شنبه 29 اردیبهشت 1403    2024/5/18

پنجشنبه 29 تیر 1402 ، 44 : 13

کد خبر :

بحران امنیت غذایی جهان با خروج روسیه از توافق غلات تشدید می‌شود

صندوق بین المللی پول هشدار داد که بحران امنیت غذایی جهان با خروج روسیه از توافق غلات شدت می‌گیرد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری سبحان، به نقل از الجزیره، صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که خروج روسیه از توافقی که به صادرات اوکراین از طریق دریای سیاه اجازه می‌دهد بحران امنیت غذایی جهانی را تشدید می‌کند و قیمت‌های بالاتر مواد غذایی را به‌ویژه برای کشورهای کم درآمد رقم می‌زند.

سخنگوی  صندوق بین المللی پول تاکید کرد که این نهاد مالی بین المللی به نظارت دقیق تحولات جاری در منطقه و تأثیر آن بر امنیت غذایی جهانی ادامه خواهد داد.

صندوق بین المللی پول گفت: تعلیق این ابتکار بر عرضه مواد غذایی برای کشورهایی که به شدت به محموله‌های غلات اوکراین وابسته هستند، به ویژه در شمال آفریقا، خاورمیانه و جنوب آسیا تأثیر می‌گذارد. این امر چشم‌انداز امنیت غذایی را مختل می‌کند و خطر افزایش تورم جهانی قیمت مواد غذایی را به‌ویژه برای کشورهای کم‌درآمد به دنبال دارد.

این صندوق روز گذشته اعلام کرد که قرارداد غلات به تسهیل صادرات غذا، غلات و کود از اوکراین به سایر نقاط جهان کمک کرد.

سخنگوی صندوق بین المللی پول تاکید کرد که این توافق همچنین با لغو ممنوعیت صادرات غلات اوکراین و افزایش بیش از حد تولید غذا انتظار در کشورهای اصلی صادرکننده، به کاهش فشار بر قیمت مواد غذایی در جهان کمک کرد.

این سخنگو گفت که توافق غلات به اوکراین اجازه داد حدود ۳۳ میلیون تن غلات از طریق دریا صادر کند که نشان می‌دهد این عامل مهمی برای امنیت غذایی جهانی است.

بر اساس ارقام گزارش شده توسط خبرگزاری آنادولو، از زمان حرکت اولین کشتی در اول اوت ۲۰۲۲ تا دوشنبه گذشته، این مقدار غلات توسط بیش از هزار کشتی از طریق این کریدور حمل شده است.

۴۰ درصد غلات حمل شده از طریق کریدور به اروپا، ۳۰ درصد به آسیا، ۱۳ درصد به ترکیه، ۱۲ درصد به آفریقا و ۵ درصد به خاورمیانه منتقل شده است.

در ژوئیه ۲۰۲۲، ترکیه، سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین توافق نامه ای را در استانبول امضا کردند تا به منظور رسیدگی به بحران جهانی غذا محموله های غلات از بنادر اوکراین که پس از آغاز جنگ روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به طور موقت به حالت تعلیق درآمده بود از سر گرفته شود.

به گفته سازمان ملل متحد، این توافق که چندین بار تمدید شده است، آخرین بار در ۱۸ ماه مه برای یک دوره ۶۰ روزه، امکان ارسال ده‌ها میلیون غلات و مواد غذایی از اوکراین را از اوت گذشته فراهم کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که در صورت برآورده شدن  همه شروط مورد نظر روسیه، این کشور به توافق غلات دریای سیاه بازخواهد گشت.

پوتین با بیان اینکه روسیه با وجود رویکرد متکبرانه کشورهای غربی بارها این توافق را تمدید کرده، گفت: انتظار داشتیم همکاران خارجی ما به طور کامل شرایط توافق شده و مصوب را رعایت کنند، اما این اتفاق رخ نداد.

رئیس جمهور روسیه افزود: به ظاهر ادعا می‌شود که روسیه مسئول شکست این توافق‌ است و روسیه مسئول فجایع برخی از کشورهای آفریقایی خوانده می‌شود که زمانی توسط غربی‌ها به ورطه جنگ، گرسنگی و فقر کشیده شده است و حالا نیز به غارت  این کشورها  ادامه می‌دهند.

پوتین با بیان اینکه توافق‌ غلات در ابتدا اهمیت انسانی داشته اما کشورهای غربی این ویژگی توافق را به طور کامل نابود کردند عنوان داشت: تلاش روسیه برای ارسال رایگان کود به کشورهای فقیر توسط کشورهای غربی به بن بست رسید یعنی این توافق به شکل فعلی معنای خود را از دست داده است.

وی افزود: روسیه برای ادامه این توافق شروط مختلفی دارد، از جمله اینکه باید همه موانع پیشروی بانک‌ها و موسسات مالی روسیه در زمینه فروش مواد غذایی و کود برداشته شود و آنها به سیستم پرداخت بانکی بین‌المللی سوئیفت نیز متصل شوند.

پوتین تاکید کرد: همچنین باید موانع ارسال محصولات کشاورزی و غلات روسیه به بازارهای بین المللی و ارسال ادوات و تجهیزات کشاورزی به روسیه باید برطرف شود و ماهیت بشردوستانه توافق نیز احیا شود تا ما به توافق بازگردیم.


پنجشنبه 29 تیر 1402 ، 44 : 13

کد خبر :

بازدید : 138
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اقتصادی

پربازدیدترین ها