروریات دین است. عده‌ای بی حجاب‌ها را گمراه می‌کنند. یکی از گمراهی‌ها این است که می‌گویند حجاب را آخوندها آورده‌اند در حالیکه مراجع ۱۰۰ سال پیش در کتاب‌ها در این زمینه نوشته‌اند. به آن عمامه به سرهایی که با حرف‌های خود زمینه این اراجیف را فراهم کرده و به آن دامن می‌زنند توصیه می‌کنم که به خودشان بیایند و از خدا و قیامت بترسند. بی حجابی را در کشور تئوریزه نکنند و بدانند که عذاب علیم در انتظار آنها است. حجاب از بدیهیات دین است.

خطیب موقت نماز جمله تهران در ادامه تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند بی حجابی هم حرام شرعی است و هم حرام سیاسی است. در منکر بودن آن شکی نیست اما در عرصه نهی از منکر بی حجابی چندی پیش هفت عنوان از قرآن کریم را ذکر کردم. امروز مطلبی جدید می‌گویم. با مریض چگونه رفتار می‌شود، به مریض که سیلی نمی‌زنند با مهربانی درمانش می‌کنند. برخوردها در زمینه بی حجابی باید انسانی باشد. برخوردها باید مهرآمیز باشد. این دخترها دختران این مملکت هستند، از آن ور آب که نیامده‌اند. حجاب متن دین است. این ملت بیش از ۲۰۰ هزار شهید دادند و الان هم هر لحظه شهید می‌دهند. برای این شهید داده‌ایم که اسلام حاکم باشد که قرآن حاکم باشد. این ملت اجازه نمی‌دهد که بر اساس هوا و هوس احکام اسلام مورد هجمه قرار گیرد. در بحث حجاب همه وظیفه دارند، خانواده‌ها هم وظیفه دارند.

خاتمی خاطرنشان کرد: گاهی دیده می‌شود خانم چادری بوده اما دخترش بی حجاب است. من نمی‌دانم این تناقض را چگونه حل کردند، مادر باید دخترش را جمع و جور کند. این بی حجاب‌ها در اقوام‌شان نمازخوان و مسجدی دارند. اینها نیز وظیفه نهی از منکر دارند. به شما قول می‌دهم همه مسئولان و روسای سه قوه متحد هستند که بی حجابی منکر است. یک مسئول نمی‌شناسم که از این بی حجابی‌ها حمایت کند. همین جا صراحتا از نیروی انتظامی مظلوم حمایت می‌کنم و معتقد هستم که این عزیزان در خط مقدم بوده و در این رابطه باید به وظیفه و تکلیف خود عمل کنند.

وی در پایان بیان کرد: من در بین مردم هستم، در سراسر کشور هر جا که به سخنرانی می‌روم از من می‌پرسند که این بی حجابی‌ها به کجا می‌رسد؟ من به شما وعده می‌دهم تا شما در صحنه هستید، تا غیرت دینی دارید و تا زمانیکه شور دینی دارید بی حجابی هنجار نخواهد شد و هنجار این کشور حجاب است. به مسئولان نیز اعلام می‌کنم که مردم حجاب را می‌خواهند. مردم می‌خواهند که از تمام نقاط کشور بوی دین به مشام برسد. امیدوارم که این خطبه تاثیرگذار باشد.


جمعه 30 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

بازدید : 236
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها