پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

پنجشنبه 29 تیر 1402 ، 39 : 13

کد خبر :

درخواست سید «عمار حکیم» از سوئد برای جلوگیری از سوزاندن قرآن کریم

سید عمار حکیم از مقامات سوئد خواست از تکرار هتک حرمت قرآن کریم و سوزاندن پرچم عراق در برابر سفارت عراق در استکهلم جلوگیری کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در واکنش به اقدام پلیس سوئد در صدور مجوز برای به آتش کشیدن قرآن در مقابل سفارت عراق در استکهلم اعلام کرد که پلیس سوئد بار دیگر به همان فردی که پیش از این مرتکب آتش زدن نسخه‌ای از قرآن کریم شده بود، اجازه انجام دوباره این اقدام را داده تا طرف‌های افراط‌گرا در سوئد حرمت دین اسلام را زیرپا بگذارند و احساسات مسلمانان در اهانت به مقدساتشان را نادیده بگیرند.

سید عمار حکیم در ادامه تاکید کرد که به این فرد همچنین اجازه دادند که پرچم عراق را نیز که مزین به لفظ جلاله (الله) است در برابر سفارت عراق در استکهلم به آتش بکشد.

وی تاکید کرد که در حالی که این اقدامات را به شدت محکوم و از موضع دولت سوئد به ویژه پس از واکنش‌های شدید بین‌المللی که این اقدام را  رد و محکوم کردند، مایه تعجب می‌کنیم.

رهبر جریان حکمت ملی عراق از طرف‌های ذی‌ربط در سوئد خواست تا  از این گونه رفتارها که خلاف قوانین بین‌المللی درباره اهانت به باورهای ادیان و مذاهب و قومیت‌ها است، جلوگیری کنند.

وی همچنین نسبت به تلاش‌های برخی گروه‌های افراط‌گرای که مغرضانه به دنبال گسترش نفرت میان ملت‌های جهان‌ هستند، هشدار داد و از جامعه بین‌المللی و نهادهای جهانی به ویژه  سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی خواست که با این تصور غلط از آزادی برخورد و همگان اعتراض خود را به صورت مسالمت‌آمیز و متناسب با منطق قرآنی ابراز کنند.

پلیس سوئد روز چهارشنبه اعلام کرد که برای برگزاری یک تجمع اعتراضی در مقابل سفارت عراق در استکهلم مجوز صادر کرده است. برخی رسانه‌ها  نیز گزارش داده‌اند سازمان‌دهندگان این تجمع اعتراضی قصد سوزاندن مجدد کتاب مقدس مسلمانان را دارند.

حامیان جنبش صدر در عراق امروز پنجشنبه سفارت سوئد در بغداد را به آتش کشیدند و به دفتر مرکزی آن حمله کردند.

وزارت خارجه سوئد به حمله شهروندان عراقی به سفارت این کشور در بغداد واکنش نشان داد و اعلام کرد که همه کارمندان سفارت ما در بغداد در سلامت هستند و این وزارتخانه به طور منظم با آنها در تماس است.

حمله معترضان عراقی به سفارت سوئد در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته وزارت خارجه عراق اعلام کرد  که «فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق در گفتگوی تلفنی با «توبیاس بیلستروم» همتای سوئدی خود، موضوع تهدید به تکرار هتاکی به قرآن کریم از سوی شخصی که چندی پیش نسبت به هتک حرمت قرآن در سوئد اقدام کرده بود را مورد بحث و بررسی قرار داد.

فواد حسین بر خطرناک بودن این مواضع تاکید کرد و از دولت سوئد خواست تا از تکرار این اقدامات موهن و تکراری ممانعت و با آن برخورد کند.

وی در ادامه افزود که باید موضع بین المللی قاطعی بر اساس قوانین و معیارهای بین المللی وجود داشته باشد که بر اساس آن هرگونه هتک حرمت و بی‌احترامی به ادیان، کتاب‌های مقدس و اعتقادات منع شده و اینگونه اقدامات ضمن چارچوب‌های آزادی بیان حساب نشوند.

اخیرا وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به هتک حرمت قرآن کریم در استکهلم، سفیر سوئد در بغداد را احضار کرد و خواستار استرداد عامل این هتک حرمت شد.

در 28 چهارشنبه  ژوئن یک شهروند افراطی سوئدی به نام «سالوان مومیکا» با سوزاندن قرآن کریم در برابر یک مسجد در پایتخت سوئد گفت: حفاظت از قانون اساسی کشور مهمتر از ممنوعیت آتش سوزی است!

این اهانت شهروند مذکور سوئدی به قرآن کریم که تحت حمایت مقامات و نهادهای رسمی این کشور انجام شد با واکنش مسلمانان جهان و کشورهای مختلف اسلامی و عربی همراه بود که به شدت این عمل زشت و نژادپرستانه غرب را محکوم کردند. البته این نخستین بار نیست که سوئدی‌ها به اسلام و مقدسات آن اهانت می‌کنند. «راسموس پالودان» سیاستمدار راست افراطی سوئدی بهمن ماه گذشته با اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم و اهانت به مسلمانان، این کتاب آسمانی را در مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد به آتش کشید.

گفتنی است که در ادامه اهانت به مقدسات مسلمانان در سوئد به بهانه آزادی بیان، پلیس این کشور مجوز برای اهانت به قرآن کریم را هم‌زمان با آغاز تعطیلات عید قربان مسلمانان صادر کرده بود.


پنجشنبه 29 تیر 1402 ، 39 : 13

کد خبر :

بازدید : 129
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها